عید فطر یعنی چه ؟

کلمه  «عید» از ریشه عود گرفته شده و به معنای بازگشت است،  وقتی میگوییم "عید نوروز "  یعنی روزی که اولین روز سال دوباره بازگشته است ، بهار دوباره به ما روی آورده است  و در فرهنگ عامه اینگونه جا افتاده است که هر اتفاقی که همراه با خوشی و فرح  و  خوش یمنی و سعادتمندی باشد  عید نامیده شود. در حالت کلی عید مفهوم بازگشت و حلول دوباره یک روز مبارک و خاص از سال را  میرساند.

واژه «فطر» از فطرت گرفته شده و به معنای سرشت است. بنابراین :

عید فطر; یعنی بازگشت به فطرت و سرشت

فطرت انسانی با خدا پرستی و ایمان سرشته شده است و هر انسانی بر سرشت خداپرستی زاده میشود اما گردش روزگار ، فطرت انسان را در کارگاه زندگی دنیوی با  غبار انواع تمایلات نفسانی و دنیوی می پوشاندو آن را غبار آلود کرده و گوهر فطرت انسانی را در زیر گرد وغبار امیال نفسانی از درخشش تمام باز میدارد.   رمضان فرصتی است که انسان بتواند با تمرین و ریاضت و جلب الطاف خالق هستی بار دیگر غبار از روی فطرت خویش برگرفته  و جلای مجددی به گوهر فطرت خویش بدهد و سرشت خویش را تابناک نماید و با دیدن درخشش زیبای فطرت الهی  ، باز هم به فطرت خویش توجه نموده و به خداپرستی ناب رجعتی دوباره نماید و به فطرت خود باز گردد. اینگونه است که اولین روز پس از ماه مبارک رمضان  عید فطر نامیده شده است ، یعنی روز بازگشت به فطرت و سرشت انسانی . امیدواریم که امسال و هرسال این روز عزیز و فوق العاده با ارزش  را برای خود به  یک عید واقعی تبدیل نماییم. انشاءالله

 

/ 3 نظر / 58 بازدید
برگی از خلقت سبز

برگی از خلقت سبز برای یه مدت طولانی تعطیل شد. ولی پذیرای نظرات شما هستم

صراط

سلام مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی صراط نیوز منتشر شد لینک مطلب شما در صراط: http://www.seratnews.ir/fa/weblog با تشکر ..................................... با لینک کردن صراط در وبلاگ خود ما را یاری نمایید. ...................................... برای انجام تبلیغات رایگان وبلاگ خود به صفحه وبلاگ سایت صراط مراجعه نمایید.

حاج علی

سلام امیدوارم ما هم لیاقت برگشت داشته باشیم. مطلب خوبی بود.موفق باشی برادر.