بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ پر  فراز و نشیب اسلام اسرار بسیاری را در خود نهفته دارد. شناخت درست و فهم صحیح تاریخ اسلام بستگی زیادی به شناخت زندگانی 14 معصوم دارد. تصویر زیر سالشمار خلاصه و تطبیقی زندگانی 14 معصوم را نشان میدهد.

تاریخ اسلام از زمان میلاد حضرت ختمی مرتبت که 53 سال قبل از هجرت صورت گرفته تا غیبت امام مهدی علیه السلام که در سال 260 هجری بوده است 313 سال را شامل میشود.

 

در تصویر زیر اطلاعات بسیار زیادی راجه به تاریخ زندگی 14 معصوم وجود دارد که قابل استخراج است.  هر مستطیل مربوط به یکی از حضرات معصومین میباشد. برای هر مستطیل 3 عدد مرتبط وجود دارد  که عدد بالایی سال تولد و عدد پایینی سال شهادت و عدد وسطی طول عمر را نشان میدهد.  تاریخ برحسب هجری قمری میباشد و سالهای قبل از هجرت بصورت منفی نشان داده شده اند. مثلا  عدد -53  یعنی 53 سال قبل از هجرت که مربوط به میلاد حضرت محمد میباشد.

سه خط افقی با رنگهای مختلف برای مشخص کردن سه رویداد مهم تاریخ اسلام یعنی بعثت و هجرت و عاشورا .  این خطوط به ما کمک میکند که فاصله بین اتفاقات تاریخی مهم را براحتی به ذهن بسپاریم. این تصویر به گونه ای طراحی شده است که  اطلاعات تاریخی را بصورت مقایسه ای در اختیار ما بگذارد و این کار به ما کمک میکند که راحت تر مطالب را به ذهن بسپاریم. 

این تصویر به ما کمک میکند که طول عمر معصومین را به راحتی با هم مقایسه بکنیم و مطالب زیادی از این طریق از داخل تصویر بیرون بکشیم. مثلا بعنوان نمونه به مطلب زیر که از تصویر استخراج میشود دقت بفرمایید:

در سالهای آخر ، هرچه قدر به غیبت امام مهدی نزدیکتر میشویم طول عمر امامان کمتر و کمتر میشود بطوریکه مدت زمانی که 4 امام آخر (بعد از امام رضا (ع)) در میان مردم بوده اند 100 (25+42+28+5) سال بوده است که مجموعا با عمر یک فرد برابری میکند . یعنی بطور متوسط 25 سال حضور میانگین هر امام در میان مردم بوده است که زمان بسیار کوتاهی است و بیش از این حاکمان تحمل حضور ایشان را نداشته اند و ناجوانمردانه  اقدام به شهادت ایشان کرده اند. و این نشان میدهد که به مرور زمان فشار حکومتهای جبار بر امامان شیعه ، روز به روز بیشتر و بیشتر میشد و فضای زندگی ایشان تحت فشارهای شدید و تحدیدات حکومتی قرار داشت. این مثال بعنوان یک نمونه گفته شد و اطلاعاتی از این قبیل در تصویر زیاد است.

نمونه دیگر اینکه یک برداشت بسیار مهم از این تصویر میتوان کرد و آن فهم ضرورت غیبت امام دوازدهم است. شهادت سه امام ما قبل آخر در سنین جوانی نشان میدهد که غیبت امام دوازدهم امری است که باید اتفاق می افتاد. یعنی شهادت امام جواد در 25 سالگی و امام حسن عسکری در 28 سالگی نشان میدهد که سن شهادت بشدت پایین آمده بود و فهمیده میشود که شیاطین زمانه برای ریشه کن کردن امامت و اسلام هم قسم شده بودند و روز بروز حلقه محاصره و تحدید را تنگتر میکردند و از این مطالعه معلوم میشود که دشمنان تصمیم گرفته بودند که اجازه رشد و زندگی عادی را به امام دوازدهم ندهند و قبل از اینکه ایشان صاحب فرزندی شود حضرت را به شهادت برسانند و بدین روش ، سلسله امامت و در نتیجه آیین روح بخش اسلام راستین را نابود کنند ولی حکمت واسعه ی  خداوند با غیبت حضرت ولی عصر نقشه ی شوم دشمنان را نقش برآب کرد و اینگونه پرچم اسلام راستین همچنان در اهتزاز ماند.

استخراج نمونه های دیگر به خواننده محترم واگذار میگردد.

ملتمس دعا - جوادزاده

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر آن را در کامپیوتر خود ذخیره و سپس مشاهده نمایید