وضعیت خشونت علیه زنان در مدعی ترین کشورهای غرب

موسسه میدان اقتصاد جهانی گزارشی را منتشر کرده است که در آن وضعیت فاصله یا تبعیض جنسیتی در کشورهای مختلف جهان را بصورت یک جدول رتبه بندی شده آورده است. در این گزارش وضعیت مردان وزنان در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته و کشورها بر اساس امتیازات کسب شده رتبه بندی شده اند . این تحقیق با سرپرستی موسسه مذکور و توسط کارشناسان دانشگاههای هاروارد و کالیفورنیا تهیه شده است.و  معیارهایی که در این تحقیق مد نظر بوده است عبارتند از:

1- مشارکت و فرصتهای اقتصادی : مانند سهم از بازار کار٬ نسبت جمعیت زنان مدیر یا متخصص و ...

2- موقعیتهای تحصیلی : مانند نرخ بیسوادی٬ درصد زنان تحصیل کرده و ...

3- توانمندی  سیاسی : مانند درصد نمایندگان مجلس٬ حضور زنان در کابینه دولتها و ...

4- بهداشت و بقا (یا طول عمر) : مانند امید به زندگی زنان نسبت به مردان و ...

گزارش مربوط به سال 2008 میلادی در آدرس  زیر  http://www.weforum.org/pdf/gendergap/report2008.pdf    در دسترس هست.

از نظر این تحقیق نام 5 کشور برتر در زمینه رعایت برابری زن و مرد در سال ۲۰۰۸ به این ترتیب است:

۱. نروژ
۲. فنلاند
۳. سوئد
۴. ایسلند
۵. نیوزیلند  

و جالب اینجاست که نام ایران در میان 130 کشور فوق در  رده ی 116  بعد از آنگولا و بورکینافاسو  ذکر شده است . والبته ترکیه و مصر هم در ردیفهای بعدی یعنی 123 و 124 قرار گرفته اند . و البته مقصود ما پرداختن به راستی آزمایی این گزارش یا مغرضانه و یا اشتباه بودن آن و اعتراض به این رتبه ی  کشورمان و دفاع از رتبه ی واقعی ایران نیست . بلکه از یک منظر دیگر به مسئله نگاه میکنیم. ما میخواهیم وضعیت خشونت علیه  زنان را در این الگوهای برتر فرهنگ غرب مطالعه کنیم و ببینیم چه نتیجه ای از این مطالعه حاصل میشود.

یافته های ما در مورد آمار خشونت علیه زنان در همین کشورهایی که بالاترین رتبه را در برابری حقوق زن و مرد در این گزارش بدست آورده اند گویای حقیقت دیگری است.

مطالب زیر سخن ما نیست بلکه در خود کشورهای اروپایی توسط محققین نوشته شده است که عینا نقل میشود :

1- بنا به یک  گزارش که در سایت   http://www.imow.org/wpp/stories/viewStory?storyid=178  آمده است . گروه حقوق بشر سازمان عفو ​​بین الملل نروژ در سال 2005، با راه اندازی کمپینی  در سراسر کشور به آموزش عمومی برای مقابله با خشونت نروژی ها علیه زنان پرداخت و با انتشار تصاویر تکان دهنده از زنان کشور خود افکار عمومی را متوجه این مسئله نمود بطوریکه این افشاگری ها منجر شد تا مسئله فوری مقابله با خشونت علیه زنان در  دستور کار دولت نروژ قرار گیرد.

پوستر زیر مربوط به کمپین  مبارزاتی در نروژ است که  همراه با اعلام خدمات عمومی مورد استفاده در رسانه های نروژی قرار گرفت.

خشونت علیه زنان در اروپا


درهمین سایت توسط فعالان نروژی  آمده است :

برای شش سال متوالی، براساس برنامه توسعه سازمان ملل متحد نروژ رتبه بهترین کشور جهان برای زندگی را کسب کرده است . میهن نروژی ما توسط جهان اینگونه دیده می شود، و به عنوان یک مکان تخیلی که در آن مردم شاد و پر مدعا هستند معرفی میشود. کودکان سالم و تحصیل کرده هستند، بیماران، بیمه میشوند و سالمندان مورد احترام هستند. بیکاری و فقر صرفا مفاهیمی هستند که در کلاس های مدرسه و تاریخ  وجود دارند و به جای واقعیت های زندگی روزمره اینگونه موارد مورد مطالعه قرار میگیرند. وگفته میشود که نروژجایی است که زنان 40 درصد از تمام موقعیت های رهبری را دارا هستند و از حقوق مساوی برخوردارند.

تبلیغ میشود که نروژ چنین کشوری است، اما بسیاری از مردم غافل از واقعیت زندگی هستند و آن واقعیتی که برای یک تعداد تکان دهنده از زنان وجود دارد این است : خشونت خانگی .

گزارش سال 2005 توسط موسسه نروژی برای پژوهش های شهری و منطقه ای آمار جدی ارائه کرده است:
• یک نفر از هر چهار زن نروژی در طول عمر خود خشونت خانگی را تجربه  میکند

• هر سال حداقل 20،000 زن قربانی خشونت شده یا تهدید به خشونت میشوند.


 

2-  به گزارش یک سایت فنلاندی آمار و ارقام نشان میدهد که  در اسپانیا بیش از 50 درصد از کل اتهامات خشونت مربوط به خشونت شوهران علیه همسران میباشد.

3- همان منبع مینویسد : بسیاری از خشونت به زنان در درون خانواده صورت می گیرد و تنها بخش کوچکی از آن به مراجع قانونی و اجتماع می رسد این آمار نشان میدهد که خشونت علیه زنان  اغلب به عنوان یک مسئله شخصی و داخلی قلمداد شده و هیچ اطلاعاتی به بیرون داده نمیشود. خشونت در خانواده شایع ترین علت مرگ و میر خشونت آمیز در میان زنان است. خشونت های مربوط به کار دومین عامل رایج  خشونت برای زنان است. نیمی از مرگ و میر خشونت آمیز زنان در مشاجره با شوهران خود (آمار فنلاند، 1995) ایجاد می شود.

بعبارت دیگر : درفنلاند بالاترین درصد مرگ و میر زنان به خاطر خشونت  در محیط خانواده صورت می گیرد. بطوریکه در سال ۱۹۹۵ نیمی (50%) از زنانی که به صورت خشونت بار مرده اند٬ به دست همسرانشان به قتل رسیده اند.

4- و اما در سوئد تحقیقات دانشگاهی حاکی از آنست که میزان خشونت علیه زنان به این قرار است که سالانه ۱۶ زن به دلیل خشونت خانگی جانشان را از دست می دهند و دست کم ۲۱۰ و حداکثر ۵۵۰ زن در سال به دلیل خشونت خانگی در بیمارستان بستری می شوند. (منبع : http://www.socialstyrelsen.se/NR/rdonlyres)

5- در نیوزیلند که رده پنجم جدول حمایت از برابری زن ومرد را یدک میکشد به طور متوسط سالانه ۱۴ زن به دست همسران یا همسران سابقشان به قتل می رسند. بیشتر از ۳۵۰۰ مورد خشونت خانگی در اداره های پلیس ثبت می شود و یک پنجم(20%) زنان  نیوزیلندی لااقل یک بار در زندگیشون تحت خشونت جنسی واقع می شوند.(منبع : http://www.familiescommission.org.nz/white-ribbon)

لازم به ذکر است که برخی از لینک های منابع ذکر شده در مراجعات بعدی از سایتها حذف میشوند. قابل توجه تر اینکه همه این کشورها جزو کشورهای دموکراسی هستند و جریان آزاد اطلاعات یکی از ژست های مهم آنها میباشد.

اما نتیجه گیری چیست ؟ خوانندگان محترم هر کدام برای خود نتیجه گیری خاصی دارند و من نیز نتیجه ای را که از این تحقیقات میگیرم اینگونه بیان میکنم که :  شعار برابری حقوق زن ومرد نتوانسته است جلوی خشونت به زنان را بگیرد .

سوالی که باید پاسخ داده شود و شاید تحقیق دیگری را موجب شود این است که اگر شعار برابری حقوق زن ومرد  خشونت علیه زنان را از بین نبرده است آیا بیشتر کرده است یا نه ؟  آیا شعار دروغین برابری حقوق زن ومرد ، به امنیت و رضایتمندی زنان کمک کرده است ؟ آیا زنان امروزی خود را از مادرانشان خوشبختتر می یابند؟ چرا اینهمه تبلیغات وجود دارد تا با طرح شعارهای پرزرق وبرق و دهن پرکن ، زن و مرد را در مقابل هم قرار دهند و علیه هم بشورانند؟ آیا دنیای غرب برای فرار از اعطای حقوق واقعی زنان و به منظور فرار از عدالت شعار تساوی را مطرح کرده است ؟ آیا هر تساوی به معنی عدالت است ؟

/ 0 نظر / 3 بازدید