استدلالی عجیب از مولا علی (ع)

مولانا امام علی علیه السلام در حکمت 250 نهج البلاغه چنین میفرماید :


عَرَفْتُ آللّهَ سُبْحَانَهُ بِفَسْخِ العَزَائِمِ، وَحَلِّ آلْعُقُودِ، وَنَقْضِ آلْهِمَمِ.

ترجمه : خداوند را به‌وسیله فسخ تصمیم‌ها، بَرهم خوردن پیمان‌ها و نقض اراده‌ها شناختم.

سخنی بسیار عمیق است که برای همه زمانها و اعصار نو و تازه است و البته نیاز به تحلیل و تعمق دارد و حتی پس از اینکه توضیح داده شد نیز ممکن است  دشواری فهم آن برای همه برطرف نشود اما از آنجایی که سخن امام را غیر از امام نمیتواند به درستی تفسیر نماید پس دست به دامان امام محمدباقر علیه السلام میشویم و از ایشان استمداد میکنیم.


 

امام باقر علیه السلام مى‌فرماید: «کسى از جدم امیرمؤمنان علیه السلام سؤال کرد با چه وسیله‌اى پروردگارت را شناخته‌اى؟ امام فرمود:


بِفَسْخِ الْعَزْمِ وَنَقْضِ الْهَمِّ لَمّا هَمَمْتُ فَحیلَ بَیْنی وَبَیْنَ هَمّی

وَعَزَمْتُ فَخالَفَ الْقَضاءُ عَزْمی عَلِمتُ أنَّ الْمُدَبِّرَ غَیْری

 

خدا را به‌وسیله فسخ اراده و نقض تصمیم‌ها شناختم اى بسا تصمیم بر کارى گرفتم و او میان من و خواسته‌ام جدایى افکند و عزم انجام برنامه‌اى را داشتم و قضاى او عزم من را بَرهم زد، از این‌جا دانستم که مدبّر، غیر من است».

این سخن حکیمانه نکته عجیب و شگفت آوری در خداشناسی است و خواننده محترم اگر گمان ببرد که در بار اول توانسته است منظور امام را متوجه شود نباید به گمان خود اعتنا کند زیرا هرکس نیازمند آنست که دهها بار آن را از نو مطالعه کرده و تدبر نماید و بنده نیز خود را در حد آن نمیدانم که بخواهم این سخن را توضیح بدهم یا تفهیم کنم.


/ 1 نظر / 61 بازدید
بندۀ خدا

جناب جوادزاده با عرض سلام .جسارتاً و با کلی معذرت خواهی با نظر جنابعالی مخالفم . چرا؟ در حال حاضر که همه شاهدیم که چگونه با استدلالهای پوچ و بی معنا جوانان را که چه عرض کنیم پیران را هم به کفر می کشانند .در حال حاضر که بشر با تکیۀ بر علم محدودی که کسب کرده و بسیار بر آن غره است و خود را صاحب تفکر در همۀ امور می داند و با تلاشهای مذبوحانه و بی سرانجام کارها و امورش هر روز پیچیده تر و سخت تر می شود و این را خیلی هم عادی می بیند ..صاحبان قلم همچون شما باری بر دوش دارند بر توضیح و مثالهای فراوان و جالب در مورد چنین جملۀ با معنایی که هر کسی را هم راهی بر فهم آسانش نیست . با تشکر .سربلند و پایدار باشید .