امروز و فردا

یکی از دوستان ماشینی داشت که همیشه ی خدا درون و بیرونش از گرد و غبار پوشیده بود. یکی از همین  روزها بود که  گفت : وقتی یک ماشین نو بخرم چنان تمیز نگه میدارمش که نگو . 

گفتم : هرگز موفق نخواهی شد زیرا هر طور که این ماشین را نگه میداری آن را هم درست همینجوری نگهداری خواهی کرد زیرا تو ماشینت را عوض خواهی کرد ، خودت را که عوض نخواهی کرد.  پس خیالات را به کناری بگذار و قبل از اینکه ماشینت را عوض کنی خودت را عوض کن و همین ماشین را تمیز نگه بدار. 

انگار که معجزه شنیده باشد خندید و گفت : راست میگویی. 

آری به یقین ، فردای تو همانطوری خواهد بود که امروز هستی، مگر اینکه امروز از دیروزت توبه کنی.  این خیالی بیش نیست که فکر کنی فردا از امروزت بهتر خواهی بود ولی اگر بخواهی امروز از دیروزت بهتر باشی ، عین واقعیت است. 

فاصله بین امروز و فردا فاصله بین بودن و نبودن است. فاصله بین بیداری و خواب است زیرا امروز درایت است و فردا حکایت! امروز وجود دارد ولی فردا شاید باشد.

من میدانم ! اگر بگویی کاری را فردا انجام خواهی داد منظورت این است که هرگز انجام نخواهی داد. این را خودت هم میدانی ولی این حقیقت ، یواشکی بین خودت و خودت میماند و به هیچ کس نمیگویی و فکر میکنی هیچ کس نفهمید. و به خودت می قبولانی که این حقیقت ملال آور را چون هیچکس نمیداند پس وجود ندارد و نفس راحتی میکشی و اینگونه خودت را فریب میدهی.

بنابراین فردا مثل امروزت خواهی بود. اگر امروز از دیروز بهتر باشی فردا هم همینطور خواهد بود. بهتر بودن ، همیشه از امروز شروع میشود نه از فردا . از فردا هیچ چیزی آغاز نمیشود هر چه شروع میشود از امروز است فقط از امروز !  این را خودت هم میدانی ! 


/ 8 نظر / 7 بازدید
قلم

دستهای خالی من دخیل دل پاکت... مرا در روزهای بارش رحمت الهی نه به بهای لیاقت ،بلکه به رسم رفاقت ،دعایم کن . ماه مهمانی خدا برشما مبارک وخجسته باد.

ملكي

جناب آقاي جوادزاده سلام چند نظر در وبلاگم نوشته بوديد كه پاسخ دادم. توفيق شما را از خداوند خواهانم

ملكي

فقط اين نكته را عرض كنم كه اگر علما و فضلا در تحقيقات علمي خود بيطرفي و جستجوي حقيقت را فداي مصلحت انديشي هاي زودگذر نمي كردند امروز وضع شيعه و سني و همه مسلمانان بهتر از اينها بود. اگر روحيه انصاف و «جستجوي حق» بر «تعصبات مبتني بر جهل» غلبه داشت نه شيعيان دچار افراط مي شدند و نه اهل سنت. هر تعصبي مقدس نيست. تعصبي مقدس است كه مبتني بر علم و آگاهي و بصيرت باشد. وگرنه كساني كه قمه زني مي كنند نيز تعصب و خلوص نيت دارند. حتي وهابيهايي كه در عراق به ذبح مردم مشغولند نيز با خلوص نيت اين كار را مي كنند. در روايتي داريم كه امام معصوم(ع) به يكي از اصحاب خودشان تعليم فرمود كه بگويد«يا مقلب القلوب» ولي آن شخص گفت «يا مقلب القلوب والابصار». معصوم(ع) او را از اين تحريف نهي فرمودند. حال اگر درباره زيارت عاشورا فهميديم كه برخي از افراد از قرن 7 به نسخه هاي خطي دستبرد زده اند و آن را دچار تحريف كرده اند آيا بايد نسخه تحريف شده را ترويج كنيم يا نسخه معتبر را؟ نظرات شما را در وبلاگم پاسخ داده ام. توفيق شما را از خداوند مي خواهم.

ملكي

بخشهاي ديگري از فرمايشهاي شما را نيز در بخش نظرات پاسخ دادم

سپیده

خیلی زیبا و سنجیده بود .. واقعا لذت بردم کسی که برای امروزش همت نداشته باشه اراده ی فردا رو از دست میده[گل]

سپیده

هیچکس مجبور نیست انسان بزرگی باشد تنها انسان بودن کافی ست . . .[پلک]

ماندانا

سلام وب جالبی دارید،ممنون که به وب من سر زدید[گل]

سپیده

وقتی به کسی بطور کامل و بدون هیچ شک و تردیدی اعتماد می کنید در نهایت دو نتیجه کلی خواهید داشت شخصی برای زندگی یا درسی برای زندگی