رابطه با آمریکا خوب یا بد ، مسئله این است

اظهار نظر در باره صحبتهای آقای هاشمی رفسنجانی بسیار متنوع بوده و از جنبه های متفاوت مورد نقد قرار گرفته است و سوالاتی مطرح گردیده است و برخی نظراتی که گفته شده  نشان میدهد که جایگاه صحبتهای ایشان هنوز برای برخی روشن نیست. برخی از اینکه کلمات نامناسب در مورد ایشان بکار برده میشود نگران هستند و میترسند اغراض شخصی برای ترور شخصیت ایشان در کار باشد و برای برخی هنوز روشن نیست که آیا نقد صریح هاشمی به نفع انقلاب است یا به ضرر آن و برخی هنوز هم هاشمی را ستون انقلاب میدانند و معتقدند  به هر قیمت باید شخصیت ایشان حفظ شود و مصون از نقد باشد. به دور از احساسات بیایید یک گفتگوی کاملا بی طرفانه را طرح کنیم  برای روشن شدن مطلب باید به مطلب اصلی پرداخته شود و روشن شود که : آیا برقراری ارتباط با آمریکا خوب است یا بد ؟  البته این سوال هم بیش از حد کلی است و باید تجزیه شود.

1- برقراری رابطه ایران با آمریکا  خوب بوده و هست و خواهد بود.

2- برقراری رابطه ایران با آمریکا بد بوده ولی الان خوب است و شرایط عوض شده است.

3- برقراری رابطه ایران با آمریکا  بد بوده و بد هست ولی ممکن است در آینده خوب شود.

4- برقراری رابطه ایران با آمریکا بد بوده و بد هست و بد خواهد بود

5- چرا از آمریکا غول ساخته اید ، برقراری رابطه ایران با آمریکا  مثل کشورهای دیگر است و هیچ فرقی با سایر کشورها ندارد. بسته به منافع ملی طرفین ، زمانی ارتباط زیاد میشود وزمانی کم میشود و ممکن است زمانی هم اصلا ارتباط نباشد.

6- برقراری ارتباط با آمریکا میتواند و باید فقط اقتصادی باشد و در زمینه های فرهنگی میتوانیم با او مراوده نداشته باشیم

7- برقراری رابطه ایران با آمریکا باید اقتصادی و فرهنگی و سیاسی باشد و در همه زمینه ها  مراوده داشته باشیم . سخنها را بشنویم و بهترین آن را انتخاب کنیم و در ضمن فرهنگ غنی خود را هم به آنها بشناسانیم و تاثیر گذار باشیم. ما که نباید دیوار آهنی دور خود بکشیم و در دنیا منزوی باشیم.

8- آمریکا قدرت برتر دنیاست و برقراری رابطه ایران با آمریکا  یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است و ما باید برای بقای خود  یا کم کردن هزینه های اداره کشور به این اجبار تن بدهیم و خود را با آن سازگار نماییم. در غیر اینصورت نابود خواهیم شد.

9- ما میتوانیم اعتقادات خودمان را داشته باشیم و اهداف خودمان را دنبال کنیم و در عین حال با آمریکا ارتباط داشته باشیم فقط کافیست از خط قرمز های هم عبور نکنیم . حتی اگر خط قرمز آمریکا اسرائیل باشد . حتی اگر خط قرمز آمریکا جدایی اسلام از سیاست کشور باشد  ، حتی اگر تفکر آمریکایی "یا با ما یابر علیه ما " باشد.  در اینصورت ما انقلاب مان را حفظ میکنیم و در عین حال خط قرمز آمریکا را هم رعایت میکنیم و با اسرائیل دوست میشویم و در کشتار فلسطینیان و مسلمانان مشارکت میکنیم و از دخالت اسلام در امورات کشور جلوگیری میکنیم و هزینه مبارزه با آمریکا و اسرائیل را به صفر میرسانیم و به یک ملت سرمایه دار و خوشبخت تبدیل میشویم و به این ترتیب با حفظ اعتقاداتمان با آمریکا هم ارتباط برقرار میکنیم.

 

( بین پارانتز :  به عنوان مثال یکی از خطوط قرمزی که باید با آمریکا به توافق برسیم و پروتکل همکاری امضا کنیم یا حداقل در باره آن اعتراض نکنیم  مورد زیر است

در فاصله روزهای 25 تا 27 شهریور سال 1361 در اردوگاه های فلسطینی صبرا و شتیلا در جنوب بیروت جنایاتی در جریان بود که هنوز بعد از گذشت سالها ابعاد آن به طور کامل روشن نشده است .

به گزارش سرویس بین الملل بی باک، در این جنایات تکان دهنده صهیونیستها و مزدوران آنها در لبنان به فرماندهی «آریل شارون » هزاران نفر از کودک و زن و پیر و جوان آواره فلسطینی را به خاک و خون کشیدند که برخی آمارها، تلفات این فاجعه را تا 6 هزار نفر ذکر کرده اند .


پرانتز بسته )

(لازم به ذکر است در مورد سایر بشر نوازی های آمریکا و اسرائیل برعلیه ملل تحت ستم خصوصا مسلمانان که در راستای حفظ خطوط قرمز آمریکا هنوز هم بی وقفه ادامه دارد  بعلت اینکه برای برقراری ارتباط  دوستانه ضرر دارد  سخنی به میان نمی آید)

پس از روشن شده سوالات فوق است که شنونده ی صحبتهای آقای هاشمی خودش میتواند تصمیم بگیرد که ایشان حرف خوب یا بدی زده است. و البته در مورد شخص آقای هاشمی هم چون مسئولیتهای حیاتی داشته ودارند در ارتباط با این موضوع نکاتی باید با جزئیات بیان گردیده و روشن شود که  به نظر آقای هاشمی  کدامیک از موارد زیر درست است ؟

1- آمریکا بد است      -     اما ارتباط لازم است

2- آمریکا خوب است    -     و ارتباط لازم و مفید و ضروری است

3- آمریکا نه خوب است نه بد بلکه مثل سایر دولتها ست  -  ارتباط مثل سایرین باید باشد

4- من از دوران شاه سابق هم با ارتباط موافق بودم

5- من از پیروزی انقلاب به بعد ضرورت ارتباط را متوجه شدم

6- من از اواسط جنگ به این امر اعتقاد پیدا کردم

7- من بعد از جنگ و اواخر عمر امام به این ضرورت پی بردم

8- پنهان کردن حداقل 20 ساله نظراتم از مردم و علنی نکردن آن بخاطر مصلحت کشور بود

9- من در تمام این مدت هیچ اقدام پنهانی برای نزدیک شدن به آمریکا انجام نداده ام

10- من در این مدت کارهایی را پشت پرده با هماهنگی آمریکا به نفع کشور انجام داده ام ولی به صراحت به ملت نگفته ام تا امنیت ملی به خطر نیافتد

نظر آقای هاشمی در این مورد هم روشن گر خواهد که معلوم شود به نظر ایشان چرا شعار مرگ بر آمریکا هرگز از دهان مردم محو نشده است

1- نگویید از دهان مردم بلکه بگویید از دهان عده قلیل و ناچیزی از مردم محو نشد

2- مردم از روی عادت و احساسات این شعار را میگویند . چون 30 سال این شعار را داده اند دیگر زبانشان به این شعار عادت کرده است . برخی هم چون انقلاب کرده اند و جبهه رفته اند و جانباز شده اند و شهید داده اند و رنج کشیده اند میخواهند خود را توسط این شعار تسکین دهند . آنها میخواهند برای رنجهایی که کشیده اند مقصری بتراشند و از آن انتقام بگیرند  چه دیواری کوتاهتر از دیوار آمریکا؟

3- مردم عوام هر چه را که سیاسیون اراده کنند و برنامه ریزی کنند همان را شعار میدهند و از لحاظ سیاسی ارزشی ندارد و قابل اتکا نیست و الان هم برخی از سیاسیون نظرات خود را به مردم القا میکنند و شعار دلخواه خودشان را در دهان مردم میگذارند.

4- مردمی که این شعار را میدهند عموما از طبقه پایین جامعه هستند و رای و نظر آنها از کیفیت کافی برخوردار نیست و نباید در تصمیم گیریهای سیاسی دخیل شود

5- صرف نظر از اقل یا اکثر بودنشان  حتی بدون لحاظ کیفیت رای شان  ، هرچه باشند فهم درستی از مطلب ندارند چون در جریان مراودات سیاسی نیستند . این ما هستیم که در بطن سیاست قرار داریم و خطرات ناشی از آن  شعارها را که متوجه ملت و انقلاب است از نزدیک لمس میکنیم و باید تصمیم عاقلانه بگیریم.

6- "آمریکای جهانخوار" یک اصطلاح نادرستی بود که به آمریکا چسبانده اند .

7- آمریکا جهانخوار بوده ولی دیگر نیست .

8- آمریکا جهانخوار است اما رابطه با او برای ما مفید است و مجبوریم و چاره دیگری نداریم.

9- اتلاق "شیطان بزرگ" به آمریکا اشتباه محض بوده است  و  توهین به یک کشور مستقل و یک دولت برتر است.

10- آمریکا شیطان بزرگ است اما رابطه با شیطان هم برای ما مفید است.

11- هرچه بدی و شرارت و جنایت در مورد آمریکا  میگویند درست است اما بعضی مواقع فرار کردن هم نشانه مردانگی است  به قول ابوسفیان : شرف من بر پشت شترهای من است .

/ 0 نظر / 16 بازدید