جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
حجامت نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩۱/۳/٢٠

این نوشته  جنبه کاملا شخصی دارد و برای ثبت تجربیات شخصی آن را ثبت میکنم . شاید برای دیگر عزیزان هم مفید باشد.

نزدیک 10 سال است که رفیقی پیدا کرده ام که فقط در خرداد ماه سراغی از ما میگیرد. اسم این رفیق حساسیت است . خرداد که شروع میشود  حساسیت شدید من هم شروع میشود. خارش چشم ، بینی و عطسه های شدید و آب ریزش بینی و سردرد و سستی!

دکتر زیاد رفته ام  اما داروهایشان اصلا کارگر نیست . هرساله انواع آمپولها و قرصها و پمادها را امتحان کرده ام  اما هیچ اثری نداشته اند. من در مدت این یک دهه به این نتیجه رسیده ام که دکتر جماعت ، آدمهای  خجالتی هستند و خجالت میکشند که بگویند : درمان این بیماری را بلد نیستیم !  به همین خاطر هم هست که با این که میدانند درمان این بیماری از حیطه دانش پزشکی خارج است اما از روی کمال  احترام و کم رویی  نمیتوانند واقعیت را به مریض بیچاره بیان نمایند  و مجبورند چند قلم داروی کم ضرر یا حتی پر ضرر را تجویز کنند .  بگذریم .

حدود 5 سال است که دیگر به دکتر مراجعه نمیکنم و  هرسال این یکماه را تحمل میکنم و روزها را میشمارم تا بلکه این ماه خرداد رضایت دهند و از آسمان طالع ما عبور کنند بلکه ما از رنج مداوم یکماهه نجات یابیم.

امسال نمیدانم از کجا  فکر حجامت به سر من افتاد و تصمیم  به مطالعه در باره آن گرفتم تا اگر مفید بود برای حجامت اقدام کنم .  نتیجه کلی مطالعات مثبت بود و امروز به این اطمینان رسیدم که حجامت در کل ضرری ندارد و اگر هم نتواند  حساسیتم را درمان کند برای درمان سایر اختلالات مثل گرم شدن بیش از حد دست وپاها و یا  پرخاشگری های گاه و بیگاه و . . . میتواند موثر باشد.  فردا یکشنبه و 19 ماه رجب زمان خوبی برای حجامت است .این بود که برای ساعت 7:30 عصر فردا از یک مرکز حجامت وقت گرفتم.  9000 تومان آزاد و 7000 تومان با دفترچه بیمه ! توکل برخدا !

آنچه درباره حجامت آموختم این است :

حجامت

  

اول - توصیه پیامبر و امامان :  (که البته قویترین دلیل برای تصمیم من بود)

حجامت توسط معصومین (ع) سفارش شده است. به عنوان مثال:

  1.  امام رضا (ع) فرموده اند :هفتم حزیران را دریابید و اگر در هفتم موفق نشدید در چهاردهم حزیران حجامت کنید (حزیران نام یکی ازماههای رومی است و هفتم حزیران  در ایران معادل 28 یا 29 خرداد ماه و 14 حزیران معادل 4 و 5 تیر ماه می باشد.)
  2. امام علی (ع) میفرماید :به درستی که حجامت بدن را سالم و عقل را نیرومند می گرداند.
  3. امام رضا (ع) فرماید:رسول خدا فرمودند: اگر در چیزی شفا وجود داشته باشد پس در تیغ حجّام است یا درشربتی عسل.

دوم - حجامت چیست و فایده آن چیست:

حجامت عملیست که باعث تصفیه (صاف شدن) خون میشود و با دفع سموم بدن ، آفات را از بدن خارج میکند و وضعیت بدن را به حالت تعادل باز میگرداند. معروفترین قسم حجامت آنست که در پشت بدن و در ناحیه بین دوکتف خراشهایی ایجاد میکنند تا خون ناسالم از بدن خارج و دفع گردد.

سوم - نحوه انجام حجامت :

در این عمل ابتدا محل حجامت ( در پشت بدن و بین دو کتف ) کاملا ضد عفونی شده و سپس لیوان مخصوص حجامت که لیوانی پلاستیکی و دارای سوپاپ است به وسیله
دستگاه ساکشن در موضع حجامت قرار می گیرد.

سپس اطراف این موضع به وسیله لیوانی دیگر بادکش می شود . با این عملیات خون به سطح پوست امده و در محل حجامت زیر پوست جمع می شود و پوست در زیر لیوان کاملا قرمز و سر می شود .

تا این مرحله حدود ۳ الی ۴ دقیقه زمان میبرد سپس لیوان از موضع حجامت برداشته شده و به وسیله تیغ مخصوص که استریل و یک بار مصرف است بر روی سطح ایجاد شده تعدادی خراشهای ریز و سطحی ایجاد می گردد .

سپس لیوان حجامت مجددا به وسیله دستگاه ساکشن در محل خود قرار می گیرد و
خون گیری اغاز می شود .به وسیله حجامت بین ۴۰ تا ۷۰ سی سی خون از بدن خارج می گردد .

چهارم - انواع حجامت :

حجامت دو نوع است :

  1. حجامت تر : با خراشیدن محل حجامت و خون گیری همراه است
  2. حجامت خشک : فقط بادکش انداختن است و خونگیری نمیشود

پنجم - ناحیه حجامت :

حجامت فقط در پشت کتف انجام نمیشود بلکه میتواند در نواحی دیگر بدن از جمله پشت ساق پا و چانه و یا در نواحی مختلف بدن به تشخیص متخصص انجام شود .

ششم - بستگی نحوه حجامت به وضع جسمانی فرد :

نحوه انجام حجامت با توجه به وضعیت مزاجی فرد متفاوت است و تعداد خراشها و میزان خون گیری به نسبت وضع جسمانی فرد تعیین میشود.

هفتم - حجامت برای مزاجهای مختلف:

مزاج یک فرد (دموی - صفراوی - سوداوی یا بلغمی) در انتخاب نوع حجامت مهم است  و برای افراد با مزاج بلغمی از حجامت خشک و برای سه مزاج دیگر از حجامت تر استفاده میشود.

هشتم - نظر پزشکان:

یوهان آبل (JOHANN ABELE) پزشک آلمانی در کتاب خود با عنوان " حجامت شیوه ی درمان آزمون شده " که در سال 1997 چاپ شده، در مورد حجامت می گوید: "من اعتقاد راسخ دارم که نه تنها امروز بلکه برای همیشه،‌ امر حجامت را دردرمان بیماری ها نباید نادیده گرفت. حجامت پدیده ای است که در تنظیم کردن خودکار عملکرد بدن انسان دخالت دارد. امری که هرگز با روش های دیگر نمی توان آن را جایگزین کرد... مطالعات ما نشان می دهد که در لمان می توان 75 درصد بیماری ها را با شیوه های درمان طبیعی از جمله حجامت مداوا کرد. " وی در کتاب خود از بیمارانی نام می برد که تنها با یک بار حجامت بیماری چندین ساله شان بهبود یافته است.

نهم - فرق حجامت و خون گیری از رگ :

در خون گیری از رگ به روش اهدای خون ، خون سالم از بدن خارج میشود در حالیکه در حجامت خون کثیف از بدن دفع میگردد.

آیا خون ورید(اهدا شده) با خون حجامت تفاوتی دارد؟

آقای حسین خیراندیش، رئیس انجمن تحقیقات حجامت ایران  میگوید : در طرحی پژوهشی که در بیمارستان لقمان حکیم تهران انجام شده، فاکتورهای بیوشیمی موجود در خون وریدی(خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقایسه کردیم که تفاوت های فاحشی مشاهده گردید. طوری که فقط

<میزان کلسترول خون حجامت، 5/2 برابر بیشتر از خون ورید بود. >

بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است. هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وریدی مقایسه کردیم که دریافتیم

سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی بود.>

که با توجه به فراوانی مسمومیت های غذایی، شیمیایی، آلرژیک و تنفسی که بر اثر پراکندگی سرب و آلاینده های دیگر در محیط های صنعتی و عمومی و شهرهای بزرگ وجود دارد، حجامت برای مقابله با این تهدیدات جانی کافی است.

دهم - زمان حجامت :

در زمان انجام حجامت سخنهای مختلفی زده شده است ولی مشهور ترین آنها این گونه است :

بهترین فصل اول بهار. اول تابستان و اول پاییز است چون وضعیت دما در کیفیت خون بدن تاثیر دارد.

بهترین زمان در هر ماه ، نیمه دوم ماه قمری است چون وضعیت ماه در گردش خون بدن تاثیر دارد. (برخی از 12 تا 19 هر ماه  قمری نوشته اند)

بهترین روز برای حجامت یکشنبه ها و دوشنبه ها و پنجشنبه ها است.

از امام رضا (ع) در زمانی که در ایران حضور داشتند نقل شده است که : هفتم حزیران را دریابید و اگر در هفتم موفق نشدید در چهاردهم حزیران حجامت کنید (حزیران نام یکی ازماههای رومی است و هفتم حزیران  در ایران معادل 28 یا 29 خرداد ماه و 14 حزیران معادل 4 و 5 تیر ماه می باشد.)

یازدهم - حجامت حجم خون را کاهش نمیدهد:

اولاً همه ی حجامت ها خون گیری نیست. ثانیاً میزان دفع زیاد خون نقش اساسی در درمان ندارد، به طوری که حتی با گرفتن تنها 3 سی سی خون می توانیم به درمان برسیم و بالاترین حجم خون در حجامت 30 تا 50 سی سی است و جریان خون بعد از آن قطع می شود.
پس نگرانی در مورد کاهش حجم خون بی مورد است. ضمن این که درمان به وسیله ی حجامت برای بیماری های مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بیمار مبتلا به سردرد میگرنی با بیمار دیابتی یا بیمار دارای دیسکوپاتی (بیماری های مربوط به دیسک) با بیمار سیاتالژی(مربوط به عصب سیاتیک) متفاوت است.


دوازدهم - حجم خون حجامت و اهدای خون :

در هر بار اهدا، حدود 450 سی سی خون از بدن فرد گرفته می شود. در حالیکه در حجامت حدود 50 سی سی خون از بدن دفع میشود. یعنی تقریبا 9 برابر کمتر است.

سیزدهم - پرهیز از حجامت به هنگام گرسنگى :

قبل از عمل حتما گرسنگی خود را بطور کامل رفع نمایید و بعد از آن نیز خود را سیر کنید.

از مجموعه‏ى احادیث و روایات برمى‏آید که حجامت باید در زمان سیرى انجام شود و
انجام آن به هنگام گرسنگى مضرّ است.

از امام صادق‏علیه السلام روایت شده که:

« حجامت بعد از غذا خوردن باعث دفع عرق شده و قوّت‏بخش بدن است.»

حضرت صادق‏علیه السلام فرمود :  « از حجامت در حال گرسنگى بپرهیزید.»

حضرت هم‏چنین فرمود:

« بعد از خوردن طعام، با حجامت خون جمع مى‏شود و بیمارى دفع مى‏گردد. اما اگر قبل ازخوردن غذا حجامت انجام شود، خون دفع می شود، ولى بیمارى در بدن مى‏ماند.»


چهاردهم - پرهیز از مقاربت و هیجان‏هاى عصبى قبل و بعد از حجامت:

امام رضاعلیه السلام در رساله‏ى ذهبیّه مى‏فرماید :

« حجامت پس از عمل جماع خوب نیست. باید میان جماع و حجامت ، حداقل
دوازده ساعت فاصله باشد... پس از حجامت نباید بلافاصله به زنان نزدیک شد.

به علاوه مقرر است که انسان بعد از حجامت، از حرکت زیاد و خشم و هیجان بپرهیزد.

پانزدهم - سن حجامت :

یک پزشک میگوید :  از وقتی که بچه در شکم مادر است و 5 ماهه شد مادر می‌تواند حجامت بکند، چون روی ‍‍ژن اثر می‌گذارد و به خصوص برای قد بلند شدن خیلی موثر است وقتی هم بدنیا آمد از چهار ماهگی این کار را بکنید و چون نوزاد را به محض بدنیا آمدن نمی شود حجامت کرد و باید یک جوری حجامت بشود تا بیماری نگیرد. برای مرض زردی به حرف همکاران ما (دکترهای امروزی )گوش نکنید و وقتی بچه زردی داشت و دوست دارید تپل بشود و حسابی سالم باشد گوشش را می‌گیرند وبر می‌گردانند با یک تیغ نازک استریل شده یک تیغ کوچولو می‌زنند و 2 یا 3 قطره خون اگر از این گوشه گوش بچه بیرون بیاید زردیش هر چه باشد خوب می‌شود و نیاز به بستری ندارد.

 

اطلاعات فوق از منابع بسیار زیادی فراهم و خلاصه نویسی شده است و با عرض پوزش ،  ذکر منابع از حوصله حقیر خارج میباشد.

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر شعری از آیت‌الله صافی گلپایگانی در انتقاد از کوروش گرایی پر کاربردترین مشاغل پاسخ امام حسن به پادشاه روم دعای ذوالقرنین بوی جوی مولیان لحظه اعلام مذهب شیعه بعنوان مذهب رسمی ایران(عکس) تست - آیا مشکل پرشین بلاگ برطرف شده است؟ مشکلات پرشین بلاگ کلافه کننده شده است کلید سعادت چیست ؟ ملا احمد نراقی
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (٩٠) آمریکا (٦٦) رفسنجانی (٤۱) شعر (٤٠) حدیث (۳٤) امام حسین (۳٠) امام علی (٢٧) دعا (٢٦) عاشورا (٢٥) روحانی (٢٥) حضرت محمد (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢٠) احمدی نژاد (۱٩) امام خامنه ای (۱٩) قرآن (۱۸) غرب (۱٧) نماز (۱٤) حکایت (۱۳) علم (۱۳) خدا (۱۳) محرم (۱٢) اسلام (۱۱) اسرائیل (۱۱) حجاب (۱۱) امام صادق (۱٠) خاتمی (۱٠) امام خمینی (۱٠) انسان (٩) رمضان (٩) میرحسین موسوی (٩) فساد (۸) شهریار (۸) صادق هدایت (٧) نجوم (٧) فتنه (٧) سبک زندگی (٧) امام زمان (٦) حضرت زهرا (٦) یارانه ها (٦) مصائب (٦) زیارت عاشورا (٦) جمهوری اسلامی (٦) اعمال (٦) شهید (٦) دروغ (٥) آزادی (٥) عشق (٥) سیاست (٥) هنر (٥) کربلا (٥) جنگ (٥) فلسطین (٥) آذربایجان (٥) جغرافیا (٥) روزه (٥) امام جواد (٥) جمعیت (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) عیدفطر (٤) محرم و صفر (٤) بوز قورد (٤) اصلاح طلبان (٤) عید غدیر (٤) قدس (٤) امام حسن (٤) عید نوروز (٤) نوحه (٤) مادر (٤) یهود (٤) ازدواج (٤) حقوق بشر (٤) انقلاب (٤) ماهواره (٤) امام رضا (٤) ایمان (٤) زندگی (۳) ashura (۳) هاشمی (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) خانه (۳) خامنه ای (۳) شاه (۳) شیطان (۳) گل (۳) اینترنت (۳) تکنولوژی (۳) تبریز (۳) غزه (۳) سال نو (۳) روحانیت (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) راستگویی (۳) امام هادی (۳) اجابت دعا (۳) گرگ خاکستری (۳) عنایت خدا (۳) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) نا امیدی از خدا (٢) فساد در سینما (٢) عالمان بی عمل (٢) ملی-مذهبی (٢) مذاکرات هسته ای (٢) 10 میلیارد تومان (٢) 9 دی (٢) خشونت علیه زنان (٢) تست شخصیت (٢) وام بانکی (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) جنبش عدم تعهد (٢) مطهری (٢) ترک (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) پهلوی (٢) شب قدر (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) سنائی (٢) عمل (٢) 5+1 (٢) علامه جعفری (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) زمین (٢) انفاق (٢) توبه (٢) نذر (٢) شیر (٢) 29 بهمن (٢) سوریه (٢) پدر و مادر (٢) سوال (٢) عبادت (٢) زمان (٢) مناجات (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) شیعه (٢) عباس (٢) عقل (٢) شریعتی (٢) زینب (٢) بهمن (٢) کودک (٢) خمینی (٢) منافق (٢) عید (٢) عرفه (٢) نیایش (٢) بهشت (٢) تروریست (٢) تحریم (٢) زبان (٢) فیلم (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) سینما (٢) انتظار (٢) دنیا (٢) جوک (٢) خنده (٢) ایران (٢) دانش (٢) دل (٢) فلسفه (٢) آرزو (٢) تربیت (٢) چشم (۱) شجریان (۱) تمدن (۱) طلا (۱) باران (۱) انتخابات مجلس (۱) مجلس (۱) توکل (۱) قیامت (۱) قبله (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) بازی رایانه ای (۱) رنگ (۱) دین (۱) نوکیا (۱) تاریخ (۱) شادی (۱) قلب (۱) سکوت (۱) ترس (۱) نفرت (۱) طنز (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) المپیک (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) قانون (۱) عطار (۱) کوروش (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) حج (۱) علی (۱) لطیفه (۱) اصلاحات (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) لذت (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) روزی (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) سانسور (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) جهان (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) فیلترینگ (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) انجمن حجتیه (۱) سلوک (۱) فریب (۱) خشک و تر (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) غرور (۱) امامت (۱) توسل (۱) زیبایی (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) دانستن (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) ادیسون (۱) حجامت (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) جوجه (۱) نسبیت (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) عبدالله نوری (۱) برکت (۱) بودا (۱) دیکتاتور (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) فتح (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) تجارت الکترونیک (۱) حاج همت (۱) انرژی هسته ای (۱) اطلاعات عمومی (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) غضب (۱) اقوام ایرانی (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) شیخ (۱) لیبرال (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) جنبش سبز (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) نقض غرض (۱) جام دیجیتال (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) توحش (۱) حرز (۱) راهزن (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) زمزمه های تنهایی (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) پهلوی2 (۱) کفش کتانی (۱) قوم پارس (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 نقد مدرنیته مشاوره کسب و کار پرتال زیگور طراح قالب