پرینت اعمال را از کجا میشه گرفت؟ (3)

در دو مطلب گذشته در ارتباط با سوال طرح شده به دو مورد یقینی رسیدیم و دریافتیم

1- اعمال ما از بین نمیرود بلکه باقی میماند (به چه شکلی و در چه محلی و چه کیفیتی ؟ و . . .  قابل بحث است)

2- اعمال ما را در روزی که آن را قیامت نامیده اند به ما نمایش میدهند(به چه صورت ؟ خدا میداند)

یک حقیقت شگفت انگیز دیگری که هیچ شکی در آن برای معتقدان به قرآن وجود ندارد اینست که همه اعمال ما نوشته میشود. همچنان که در آیات متعدد و از جمله در سوره انفطار میفرماید:

وان علیکم لحافظین ﴿10﴾ کراما کاتبین ﴿11﴾ یعلمون ما تفعلون ﴿12﴾

بر شما نگهبانانی بزرگوار هست که اعمالتان را مینویسند و آنچه را که انجام میدهید میدانند. فراتر از آن حتی گفته شده است که نه تنها اعمال را بلکه نیات را هم مینویسند. همانطور که از لفظ کاتبین معلوم میشود مراد نوشتن است به همان معنایی که برای ما تداعی میکند. در روایات آورده اند که در سمت راست و چپ هر انسان دو فرشته کاتب گماشته اند که فرشته سمت راست  نیکی ها و سمت چپی بدی ها را مینویسد. فرشته سمت راست به محض ظهور نیت خوب نسبت به ثبت آن اقدام میکند ولی فرشته چپ تا عمل بد انجام نشود چیزی نمینویسد.

وکل صغیر وکبیر مستطر

حتی تصور آن کتاب شکوهمند برای انسان وهم انگیز و تعجب آور است. روزی که آن را ببیند از تعجب حیران خواهد شد و خواهد گفت :‌ ای وای برما این چه کتابیست که هیچ کوچک و بزرگی را فرو نگذاشته است و هرچه کرده ایم در اینجا آورده است !!!

یا ویلتنا مال هذا الکتاب لا یغادر صغیرة ولا کبیرة الا احصاها ووجدوا ما عملوا حاضرا ولا یظلم ربک احدا - کهف  (49)

حال با دانستن اینکه اعمال ما نوشته میشود سوال دیگری پیش می آید که با چه وسیله ای و در چه محلی و چه کیفیتی ؟  اما آنچه که فعلا برای ما مهم است اینست که آیا برای ما امکان دیدن آن وجود دارد؟ آیا آن سیاهه عظیمی که نیات و اعمال ما را با دقت و امانت و بزرگواری ثبت میکند برای ما قابل دسترسی میباشد؟ به چه نحو ؟ توسط چه کسی ؟

. . . . لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم . . . .

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
حسین مداحی

فکرشو بکن اخوی ! اگه بشه این پرینت چندین ساله ی عمرمون رو بگیریم اولا : با چه ولعی میشینیم و اونو مطالعه می کنیم ! در ثانی : چه لذتی می بریم از دقت خدا ! ثالث : چقدر بهمون کمک میکنه که بدونیم چی چیو خراب میکنه و چی چیو آباد می کنه و ... رابع : میشه یه نمودار رسم کرد از اعمال چندین ساله ی عمر و هزاران آمار دیگه ... خدایــــا ! به عزت و جلالت قسمت میدم کمک مون کن ... خدا ! خدا !