ارتفاع جو زمین چقدر است؟

جو زمین چیست :جوزمین همان هوایی است که زمین را احاطه کرده است و بالاترین بخش تشکیل‌دهندهٔ کرهٔ زمین است که مخلوطی ازچند گاز است. تعداد این گازها زیاد و بیش از 15 گاز است ولی غلظت 4 عدد از آنها قابل توجه است که عبارتند از:

 نیتروژن (۷۸٪)، 

اکسیژن (۲۱٪)، 

آرگون (۰٫۹٪)

کربن دی‌اکسید (۰٫۰۳٪)

. . . لایه های جو زمین : جو زمین را بر اساس غلظت گازهای تشکیل دهنده آن به  پنج لایهٔ اصلی تقسیم کرده اند:

تروپوسفر

استراتوسفر

مزوسفر

ترموسفر

اگزوسفر

 

مرز دقیقی بین لایه‌های جو وجود ندارد ولی جو به سرعت با افزایش ارتفاع رقیق می‌شود.


 لایه اوزون : مولکول‌های ازون که لایهٔ ازون را تشکیل می‌دهند، دراستراتوسفرقراردارندواز ورودپرتوهای فرابنفش خورشیدی جلوگیری می‌کنندو موجب ادامهٔ زندگی بر سطح زمین می‌شوند.


نقش جو زمین در محافظت از زمین : جو زمین موجودات روی زمین را از طریق جذب اشعه فرابنفش خورشید و کم کردن اختلاف دمای بالای بین روز و شب محافظت می‌کند.


ارتفاع جو زمین چقدر است : جو زمین از سطح زمین آغاز شده ولی مرز قاطع و مشخصی در بالا ندارد زیرا جو زمین به یکباره تمام نمیشود بلکه رفته رفته از غلظت آن کاسته میشود و نمیتوان جایی را که جو زمین کاملا از بین میرود مثل یک خط مرزی مشخص کرد.

در منابع مختلف برای بیان ارتفاع جو اعداد مختلفی را ذکر کرده اند و از جمله ۱۰٫۰۰۰ کیلومتر و 120 و 80 کیلومتر هم گفته اند اما میتوان گفت که در ارتفاع تقریبا 160 کیلومتری ، هوا به قدری رقیق میشود که در واقع چیزی از آن باقی نمیماند.شاید بتوان ادعا کرد که فضا از این نقطه آغاز میشود.


فضا از کجا شروع میشود؟

اصطلاحا فضا از بالای جو شروع میشود یعنی جایی که جو تمام میشود.چون جو زمین مرز مشخصی ندارد پس نقطه شروع فضا هم دقیقا مشخص نیست ولی  تقریب هایی در این زمینه وجود دارد.

.

هیچ مرز مشخصی بین جو و فضای خارج از جو وجود ندارد. ۷۵٪ از جو زمین تا ارتفاع ۱۱ کیلومتر از سطح سیاره وجود دارد. در ایالات متحده کسانی که به بالای۸۰ کیلومتر سفر کنند فضانورد شناخته می‌شوند. تجربه ثابت کرده است که ارتفاع  ۲۰ کیلومتر ، جایی است که تغییر قابل توجهی هنگام ورود به آن اتفاق می‌افتد. همچنین ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری به عنوان مرز بین اتمسفر و فضا به طور مکرر استفاده می‌شود.

 

در واقع هر چه بالاتر رویم هوا رقیقتر میشود و بقول برخی مقالات در ارتفاع تقریبا 160 کیلومتری هوا به قدری رقیق میشود که در واقع چیزی از آن باقی نمیماند.شاید بتوان گفت که فضا از این نقطه آغاز میشود.

بنابراین ارتفاع 80 ، 100 ، 120 و 160 کیلومتری برای تعیین ارتفاع جو و نقطه شروع فضا در اظهار نظرهای مختلف دانشمندان بیان شده است.

/ 1 نظر / 813 بازدید
علی

مطلب زیبا جالب جامع و کاملیه یه کاری کردید که از این به بعد هر روز بیاما. خوش حال میشیم سر بزنید.