جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
خدمات و صدمات مصدق (8) نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٥/۳/٧
قسمت قبل
 
.مصدق
 
مصدق آدم ساده و یکرنگی نبود که بتوان در باره او براحتی قضاوت کرد بلکه او این قابلیت عجیب را داشت که  به مقتضای شرایط زمانه کاملا دگرگون شود و از یک آدم به آدم دیگری تبدیل شود به همین دلیل هم هست که حتی اکنون که پنجاه سال از مرگ مصدق میگذرد هنوز هم عده ی زیادی از مردم ایران بخوبی او را نمیشناسند وحتی میتوان گفت که اصلا او را نمیشاسند. کسانی او را میستایند که اگر بشناسندش دشمنش میشوند وکسانی او را دشمن میدارند که اگر بشناسندش او را میستایند.
مصدق پیچیده ترین آدمی است که تاریخ ایران (شاید حتی تاریخ جهان) بخود دیده است. او بطور غیر قابل باوری ناشناخته است. مصدق قادر بود که در فضاهای تاریخی مختلف چنان خود را دگرگونه نشان دهد که حتی خودش هم دگرگونه بودن خود باور کند.
بنابراین بهتر دیدم که برای قضاوت منصفانه تر و کمی روشنتر در باره این شخص پیچیده و پررمز وراز جدولی ترسیم نموده و خدمات و صدمات او را بصورت جداگانه درج نمایم تا بلکه به این طریق بتوانم شناخت نسبتا واضحی از او داشته باشم. 
البته ممکن است نکته ای که به نظر نگارنده مثبت است به دیده شخص دیگری منفی باشد وبالعکس . در هر حال در جدولی که ترسیم شده است نکات برجسته ی عملکرد او ثبت گردیده و امیدوارم بدون غرض ورزی نگاشته شده و بدون غرض ورزی خوانده شود زیرا مصدق آدم مهمی در تاریخ کشور ماست و باید بدون جانبداری و قضاوت غرض ورزانه مورد مطالعه قرار گیرد به همین خاطر نیز بیشتر مواردی که در باره صدمات مصدق در این نوشته نگاشته شده است از کتاب خاطرات خود ایشان نقل شده و غیر قابل انکار است.
ما سعی نکرده ایم که مصدق را متهم به چیزی بکنیم بلکه حقایقی را که در مورد او دریافت کرده ایم با طبقه بندی نقل کرده ایم و هیچ دخل و تصرفی در مطالب تاریخی ننموده ایم. اکبر جوادزاده

ردیف

شرح خدمات

شرح صدمات

1

 مصدق طرفدار مشروطه بوده است

(استعفای او از مجلس ضد مشروطه ی محمد علیشاه پس از اولین جلسه مجلس فوق میتواند بعنوان مویدی بر این ادعا باشد اما مصدق با اینکه حدود 30 سال داشت در عمل هیچ اقدامی در راه پیروزی مشروطه نکرد)

انتصاب به ایل بدنام قاجاریه :

او یکی از فرزندان خاندان قاجار بود که قسمت اعظم بدبختی‌ها و عقب‌ماندگی‌های ملت ما مربوط به همین خاندان است.

در روزگاری که عموم مردم با فقر زندگی میکردند برای او ازطرف دربار ناصذالدین شاه مقرری ماهانه و مادام العمر 120 تومانی منظور گردیده بود که رقم قابل ملاحظه ای بود

 (محمد مصدق پسر میرزا هدایت‌الله آشتیانی بود که در دوره ناصرالدین شاه «وزیر دفتر» شاه بود. بعد از مرگ میرزا هدایت الله در سال ۱۲۷۱ شاه لقبی به پسر 10ساله اش محمد داد و او را «مصدق‌السلطنه» نامید ) و تا قبل از تصویب قانون منع استفاده از القاب با عنوان مصدق السلطنه شناخته می‌شد

2

نماینده چند دوره مجلس شورای ملی بود

تصدی شغل بدنام مستوفی گری(مالیات بگیرشاه) :

وقتی  14 ساله بود با وجود اینکه چیزی از مستوفی گری نمیدانست به مقام مستوفی گری (مامور مالی دولت در استانها) منصوب شد در زمان قاجار شغل مستوفی گری در حد دزدی منفور مردم بود

3

موفق به کسب مقام نخست وزیری شد

او یکی از ملاکین بزرگ بود(ملاکین در نظر مردم منفور بودند)

مصدق السلطنه یکی از مالکین بزرگ و اشرافی بود و ده بزرگ او در احمدآباد قسمتی از ثروت عظیم او را تشکیل می‌داده است. قسمت‌های زیادی از خیابان کاخ (فلسطین) به صورت منزل شهری و املاک و مستغلات استیجاری او بود که از جمله یکی از این ساختمان‌ها را در زمان نخست‌وزیری خود به اداره ی اصل چهار ترومن که لانه جاسوسی امریکا در ایران بود اجاره داده بود.

4

با تاسیس سلطنت رضاشاه مخالفت کرد

با اینکه مصدق در مجلس پنجم جزو کسانی بود که رضا شاه را از قهر بومهن دوباره به نخست وزیری برگرداند ولی وقتی که همین مجلس‌ پنجم ‌ ماده‌ واحده‌ی‌ انقراض‌ قاجار و واگذاری‌ موقت‌ حکومت‌ به‌ رضاخان‌ را، تصویب‌ کرد ،‌ تعداد اندکی‌ از نمایندگان‌ (از جمله‌ مصدق‌ البته بصورت نیم بند ) با این‌ طرح‌ مخالفت‌ کردند. در حقیقت‌، شکوفایی‌ مصدق‌ از همین‌ نطق‌ تاریخی‌ اوست‌.

یکی از اعضای مجلس ضد مشروطه بود:

شرکت در مجلس کبرای محمدعلی شاه که این مجلس برضد مشروطه بود(البته فقط یک جلسه شرکت کرد و از ادامه ی شرکت در آن عذر خواست که این اقدام او در ستون اقدامات مثبت این نوشته ذکر شده است)

5

در سال آخر حکومت رضاشاه، مصدق 5 ماه در بیرجند به زندان رفت

اقدام غیر اخلاقی برای ورود به مجلس شورای ملی :

در اولین دوره انتخابات مجلس مشروطیت از طبقه اعیان و اشراف اصفهان انتخاب شد. او با اینکه اهل اصفهان نبود فقط برای اینکه نماینده شود به اصفهان رفت و از نفوذ و ثروت خود برای اینکار استفاده نمود

6

به نهضت ملی شدن صنعت نفت  که به پیشنهاد دکترفاطمی مطرح شده بود پیوست و توسط اعضای جبهه ملی به رهبری این جنبش انتخاب شد

سیاست غیراخلاقی و  فریبکارانه مصدق:

به دلیل اینکه در فرانسه درس علوم سیاسی خوانده بود همانند غربیها سیاست کثیف را در روش خود اجرا میکرد. یکی از نقاط قوت مصدق زیرکی در پنهان نمودن نیت اصلی خود بود. ( جریان مهمانی فریبکارانه او در تبریز برای دستگیری ضرغام یکی از این نمونه هاست)

اودرخاطرات خود میگوید:

به‌ آمریکا رفتم‌ مرضی‌ نداشتم‌، چون‌ می‌خواستم‌ میسیون‌ ایران‌ سبک‌ نشود گفتم‌ مریضم‌. گفتم‌ که‌ اطاق‌ در مریضخانه‌ برایم‌ بگیرند. دولت‌ آمریکا هم‌ در بزرگ‌ترین‌ بیمارستان‌ها یک‌ سالن‌ عالی‌ که‌ شاه‌ چند روز آن‌جا بستری‌ بود، گرفتند... این‌ کار برای‌ این‌ بود که‌ رجال‌ آنها از ما دیدن‌ بکنند... فقط‌ برای‌ این‌که‌ میسیون‌ ما احترام‌ داشته‌ باشد

 

7

محمدرضا شاه شدیداً با مصدق مخالفت می‌کردزیرا مصدق میخواست قدرت شاه و خانوادهٔ سلطنتی را محدود کند(اما با کمال تاسف مصدق همیشه خود را به دربار وفادار میدید)

سوئیس را وطن ثانوی خود میدانست:

اودرخاطراتش میگوید : تصمیم گرفتم در سوئیس اقامت کنم و به کار تجارت پردازم سوئیس وطن ثانوی من است

8

بعد از کودتای 28 مرداد توسط محمدرضا شاه به سه سال زندان محکوم شد

حمایت انگلیس از مصدق برای تصدی استانداری فارس و آذربایجان :

باز اعتراف‌ می‌کنم‌ که‌ سیاست‌ انگلیس‌ نه‌ فقط‌ در انتصاب‌ من‌ به‌ ایالت‌ فارس‌، بلکه‌ در انتصاب‌ من‌ به‌ ایالت‌ آذربایجان‌ نیز اثر به‌سزایی‌ داشت‌.

 

 

9

برای مشارکت نکردن در سیاست  10 سال آخر عمر خود را در خانه ی خود در احمدآباد زندگی کرد

ترس فوق العاده از رضاخان و محافظه کاری شدید:

کریستوفر دی بلیگ می نویسد : کلی زحمت کشید تا مقام‌های مملکتی را مجاب کند که آدم بی‌ضرری است و بهانه‌ای دست رضاشاه برای دستگیری و حبسش ندهد. هراسان از این که توی کتابخانه‌اش مجلداتی هست که شاید فتنه‌گرانه به حسابشان بیاورند، بیشتر کتاب‌هایش را بخشید به دانشگاه تهران. جلوی خدمتکار‌ها نظرات سیاسی‌اش را به زبان نمی‌آورد، مبادا برای خبرچینی آدم پلیس مخفی رضاشاه شده باشند. یکی از قوم‌ و خویش‌های مصدق اصلاً برای اینکه قضیه را کلاً منتفی کند، خدمتکار کر و لال استخدام کرد

10

جمال عبدالناصر خیابانی را در قاهره به نام محمد مصدق نام نهاد که اکنون نیز به این نام خوانده می‌شود

اشتهار به فراماسون بودن

 

مصدق السلطنه از جمله لبیک‌گویان به ندای فراماسونی میرزاملکم‌خان است و مثل بسیاری از فراماسون‌های مشهور نظیر فروغی و سپه‌سالار و سایر دوله‌ها و سلطنت‌ها به لژ آدمیت می‌پیوندد و سوگند وفاداری مادام‌العمر یاد می‌کند

زن مصدق دختر میرسید زین‌العابدین امام جمعه است که از فراماسون‌های وابسته به لژ ملکم‌خان بوده است

 

سناتور معدوم محسن خواجه‌نوری که به جرم اشاعه فساد و وابستگی به شبکه فراماسونی در دادگاه انقلاب محاکمه می‌شد گفت که اگر فراماسونی من قابل مجازات است چرا از مصدق تجلیل می‌شود؟

 

مصدق در خاطرات‌ خود به‌ عضویت‌ در مجمع‌ انسانیت‌ اعتراف میکند و‌ می‌نویسد: «مستوفی‌ به‌ ریاست‌ و دو نفر دیگر از جمله‌ من‌ به‌ سمت‌ نواب‌ رئیس‌ انتخاب‌ شدند... جلسات‌ مجمع‌ را من‌ اداره‌ می‌کردم‌.» 

11

سفر به مصر پس از ملی شدن صنعت نفت در حالیکه مصر برای ملی کردن کانال سوئز با انگلیس در حال جنگ بود

تردید جدی در مدرک دکترای مصدق :

مدرک دکترای ایشان مورد تردید واقع شده است و در هیج جایی مدرکی که ادعای ایشان را ثابت کند ارائه نشده است. با اینحال ایشان امضای خود را با عبارت دکترمصدق انجام میدادند.

12

اهل شراب و تریاک نبود

نصرت‌الله خازنی در بخشی از خاطرات مصدق می گوید: اگر به فرض می‌فهمید که من مشروب می‌خورم یا پکی به تریاک می‌زنم محال بود مرا تحمل کند.

سرکوب دلیران تنگستان :

مصدق السلطنه (تا این زمان هنوز با این نام شناخته میشد) از اروپا به طرف ایران حرکت کرد و علیرغم کمی سن و سال با دست پنهانی سیاست انگلیس در فارس به سمت والی گری انتخاب و مشغول کار می‌شود و با انگلیسیها در سرکوبی دلیران تنگستان همکاری نزدیک داشت.

وقتی مصدق توسط انگلیسیها به والیگری فارس منصوب شد 5 سال بود که رئیس علی دلواری به دست انگلیسیها به شهادت رسیده بود

 

او میگوید : اگر آنها را پلیس‌ جنوب‌ (انگلیس) تنبیه‌ کند، آنها جزو شهدا و وطن‌پرست‌ها می‌شوند و من‌ راضی‌ نیستم‌؛ ولی‌ اگر من‌ که‌ والی‌ هستم‌ آنها را تنبیه‌ کنم‌، به‌ وظیفه‌ی‌ خود عمل‌ کرده‌ام‌ و کار صحیحی‌ است‌...بعد از چند روز من‌ تنگستان‌ را امن‌ کردم‌ و ماژور هور آمد از من‌ تشکر کرد.

 13

 مخالفت با قرار داد 19191 - وی‌ در مخالفت‌ با وزارت‌ وثوق‌الدوله‌ در جلسه‌ی‌ 29 شهریور 1305 در نقد خیانت‌  وثوق‌الدوله‌  (قرارداد 1919 مطابق‌ با 1298) چنین‌ استدلال‌ کرد که : این قرارداد یعنی‌ تسلط‌ دولت‌ مسیحی‌ بر دولت‌ مسلمان‌ و به‌ زیان‌ وطن‌پرستی‌ و مایه اسارت‌ ملت‌ ایران است . . . ‌ الاسلام‌ یعلوا و لا یُعلی‌' علیه‌

12 سال سکوت محض در برابر رضاشاه

مصدق از سال 1307 تا 1319  (46 تا 58 سالگی) داوطلبانه به احمدآباد رفت و  12 سال از سیاست کناره گیری کرد و به گفته خود کوچکترین اعتراضی به دیکتاتور نکرد

14

در دوره نخست وزیری ، محمد مصدق به وضوح، قدرتمندتر از شاه بود

عوام فریبی مصدق:

 مصدق‌‌ در بسیاری‌ از سخنرانی‌های حساس‌ خود در دوره های مختلف از جمله در دوران‌ مجلس‌ غش‌ می‌کرد ولی بزودی همه فهمیدند که این غش ها مصلحتی هستند و او برای فریب دیگران    اینکار را انجام میدهد و این نقیصه اخلاقی مصدق مایه تحقیر او شد و این سوال بوجود آمد که چرا مصدق‌ همیشه‌ خود را به‌ مریضی‌ می‌زند و از زیر پتو کشور را اداره‌ میکند؟  اما در دو مرتبه‌ای‌ که‌ به‌ خانه‌ وی‌ حمله‌ شد، پیرمرد زبر و زرنگی‌ بود که‌ با نردبان‌ از پشت‌ بام‌ خانه‌ فرار کرد؟! 

 

14

مصدق‌ ، همکاری‌ با سیدضیاء را نپذیرفت‌ و طی‌ تلگرافی‌ به‌ احمد شاه‌ اعلام‌ نمود «نظر به‌ پیش‌ آمدهای‌ محتمل‌الوقوع‌ و کسالت‌ مزاجی‌ که‌ قطعاً عارض‌ شده‌، چاکر را از تحمل‌ زحمت‌ فوق‌العاده‌ و مقاومت‌ ممنوع‌ می‌نماید...»
احمد شاه‌ در پاسخ‌ تلگراف‌، قبولی‌ استعفای‌ مصدق‌ را از نظر رئیس‌الوزرا اعلام‌ نمود و مصدق‌ به‌ چهارمحال‌ نزد خوانین‌ بختیاری‌ رفت‌ و تا پایان‌ حکومت‌ صد روزه‌ی‌ سیدضیاء در آن‌جا ماند.

چاپلوسی دیکتاتور :

نطق‌های مصدق در مجلس پنجم در تاریخ ثبت شده است، رضاخان که ذکر جنایت‌های وی دل هر انسانی را می‌آزارد، اینگونه مورد عنایت مصدق قرار می‌گیرد: «… ما نسبت به آقای رضاخان پهلوی، بنده نسبت به شخص ایشان علاقه‌مند هستم و ارادت دارم… بنده برای حفظ خودم و خانه و کسان و خویشان خودم مشتاق و مایل هستم که شخص رییس الوزراء رضا خان پهلوی نام، در این مملکت باشد. برای اینکه من یکنفر آدمی هستم که در این مملکت امنیت و آسایش می‌خواهم و حقیقت از پرتو وجود ایشان، ما در ظرف این دو سه سال اینطور چیزها را داشته‌ایم و اوقاتمان صرف خیر عمومی و منافع عامه شده

15

طرفداری از انتخابات آزاد:

دکتر مصدق‌ از بهمن‌ 1302 تا اردیبهشت‌ 1330 یکسره‌ کارهای‌ اجرایی‌ را کنار می‌گذارد و وارد سمت‌ وکالت‌ مجلس‌ می‌گردد

او میگوید :

تا انتخابات‌ آزاد نباشد امید هرگونه‌ اصلاحی‌ را باید مردم‌ این‌ مملکت‌ به‌ گور ببرند و فقط‌ در سایه‌ی‌ انتخابات‌ آزاد است‌ که‌ می‌توان‌ قوانین‌ تازه‌ وضع‌ و قوانین‌ مضر را ملغی‌ ساخت‌ و در غیر این‌ صورت‌ هیچ‌ عمل‌ و اقدام‌ مثبتی‌ مورد ثمر نخواهد بود

(ولی متاسفانه بعداز اینکه به نخست وزیری رسید مجلس را منحل کرد)

مصدق عضو هیات 8 نفری بود که رضاخان را به قدرت رساندند.

۱ـ سیدحسن تقی‌زاده (فراماسون)

 ۲ـ حسین علاء (فراماسون)

 ۳ـ محمدعلی فروغی (فراماسون)

 ۴ـ حاج‌مخبرالسلطنه هدایت (؟)

 ۵ـ مستوفی‌الممالک (؟)

 ۶ـ مشیرالدوله (فراماسون)

 ۷ـ مصدق السلطنه (فراماسون)

 ۸ـ حاج میرزا یحیی دولت‌آبادی

16

 

 

مخالف برچیده شدن حکومت شاهنشاهی :

مصدق یک سیاستمدار محافظه کاری بوده است که به اعتراف خودش به شخص محمدرضا شاه علاقه‌مند بوده و مخالف برچیده شدن حکومت شاهنشاهی در ایران بود، او در مجلس دورة چهاردهم طی نطقی می‌گوید: «بنده می‌خواهم اینجا عرض کنم که من در این مجلس از همه بیشتر شاه را دوست دارم» «ما امروز یک شاه خوب داریم و شاه خوب را باید نگاه داریم

17

 

وفاداری به شاه بی لیاقت :

پس از نخست‌وزیری در مجلس می‌گوید: «در این مجلس به شاهنشاه جوانبخت خود قسم خورده‌ام و یک آدم بی‌شرافت نیستم که به این شاه جوانبخت… خیانت بکنم و یا اگر بخواهند به این شاه خیانت بکنند من از آنها جلوگیری و یا او را محکوم به آن مجازاتی که لازم است نکنم

(او جلوگیری از دیکتاتوری شاه را خیانت دانسته و برای خودش مایه بی شرفی میداند واز آن اجتناب میکند ولی خیانت به ملت را مثل آب خوردن انجام میدهد. آیا او نمیداند که کسی که به دیکتاتور وفادار بماند به انقلاب مردم خیانت کرده است؟ آیا او نمیداند که خیانت به مردم و حمایت از دیکتاتور مایه بی شرافتی است؟  )

18

 

حمایت از سلطنت در مقابل انقلابیون :

دکتر مصدق از نفوذ و محبوبیّت آیت الله کاشانی و سایر علما در مطرح نمودن خود در بین مردم و موجه جلوه دادن چهره خود بسیار بهره برد اما پس از آن هر جا می‌دید که سلطنت از طرف این نیروها در مخاطره است از سلطنت دفاع می‌کرد

19

 

عدم حمایت از انقلابیونی که برای ملی شدن نفت دستگیر شده بودند:

در جریان دستگیری و اعدام نواب و یارانش نیز هیچ قدمی در جلوگیری از اعدام آن‌ها ننمود در حالیکه آنها در راستای نهضت ملی شدن صنعت نفت اقدام به اعدام انقلابی رزم آرا کرده بودند.

رزم‌آرا، نخست وزیر ایران، از عمال سر سپرده انگلیس بود که وجود او یکی از مهم‌ترین موانع بر سر ملی شدن صنعت نفت بود. ضربات توان فرسای «فداییان اسلام» که با اعدام شورانگیز رزم‌آرا توسط شهید خلیل طهماسبی به اوج خود رسیده بود رژیم و ارباب انگلیسی‌اش را وادار به عقب نشینی‌های پیاپی نمود

ولی مصدق حمایتی از آنها نکرد و نقش اساسی آنها در نهضت ملی شدن صنعت نفت را به نفع خویش مصادره کرد

20

 

اگر مصدق می‌خواست و اراده می‌کرد نه تنها می‌توانست شاه را زندانی که حتی می‌توانست او را از سلطنت به زیر بکشد و اجازه تبدیل شدن وی به دیکتاتوری را ندهد اما این کار را نکرد.

21

 

اقدام به خودکشی که عملی خلاف شرع است: افسران گارد محافظ دکتر مصدق پس از ۲۵ سال سکوت علیه تصمیم خلاف شرع مصدق افشاگری کردند.

در عصر روز کودتا دکتر مصدق تصمیم میگیرد خود و ۲۳ تن از وزیران و یارانش خود کشی کنند. ولی بعلت اینکه در اسلحه هایشان فشنگ کافی نبوده موفق نمیشوند.

22

 

نفاق و عدم یکرنگی با دکتر فاطمی : مصدق نیت خود را از دکتر فاطمی کتمان کرد و به او نگفت که قصد بازگرداندن شاه به کشور و احیای سلطنت را دارد در حالیکه فاطمی برای جلوگیری از بازگشت شاه شمشیر را از رو بسته بود و با تصور همراهی مصدق ، حملاتش به شاه و دربار را شدت بخشید ولی در نهایت خود را در میدان مبارزه تنها دید و در حالیکه مصدق در محاکمات خود وفاداری خود به دربار را اعلام کرد دکتر فاطمی به جرم براندازی سلطنت تیرباران شد.

23

 

انتصاب افراد ضدانقلاب و درباری و وابسته به خارج به پست های حساس:

دکتر کریم سنجابی از رهبران جبهه ملی و از یاران مصدق میگوید: «…. در کابینه اول مصدق ، خود او آشکارا به ما می‌گفت : آقا ! ما باید از اینها برای پیشرفت کارمان استفاده کنیم . یک عده‌ای از افراد را که جزء مبارزین و مجاهدین آزادیخواهی و وطن دوستی نبودند و حتی شهرت خوبی هم نداشتند یا مشکوک و متهم بودند به اینکه ممکن است ارتباطی با خارجی‌ها داشته باشند را وارد کابینه کرد

24

 

کنار گذاشتن آیت الله کاشانی از صحنه ی سیاست :

مصدق در پی اعتراض آیت الله کاشانی به انتصاباتی چون سرلشگر وثوق، دکتر اخوی و نصرت الله امینی و.. در دولت وی طی نامه‌ای خواستار کناره‌گیری آیت‌الله کاشانی از صحنه سیاست و آزاد گذاردن وی در امور دولتی شد. کنار گذاردن کاشانی از صحنه سیاست چیزی جز نهایت آمال و آرزوی دولت‌های انگلستان و آمریکا نبود

بی توجهی به انقلابیونی که در جریانات 30 تیر با جانفشانیهای بسیار او را به نخست وزیری بازگرداندند :

اولین و قاطع‌ترین عکس‌العمل‌ها را آیت‌الله کاشانی بروز داد و مردم را به قیامی عاشورایی علیه حکومت فرا خواند و نتیجه آن، موجی بود که علیرغم بر جای گذاردن شهدای بسیار در ۳۰ ام تیر پیروز گشته و شاه را مجبور به بازگرداندن مصدق می‌کند. در اینجا نیز بار دیگر مصدق خود را مدیون آیت‌الله کاشانی می‌بیند. اما وی هم با آیت‌الله کاشانی و هم با نواب صفوی به بدترین نحو برخورد نمود و به آنان پشت کرد.

آیت‌الله کاشانی که به خاطر مصالح اسلام و ایران در مقاطع مختلف از مصدق حمایت‌های بسیار نمود که بدون آن حمایت‌ها نه صنعت نفت ملی می‌شد و نه مصدق نخست وزیر. اما مصدق و جریان او سرسختانه مقابل آیت‌الله کاشانی ایستاد. 

25

 

 

قهرهای ناگهانی و خلاف مصلحت که مردم را به خطر می اندخت :

در ۲۵/۴/۱۳۳۱ که مصدق از شاه تقاضای گرفتن فرماندهی کل قوا و از مجلس تقاضای گرفتن «اختیارات تام» را می‌کند که با مخالفت هر دو مواجه می‌شود و طبق داستان همیشگی قهر کرده به خانه خود رفته و در را بروی همه می‌بندد! شاه با فرصت طلبی، قوام را بر سرکاری آورد و فضای اختناق شدیدی بر کشور حاکم ‌کرد که لبه تیز حملات آن متوجه مذهبیون مخصوصا آیت‌الله کاشانی شد و مردم زیادی صدمه دیدند.

 

26

 

خیانت به خون نواب صفوی :

 علیرغم اینکه مصدق موفقیت‌های خود را مدیون شهید نواب صفوی بود. اما با به قدرت رسیدن با بدترین وضع، نسبت به وی و فداییان اسلام رفتار نمود.

27

 

اهانت شرم آور به آیت الله کاشانی :

حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: «اولش هم وقتی مرحوم آیت‌الله کاشانی دید که اینها خلاف دارند می‌کنند و [با آنها]‌ صحبت کرد. اینها این کار را کردند که یک سگی را نزدیک مجلس عینک به آن زدند و اسمش را آیت‌الله گذاشتند. این در زمان آن [مصدق]‌ بود که اینها فخر می‌کنند به وجود او. او هم مسلم نبود. من در آن روز در منزل یکی از علمای تهران بودم که این خبر را شنیدم که یک سگی را عینک زده‌اند و به اسم آیت‌الله توی خیابان‌ها می‌گردانند. من به آن آقا عرض کردم که این دیگر مخالفت با شخص نیست. این سیلی خواهد خورد و طولی نکشید که سیلی را خورد و اگر مانده بود سیلی بر اسلام می‌زد»

28

 

فامیل بازی و کمک به کودتای علیه دولت خود :

مصدق در انتخاب کابینه و سایر مسئولین به بهترین نحو حق خویشاوندان خود را ادا نمود. خویشاوندانی که در میان آن‌ها جاسوس مستقیم انگلیس نیز یافت می‌شد.

 

احمد متین دفتری داماد مصدق بود، «متین دفتری در حالیکه مردم برای آزادی از استعمار انگلیس مبارزه می‌کردند، برای انگلیس­ها جاسوسی می‌کرد» اسناد جاسوسی وی در اسناد خانه سدان کشف شد. وقتی این اسناد نزد مصدق برده می‌شد تا علیه دفتری استفاده شود، «مصدق در حالیکه غش می‌کرد، چنین گفت : آقا من جواب دخترم و نوه‌ام فاطمه را چه بدهم ؟ دست از سرم بردار و موضوع را فراموش کن

 

سرتیپ دفتری برادر داماد مصدق بود. وی رئیس شهربانی کل کشور رزم‌آرا بود که به تعقیب هواداران مصدق پرداخت. مصدق در اقدامی نامعقول وی را به ریاست گارد گمرک منصوب می‌کند.

در کودتای ۲۵ مرداد ۳۲ او از عوامل کودتا علیه مصدق بود. این کودتا که سه روز قبل از کودتای اصلی انجام شد ناکام ماند. فرزند مصدق در این باره نوشته است: «سرتیپ دفتری در کودتای ۲۵ و ۲۸ مرداد ، با سرلشکر زاهدی و دیگر کودتاچیان ارتباط و همکاری داشت»

هنگامی که اسناد خیانت دفتری به مصدق ارائه می‌شود مصدق دفتری را به ریاست شهربانی کل کشور منصوب می‌کند. دفتری تنها یکروز فرصت می‌خواست تا در کودتایی آمریکایی مصدق را برکنار کند.

29

 

اتکا به قدرت استالین بجای ایمان به خدا و اتکا به قدرت مردم :

او اعتقاد داشت که چون سقوط دولتش با مرگ استالین مقارن شده بود دولتهای غربی پس از مرگ استالین برای ساقط کردن دولتش جرات پیدا کرده اند که تفکر عجیبی است.

30

 

مشارکت در کودتا علیه دولت خود :

آیت‌الله کاشانی که فکر میکرد مصدق از وقوع کودتا خبر ندارد یکروز قبل از کودتا مصدق را از آن آگاه ساخت. اما مصدق که می‌توانست مردم را در مقابله با کودتای آمریکایی بسیج کند حتی مردم را از این مسئله با خبر نساخت.

او در جواب کاشانی خیلی مختصر و تحقیرآمیز نوشت : مرقومه حضرت آقا وسیله آقا حسن آقای سالمی زیارت شد. اینجانب مستظهر به پشتیبانی ملت هستم. والسّلام

بعدها معلوم شد که مصدق خود جزو عوامل کودتا بوده و با آمریکا و شاه هماهنگ شده و معامله کرده بود.

31

 

تمجید از رضا شاه : در حالی که شاه، با ضرب و شتم -به زعم خود- برای بی‌دین کردن مردم حجاب را از سر زنان ایرانی می‌کشید و در حالیکه شاه نواب‌ها و مدرس‌ها را ناجوانمردانه به شهادت می‌رساند وی رضا شاه را مردی مهربان و خادم مردم می‌خواند. «اینجانب صلاح نمی‌دانم … بین شاه و ملت جدائی بیاندازیم، آن هم چنین یادشاه رئوف و مهربانی که نمی‌خواهد خود را از مردم جدا کند

32

 

مقابله با مدرس (مدرس مخالف سرسرخت رضا خان بود وبه دست او شهید شد):

در زمان حیات شهید مدرس (ره)، محمد مصدق و شهید مدرس (ره) دو جریان مقابل یکدیگر بودند.

33

 

بوسیدن دست ثریا(زن شاه) : بوسیدن دست ثریای بیست ساله توسط وی از مشهورترین عکس‌های مصدق به شمار می‌رود

34

 

کشف حجاب اختیاری از خانواده

مصدق‌ در خاطرات‌ خود می‌گوید: قبل‌ از این‌که‌ بانوان‌ ایران‌ کشف‌ حجاب‌ کنند، من‌ در اروپا با خانواده‌ی‌ خودم‌ کشف‌ حجاب‌ کردم‌ 

35

 

عدم تقید به نماز :

خطیب شهیر، حجت الاسلام فلسفی خاطراتی در این باره نقل نموده که مبیّن همین موضوع است: «بعد از اینکه مصدق نخست وزیر شد، در همان سال اول نخست‌وزیری، دو بار با وقت قبلی به ملاقات او رفتم. بار اول روزی بود که من [به همراه چند تن از علما] … به منزل دکتر مصدق در خیابان کاخ -فلسطین کنونی- رفتیم. او روی تخت خواب دراز کشیده و زیر پتو بود و ما هم روی صندلی نشسته بودیم. مصدق با تعجب گفت: «شما هر روز برای نماز به مسجد می­روید؟» گویی آن طور که باید و شاید، چندان از کم و کیف برگزاری نماز جماعت در مساجد کشور وقوف و آگاهی نداشت، زیرا این جمله پرسشی را دکتر مصدق به صورت جدّی در حضور خود من گفت.

********************************

شوشتری‌ نماینده‌ی‌ مجلس‌ در مجلس‌ شانزدهم‌، خطاب‌ به‌ دکتر گفت‌: آقای‌ محترم‌! فاضلی‌ که‌ با شما دو سال‌ قبل‌ در دربار تحصن‌ جسته‌ بود، صریحاً اظهار کرد: «شما در مدت‌ تحصن‌ در دربار حتی‌ یک‌ مرتبه‌ نماز نخواندید» گرچه‌ وثاقت‌ راوی‌ در این‌ نقل‌ مورد تردید است‌، اما سکوت‌ مصدق‌ در این‌باره‌ معنایی بجز تصدیق ندارد.

خود مصدق نیز در سراسر کتاب خاطرات خود هیچ اشاره ای به این امر مهم نکرده است.

********************************

مصدق‌ در مجلس‌ چهاردهم‌ و در ماه‌ رمضان‌، آب‌ نوشید و مورد اعتراض‌ سیدضیاء قرار گرفت‌. مصدق‌ عذر آورد که‌ مریض‌ است‌، ولی‌ سیدضیاء پاسخ‌ داد که‌ نباید به‌ روزه‌خواری‌ حتی‌ با مریضی‌ تظاهر کنید. 

36

 

موافقت با تولید مشروب:

آیت الله کاشانی اصرار داشتند که تولید و فروش مشروبات الکلی که با موازین شرعی مخالف است در ایران متوقف شود اما مصدق در جواب استدلال می‌کرد که سالیانه مبلغ قابل توجهی از طریق مالیات بر مشروبات الکلی عاید خزانه خالی دولت می‌شود

37

 

سلب اختیار قانوگذاری از مجلس  واختصاص آن بخود :

همین‌ که‌ خود در مسند دولت‌ نشست‌، یک‌ دوره‌ی‌ شش‌ ماهه‌ و یک‌ ساله‌ی‌ اختیارات‌ مطلق‌ قانونگذاری‌ را گرفت‌ و مخالفین‌ را با بدترین‌ وجه‌ ساکت‌ کرد. 

  نظرات ()
مطالب اخیر آیا مخالفان دولت آقای روحانی جنگ طلب بودند سلطان بی وفایی - عکس نوشته شعر قانون محدودیت انتشار عکس در فرانسه انتخاب روحانی ، حاصل اتحاد یکروزه نظر سید محمد خاتمی در باره ولایت فقیه فاجعه ای بنام حسن روحانی سخن چیست؟ آیا دولت آقای روحانی توان حل مشکلات اقتصادی را ندارد؟ وقتی خدا امر کند ...
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱۸٦) آمریکا (۱٢٧) شعر (۸۳) پهلوی (٧٦) رفسنجانی (٦٥) امام حسین (٥٩) حدیث (٤٩) عاشورا (٤۸) روحانی (٤۱) امام علی (۳٧) دعا (۳٤) قرآن (۳۳) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٧) احمدی نژاد (٢٥) مصدق (٢۳) حکایت (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢۱) خاتمی (٢٠) خدا (۱٩) ashura (۱٩) غرب (۱۸) حجاب (۱٧) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱٤) سیاست (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) صادق هدایت (۱۳) میرحسین موسوی (۱۳) امام خمینی (۱۳) امام زمان (۱۱) اصلاح طلبان (۱۱) امام صادق (۱۱) شهریار (۱۱) جغرافیا (۱۱) شاه (۱٠) رضاشاه (۱٠) انسان (٩) عشق (٩) رمضان (٩) زیارت عاشورا (٩) فساد (۸) فتنه (۸) امام رضا (۸) شهید (۸) داستانک (٧) نجوم (٧) جنگ (٧) امام جواد (٧) جمهوری اسلامی (٧) سبک زندگی (٧) مصائب (٦) یارانه ها (٦) حضرت زهرا (٦) ترک (٦) اعمال (٦) ایران (٦) هنر (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) نوحه (٥) روزه (٥) یهود (٥) جمعیت (٥) محرم و صفر (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) عیدفطر (٤) عید غدیر (٤) امام هادی (٤) آل سعود (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) عید (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) خانه (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) ازدواج (٤) سیاسی (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) خنده (۳) زندگی (۳) هاشمی (۳) گل (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) تکنولوژی (۳) روحانیت (۳) سلوک (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) غزه (۳) سال نو (۳) راستگویی (۳) اقوام ایرانی (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) قوم پارس (۳) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) حقوقهای نجومی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) جنبش سبز (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) وام بانکی (٢) مذاکرات هسته ای (٢) عالمان بی عمل (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) خشونت علیه زنان (٢) لیبرال (٢) دریاچه اورمیه (٢) تست شخصیت (٢) کشمیر (٢) جنبش عدم تعهد (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) 5+1 (٢) سنائی (٢) عمل (٢) علامه جعفری (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) شیر (٢) سوال (٢) زمین (٢) انفاق (٢) فیلترینگ (٢) زبان (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) پدر و مادر (٢) عبادت (٢) سوریه (٢) مطهری (٢) شب قدر (٢) توبه (٢) نذر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) زمان (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) بهمن (٢) مناجات (٢) عباس (٢) عقل (٢) کودک (٢) اصلاحات (٢) زینب (٢) تربیت (٢) بهشت (٢) قانون (٢) تحریم (٢) تروریست (٢) نیایش (٢) کوروش (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) عرفه (٢) دانش (٢) فلسفه (٢) دل (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) شریعتی (٢) فیلم (٢) مسجد (٢) دنیا (٢) سینما (٢) دین (٢) انتظار (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) سکوت (۱) ترس (۱) شادی (۱) نوکیا (۱) جوک (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) طلا (۱) باران (۱) مجلس (۱) توکل (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) قیامت (۱) قبله (۱) رنگ (۱) بازی رایانه ای (۱) المپیک (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) اعدام (۱) عطار (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) چشم (۱) شجریان (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) علی (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) ادیسون (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) عبدالله نوری (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) انجمن حجتیه (۱) خشک و تر (۱) فریب (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) برکت (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) زیبایی (۱) سانسور (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) امامت (۱) توسل (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) دانستن (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) اطلاعات عمومی (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) حجامت (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) تجارت الکترونیک (۱) انرژی هسته ای (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) فتح (۱) شیخ (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) غضب (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) نقض غرض (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) دعای سمات (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) توحش (۱) حرز (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) جام دیجیتال (۱) کفش کتانی (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب