محرمانه ماندن نتیجه توافق کاملا بی معنی است

اخبار منتشره در صبح امروز حاکی از توافقات انجام شده بین تیم مذاکره کننده ی ایران و 5+1 در باره فعالیتهای هسته ای ایران است. اظهار نظر های مختلفی در این باره شده است و میشود. اما مهمترین مسئله ای که وجود دارد محرمانه ماندن موضوع توافقات میباشد که دولت اصرار بر آن دارد. 

Mona Hoobehfekr (11 of 24)-5.jpg

به نظر میرسد که در مذاکرات دیپلماتیک مهم که در سطح جهانی مطرح میشوند ، محرمانه بودن مذاکرات قبل از اینکه توافقی حاصل شود امری قابل قبول است اما وقتی توافقی حاصل شد و طرفین به یک نتیجه ی واحد رسیدند دیگر محرمانه ماندن موصوع توافقات قابل قبول نیست. 

مردم ایران هرگز قبول نمیکنند که در راهی قدم بگذارند که از آن هیچ اطلاعی ندارند. بخصوص اینکه دشمنان ملت کاملا از متن مذاکرات و نتیجه ی توافقات حاصله اطلاع دارند. دولت محترم باید نتیجه ی توافقات انجام شده در مذاکرات را به اطلاع مردم برساند.

توافق انجام شده به معنی شروع اقدامات عملی میباشد که باید طرفین به آن اقدام نمایند و راهی است که دو طرف باید به آن راه بروند. این دیگر مقدماتی برای برگزاری جلسات آتی نیست که بتواند محرمانه باقی بماند بلکه یک توافقی است که انجام شده است و طرفین خود را ملزم به انجام تعهداتی کرده اند و احتمالا شروطی را پذیرفته اند و شاید امتیازاتی را داده اند و خلاصه در نتیجه ی این توافقات کاری است که باید توسط ملت انجام شود و چطور ممکن است که ملت کاری را که نمیداند چیست انجام دهد؟ 

آیا دولت محترم ، خود را از همراهی ملت بی نیاز میداند و میخواهد این راه را به تنهایی طی نماید که از گفتن نتایج توافقات به ملت امتتناع مینماید؟ 

برخی از اخبار منتشره این چنین است : 

یک عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با اشاره به توافق ایران و 1+5 گفت: جامعه جهانی صدای واحد مردم ایران و دولت را شنید و از طریق راهبرد نرمش قهرمانانه و بازی برد - برد، در مذاکرات به توافق رسیدیم.

 

 

 

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه توافقنامه حاصل شده بین ایران و 1+5 مبتنی بر اصل برد برد است، گفت که این توافقنامه محصول فرآیند 34 ساله انقلاب اسلامی است.

 

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به توافق صبح امروز ایران و 1+5 در دور سوم مذاکرات ژنو گفت: ما هنوز اطلاعات دقیقی در مورد جزئیات توافقنامه نداریم اما طبق گفته‌های دو طرف این طور استنباط می‌شود که همه از توافقنامه راضی هستند. این به معنای رعایت منافع طرفین است که طبیعتا این منافع نیز نسبی است.

 

واضح است که اینگونه اخبار به ابهامات جامعه می افزاید. دولت محترم اگر معتقد است که در این مذاکرات یک پیروزی برای ملت حاصل شده است باید نتایج را به مردم اعلام نموده و از ملت برای طی این مسیر یاری و همراهی بخواهد. در غیر اینصورت باید به ملت حق داد که به نتیجه ی این توافقات خوش بین نباشد. بنابر این دولت محترم لازم است تا با شفاف سازی لازم اجازه ندهد نتایج مثبتی اگر  حاصل شده است با این رفتارابهام آمیز کم ارزش شود.


/ 0 نظر / 4 بازدید