سالهاست که مردم از وامهای مسئله دار استفاده میکنند. بعنوان مثال وام مسکن میگیرند ولی با آن ماشین میخرند یا وام تولید میگیرند و خانه میخرند و . . .  و در بیشتر مواقع هم اعتراضهای ما فایده ای نمی بخشد ولی شاید با شنیدن نظر مراجع نسبت به این نوع وامها دقت بیشتری اعمال شود و مشکلات جامعه قدری کمتر شود.

 به گزارش جام نیوز به نقل از حوزه، متن سئوالات و پاسخ‌های مراجع عظام تقلید به شرح ذیل است.

حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی

 س) : آیا وامهایی که برای اموری خاص اعطا می شود به مردم مثل وام فرش یا منزل یا اشتغال و... را میشود در غیر مورد آن استفاده کرد؟

 ج) :اگر براساس معامله ای باشد که به حسب موازین فقهی صحیح باشد باید به آن ملتزم شوید.

 حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانی

 س): آیا می توانیم وام مسکن گرفته و آن را در غیر مورد مسکن بکار ببریم یا وام خودرو را در مورد دیگری مثل خرید زمین بکار بریم؟

 ج): باید در همان جهت که معین شده مصرف شود

 حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای

 س): در صورتى که گیرنده وام قصد مصرف آن در مورد قرارداد را ـ که تعمیر خانه است ـ نداشته باشد، حکم وضعى و تکلیفى آن را بیان فرمایید؟

 ج) اگر بانک وامى را براى کسى که مى‌خواهد خانه‌اش را تعمیر کند اختصاص داده، شخص دریافت کننده اگر قصد تعمیر منزل را ندارد از همان ابتداء حق گرفتن چنین مبلغى را نداشته و مالک آن نمى‌شود. و از تسهیلات بانکى باید در همان جهتى که تعیین شده استفاده کنند و در غیر آن جایز نیست.

 حضرت آیت‌‌الله العظمی مکارم شیرازی

 س): افرادى از بانکهاى جمهورى اسلامى وام دریافت کرده، و به علّت ناآگاهى از حکم شرعى، آن را در غیر مورد قرارداد مصرف نموده اند. مثلا وام کشاورزى دریافت کرده، ولى صرف خرید ماشین سوارى نموده اند. لطفاً حکم شرعى آن را بیان فرمایید.

 ج): چنین وام هایى باطل است. باید آن را منطبق با عقود شرعیّه دیگرى کنند، تا مشکل ربا پیش نیاید.