البته ماهواره فوایدی هم دارد

باجناقم میگفت : من ماهواره را برای اخبار و برنامه های علمی و مستندهای فوق العاده زیبایش گرفته ام . هر چیزی خوب و بد دارد و هر وسیله ای میتواند هم مفید وهم خطر آفرین باشد. او میگفت آیا این عاقلانه است که بخاطر خطرات چاقو ما خود را از استفاده ی از آن محروم کنیم؟  اگر کسی با چاقو آدم میکشد دلیل این نیست که فکر کنیم هر کس چاقو دارد حتما برای کشتن آدمها آن را خریده است . . .  و خلاصه آنقدر تعریف کرده بود که توانسته بود مرا هم به خریدن آن راغب کند. ولی نمیدانستم چرا وقتی باجناقم و خانواده اش از برنامه های آن تعریف میکردند از اخبار و برنامه های علمی و مستندهای ماهواره چیزی نمیگفتند ولی در عوض هر چه دلت بخواهد از سریالها و فیلمهای جذابش تعریف میکردند . البته راستش را بخواهید علتش را فهمیده بودم اما حسی در درونم به من میگفت که صدایش را در نیار و آهسته ندا میداد که زیاد به علتش گیر ندهم و فقط  به خودم اطمینان بدهم که من هم برای اخبار و برنامه های علمی و مستندهای زیبایش ، ماهواره خواهم خرید و البته بعدها هم شاید فقط در باره فیلمها و سریالهایش برای دیگران حرف بزنم و این هیچ اشکالی ندارد و بسیار هم عادی است و همه هم این را میدانند که ما همه برای برنامه های علمی و اخبار ماهواره میخریم و لی فقط در باره برنامه های تفریحی و فیلمها و سریالهایش باهم گفتگو میکنیم.

حتی وقتی بگویم که من برای اطلاع از اخبار ناب زبان اصلی (انگلیسی) به ماهواره نگاه میکنم با اینکه میدانند سواد انگلیسی من در حد گودمورنینگ است اما هیچکس تعجب نخواهد کرد چون همه مرا درک میکنند. و الغرض با توجه به نیازهای اطلاعاتی مبرمی که در عصر انفجار اطلاعات و عصر ارتباطات و تکنولوژی برای هر انسان فرهیخته و کنجکاو و جویای دانش روزآمد بشری احساس میشود بنده هم در تصمیم خودم راسخ شدم و هیج تردیدی هم در حسن نیت خودم در خرید ماهواره به خود راه ندادم و برای اعتلای دانش بشری تصمیم به خرید ماهواره گرفتم.

. . . خلاصه بعد از خرید ماهواره آنهم از یک مارک خوب و اصل و اوریجینال ! وقتی خوشحال و راضی به خانه برمیگشتم . بین راه در بساط  یک کولی دستفروش یک شیشه کوچک دیدم که  رویش نوشته بود : زهر مار و عقرب اصل و اوریجینال و درجه یک!

میدانستم که سم مار و عقرب اگر چه خطرناک است اما از آن برای تهیه داروهای مفید استفاده میکنند و حتی پادزهر هم تهیه میکنند و به همین خاطر یک شیشه از آن سم درجه یک خریدم و به همراه تجهیزات ماهواره به طرف خانه حرکت کردم . اگر چه نحوه تهیه پادزهر از سم مار و عقرب را بلد نبودم اما این مسئله اصلا برایم مهم نبود بلکه  مهم این بود که فایده های آن را شنیده  بودم و میدانستم که علاوه بر خطراتی که دارد مفید هم هست . و من هم اتفاقا برای فواید آن بود که خریده بودمش نه خطراتش !

. . . تجهزات ماهواره را به خانمم دادم  تا نصب کنند و خودم برای کاری بیرون رفتم . وقتی برگشتم ماهواره نصب شده بود و خانمم مشغول تمیز کردن تلویزیون بود . دستگاه گیرنده ماهواره را هم تمیز کرده بود طوریکه از تمیزی برق میزد .

دختر خردسالم داشت کنار میز تلویزیون با دستمال کاغذی های مچاله شده بازی میکرد وقتی لکه های سفید دور دهان دخترم را دیدم  متوجه شدم که دخترم در غفلت مادرش که سرگرم تمیز کردن و برق انداختن ماهواره و تلویزیون بوده  ، دستمال کاغذی هایی را که با آن ماهواره تمیز شده و برق افتاده بود  را با دندانش پاره کرده و خورده است . دستمال کاغذی ها را از او گرفتم و دهانش را بازرسی کرده و تکه های ریز دستمال کاغذی را از دهانش بیرون آوردم  و قبل از اینکه به خانم اطلاع و تذکر دهم ، خانم پیش دستی کرد و  همینطور که داشت تلویزیون را با عشق و علاقه پاک میکرد گفت : عجب پاک کننده خوبی داره این ماهواره !  کاش یکی اضافه میگرفتی.

گفتم : کدام پاک کننده ؟ من که پاک کننده ای ندیدم و نگرفتم .

گفت : همان شیشه کوچکی که تو وسائل ماهواره بود !

با شنیدن کلمه " شیشه " یاد شیشه سم و دستمال کاغذی های مچاله شده ی آغشته به زهر و دخترم افتادم که ذره ذره از زهر را خورده است و دنیا در نظرم تیره و تار شد. . .

. . .  خدا را شکر که به خیر گذشت و دکتر با دیدن شیشه سم ، نوع آن را تشخیص داده و بلافاصله با پادزهری که توسط همان سم درست شده و در داروخانه موجود بود دخترم را درمان کرد و ما با خیال راحت به خانه برگشتیم .  من به اشتباه خودم پی بردم و دانستم که جای سم و زهر در خانه نیست و فواید آن در خانه ظاهر نمیشود بلکه در کارخانه های داروسازی  با روشهای خاص  خطرات آن را به فایده تبدیل میکنند و سپس در قالب داروی مفید به داروخانه ها و از آنجا به خانه های مردم  ارسال میکنند.

. . .  الان حال بچه خوب شده و خوابیده است .  من و خانم و بچه ها در حال تماشای ماهواره هستیم . بعلت اینکه هنوز وقت فیلمهای علمی و مستند و اخبار نرسیده است ما بعد از دیدن یک برنامه رقص و آواز مشغول دیدن یک فیلم بسیار جذاب هستیم . . .  اگر چه بعضی جاهای فیلم دست پاچه میشوم و تمرکزم را از دست میدهم  و آرزو میکنم کاش بچه ها این صحنه ها را نمیدیدند و خودم و زنم یواشکی آنها را میدیدم اما کاری از دستم برنمی آید و البته یک نجوای درونی هم به من میگوید که بیخیال باشم و اهمیت ندهم تا به تدریج عادی و بی خطر شود و من به خودم تلقین میکنم که بی خطر خواهد و سعی میکنم قبول کنم که هر خطری در صورت تکرار بیخطر خواهد شد.

 . . .  در ضمن  یادم باشد زمان پخش برنامه های علمی و مستند و اخبار  را از باجناقم بپرسم !

 

/ 1 نظر / 55 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙ امام علی علیه السلام فرمودند: مال اندوزان در حال زنده بودن، مردگانند، و دانشمندان تا جهان باقی است پايدارند، جسم هايشان از ميان رفته ولی يادشان در دل ها زنده است. ◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙