ترجمه اصول دین به رفتار

به این دلیل که  میزان استحکام اعتقادات با عمل انسان سنجیده میشود (نه فقط با حرف) یا به عبارت دیگر عمل دماسنج اعتقادات است پس لازم است به تطبیق اعمالمان با افکارمان اهمیت دهیم . اگر میپرسید چطوری ؟ من یک جواب بسیار عالی برای این سوال شما دارم.

شاید به نظر برسد از خیلی جاها میتوان شروع کرد اما برای اینکه از یک جای خیلی خوب و اساسی شروع کنید که مو ، لای درزش نرود باید از اینجا شروع کنید :  اولین کار اینست که اعمالمان را با  اصول دین تطبیق دهیم . اگر به نظر تان اینکار خیلی دشوار است و فکر میکنید که این حرف یک کلی گویی غیر قابل انجام است باید بگویم اصلا اینطور نیست و اتفاقا بسیار ساده است . چطوری ؟... عنایت بفرمایید ، خیلی ساده است : ما برای تنظیم اعمال مان  با اصول فوق العاده بزرگ دین فقط کافیست 3 عمل  انجام دهیم : راستگویی ، دانایی ، نظم

راستگویی : اقرار به وحدانیت خداوند متعال بزرگترین راستگویی و انکار وحدانیتش بزرگترین دروغهاست.  راستگوییهای کوچک به راستگویی بزرگ و دروغگوییهای کوچک نیز به دروغگویی بزرگ متصل خواهد شد همانطور که رودخانه های زلال به دریا میروند و گندابها به مرداب سرازیر میگردند!  پس سرچشمه راستگویی توحید است .

دانایی : دشوارترین دانشها انسان شناسی است و بزرگترین انسانها پیامبران و اولیای خدایند پس بزرگترین دانایی شناخت اولیای خدا و امام هر زمان خویش است . همه دانشها در همین مسیر به تکامل میرسند . بنابراین کمال دانایی اتصال به نبوت و امامت است.

نظم : نظم یعنی هر چیزی را در جای خود بکار بردن و بزرگترین نظم عدالت است  و کمال عدالت معاد است . پس یک نشانه بسیار قوی برای  داشتن اعتقاد به عدالت و معاد التزام به نظم در کارها و زندگیست .

 پس ای عزیز ،

ما به هر اندازه که راستگو باشیم به همان اندازه به توحید پابندیم و به هر اندازه که در مسیر دانایی قدم برداریم به همان میزان به نبوت وامامت نزدیکیم و به هر اندازه که از نظم فاصله داریم به همان مقدار از عدالت و ایمان به معاد دورهستیم .

ترکیب معقول و متناسبی از این هر سه رفتار لازم است تا این فرمول فوق العاده پیشرفته و هوشمند موجودی بسازد در نهایت زیبایی که منزلگاهی غیر از بهشت لایق او نباشد.

والسلام.

/ 1 نظر / 3 بازدید