وای به حال پزشکان

همین الان از بیمارستان برگشته ام ، دیشب پدر خانم  را برای عمل دیسک کمر بستری کرده ایم و امروز ساعت 10 صبح عمل خواهد شد.

دکتر صالح پور گفته به غیر از حق الزحمه ای که از بیمارستان میگیرم  4 میلیون تومان حق چاقو میگیرم و عملش میکنم. وقتی به حسابم واریز کردید خبر دهید تا برای عمل اقدام کنم . از هزینه بیمارستان هنوز اطلاعی نیست ولی 3 میلیون تومان پول برای  پیچ و مهره پلاتین پرداخت شده است.  فعلا 7 میلیون تومان در اولین روز بستری  هزینه شده است.

دکتر

در همین 5 خط بالا واقعیتهای تلخ زیادی نهفته است . اما قصد من از بیان این مطلب چیزیست که میخواهم عرض کنم.

 

 پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله فرمودند :

مَن سَعى لِمَریضٍ فی حاجَةٍ قَضاها أولَم یَقضِها خَرَجَ مِن ذُنوبِهِ کَیَومٍ وَلَدَتْهُ اُمُّهُ ؛

 هر کس براى بر آوردن نیاز بیمارى بکوشد ، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد ، مانند روزى که از مادرش زاده شد ، از گناهانش پاک مى‏شود .

 

سوالی که مطرح میشود اینست که : آیا دکتر صالح پور و امثال او هم مصداق این حدیث میتوانند باشند ؟  این سخن ها ارزش های والایی هستندکه  البته فعلا ملموس نیستند و در زمان حال اثرشان قابل مشاهده نیست و به همین جهت ارزشمندی آنها براحتی درک نمیشود.  و به همین علت متاسفانه این آقایان دکترها به این مسائل اهمیت نمیدهند و ارزش قائل نیستند. آنها دوست دارند همین الان حق خود را بگیرند :  بل توثرون الحیوه الدنیا  (ایشان زندگی دنیا را بر میگزینند) گویا این آیه همین امروز در شان ایشان نازل گشته است .

آقایان دکترها ، همه حق الزحمه خود را در همین دنیا مطالبه و دریافت میکنند و برای دنیای باقی چیزی حواله نمیکنند.  آیا زیانی بالاتر از این هست که رضایت خدا را با پول عوض کنند؟

ما نمیگوییم پول نگیرند و فی سبیل الله کار کنند ، اما آقایان عنایت کنند که  4 میلیون تومان  برابر حقوق  یکساله یک کارمند و کارگر است که ایشان آن را برای 2 ساعت کار خود مطالبه میکنند. یعنی برای هرساعت کار خود 1 میلیون تومان دریافت میکند.  درحالیکه  یکساعت کار برای کارگر  و کارمند ساده 1800 تومان است  یعنی به نسبت  550 برابر  است .  من نمیدانم چطور این آقای دکتر راضی میشود که  یک نفر که  در شرایط سختی است و از بیماری رنج می برد  با وجود همه رنجهای خود حقوق یکساله اش را به عنوان اضافه دریافتی برای فقط 2 ساعت کار به ایشان بپردازد ؟  

تخصص شما بالاست ؟  حساسیت کارتان زیاد است ؟ مطب تان در جای مرغوبی قراردارد ؟  رئیس دانشکده هستید ؟  استادهستید ؟  خوب شما 10 برابر بیشتر از یک حقوق معمولی بگیرید !  قانع نمیشوید 20 برابر ! 30 برابر ! . . .  100 برابر !   عزیز من 550  برابر گرفتن فرقی با غارت و چپاول ندارد!  شما توی کدام دانشکده و پیش کدام استاد این مهارت را یاد گرفته ای ؟  که این گونه رندانه می تازی و بی رحمانه قافله میزنی ؟

آقای دکتر ! شما دردش را دوا میکنی ؟ یا دردی به دردهایش اضافه میفرمایی ؟

البته ارزش جان انسان بسیار بالاتر از 4 میلیون است  و ما حاضریم بسیار بالاتر از این مبالغ را بپردازیم . اما ارزش پزشکی هم بسیار بالاتر از 4 میلیون است !  درست است که ما  حاضریم بیشتر هم بپردازیم اما انصاف شما کجا رفته ؟  به عنایت خدا و حدیث پیامبر که ایمان ندارید و یا اگر هم ایمان دارید علاقه ای به دریافت عنایت خدا ندارید ،  چرا اعتبار پزشکی را به 4 میلیون تومان می فروشید؟ از خدا که شرم نمیکنید از حرفه خودتان هم شرم نمیکنید ؟  آیا میدانید که چهره یک پزشک را با این کارهایتان در جامعه زشت و منفور میکنید ؟ و حرفه تان را با خطر سقوط معنوی مواجه میسازید؟ آیا نمیدانید این فرزندان اغلب لاابالی  و منحرفتان  به چه علت به این روز فلاکت بار افتاده اند ؟

ما که مدتیست با دیدن یک پزشک به یاد سریال روزی روزگاری می افتیم و یادی از مرادبیگ راهزن خدابیامرز میکنیم و رحمتی هم حواله اش میکنیم که با اینکه در راهزنی باشما همکار بود ، اما در عین راهزنی ، مروت هم داشت و بویی از انسانیت هم برده بود .

آقایان پزشکان !  بیدار شوید و از این مسابقه  زورگیری که در بین همکاران شما راه افتاده است بیرون بیایید و به حیثیت طبابت بیش از این لطمه نزنید و به غیر از پول قدری هم به شرافت پزشکی فکر کنید و حداقل کاری که میتوانید انجام بدهید اینست که به حرفه خود و همکاران با وجدان و متعهد خود خیانت نکنید .

/ 0 نظر / 4 بازدید