جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
خدمات و صدمات مصدق (5) نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٥/٢/۳۱

قسمت قبلی

خط فاصلسالشمار تاریخ زندگانی مصدق بعد از صدور فرمان مشروطه تا شروع نمایندگی مجلس (دوره 17 ساله)

خط فاصل

14 مهر سال 1285 (24 سالگی) -  تشکیل اولین مجلس شورای ملی و عدم تصویب اعتبار نامه مصدق جوان

 انتخابات اولین دوره مجلس شورای ملی در شهریور 1285 برگزار گردید و مصدق به اصفهان رفت و با استفاده از ثروت و نفوذخانواده اش بعنوان نماینده طبقه اشراف اصفهان به مجلس راه یافت ولی به دلیل سن او که کمتر از سی سال بود اعتبار نامه اش تصویب نشد و مصدق 24 ساله از راه یابی به مجلس باز ماند.

 یکماه بعد اولین مجلس شورای ملی در روز14 مهر 1285  در تهران گشایش یافت نخستین وظیفه مجلس تنظیم سندی بود که بعداً به قانون اساسی شهرت یافت. مظفرالدین شاه قانون اساسی را در ۹ دی، پنج روز قبل از مرگش، امضا کرد

 (در ۲۵شهریور ۱۲۸۵  نخستین انتخابات مجلس در تاریخ ایران برگزار شد و اولین دوره مجلس شورای ملی از سال 1285  تا  دوم تیر ماه 1287  به مدت دو سال تشکیل گردید که در دوم تیر 1287 توسط محمدعلی شاه به توپ بسته شد)

(در سال 1285 استاد شهریار در تبریز به دنیا آمد)

 خط فاصلمصدق

خط فاصل

مصدق

نخستین نمایندگان مجلس شورای ملی 

خط فاصل

مصدق

صحن مجلس در دوره های نخست

خط فاصل

به نظر میرسد در این سالها است که مصدق بعد از عدم موفقیت در ورود به مجلس تصمصم میگیرد به مدرسه علوم سیاسی تهران وارد شود.پس از آشنایی با مدرسه علوم سیاسی در تهران، او که به فراگیری علم علاقه بیشتری داشت شغل دولتی را رها کرد و به تهران آمد تا به این مدرسه راه یابد ولی موفق به این کار نمیشود و تصمیم میگیرد که مفاد درسی را در خانه و با کمک چند نفر دیگر یاد بگیرد .

 (مدرسه سیاسی تهران در سال 1278 بدستور مظفرالدین شاه تاسیس شد و بودجه سالانه 4000 تومانی برایش تصویب گردیدولی در سالهای بعد برای تامین بودجه مدرسه از دانش آموزان شهریه دریافت میشد.)

 سال 1287 (26 سالگی)

عضویت در شورای دولتی(ضد مشروطه) با دستخط محمدعلیشاه

(دوم تیر ماه 1287  اولین مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه به توپ بسته شد)در روز شنبه 7 آذر 1287 محمد مصدق در 26 سالگی ، در دوران سلطنت محمدعلی شاه قاجار، توسط برادر ناتنی اش حشمت الدوله والاتبار به عنوان یکی از اعضای طبقهٔ اعیان و اشراف، به عضویت «مجلس شورای کبرای دولتی» که توسط شاه در مقابل مجلس شورای ملی ایجاد شده‌بود انتخاب می‌شود مصدق پس از تشکیل یک جلسه با وساطت برادرش حشمت الدوله والاتبار در خواست گذرنامه می‌کند و فقط همان یک جلسه بی‌نتیجه را با شاه برگزار می‌کند و بعد از آن با کسب اجازهٔ خروج از کشور برای ادامهٔ تحصیل به اروپا میرود. (مصدق تنها کسی است که هم در مجلس مشروطه و هم در مجلس ضد مشروطه به عضویت پذیرفته میشود و این امر شاید نشانی از شخصیت متغیر او در زمانهای مختلف باشد )

(استبداد صغیر به دوره‌ای یک ساله از تاریخ سیاسی ایران اطلاق می‌شود که از تیر ۱۲۸۷، با به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه آغاز گردید و در تیرماه ۱۲۸۸ با فتح تهران توسط مشروطه‌خواهان و پناهنده‌ شدن محمدعلی شاه به سفارت روسیه پایان یافت.)

  خط فاصل

مصدق

خط فاصل

30 فروردین 1288 – شهادت باسکروویل معلم آمریکایی در تبریز در راه مشروطه

باسکرویل در دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۲۸۸ در نبرد سنگین «شام غازان» که بین فوج نجات به همراه دیگر مشروطه خواهان از یک سو، و قزاقان مدافع استبداد از دیگر سو درگرفت، براثر شلیک گلوله‌ای به سینه‌اش در دم جان باخت. وی فرمانده فوج نجات بود.

در این ایام که انقلاب مشروطه در دوران سرنوشت ساز خود درگیر جنگ با محمد علی شاه بود و به فداکاری و میهن پرستی نیاز داشت بطوریکه حتی معلم آمریکایی درس تاریخ مدرسه مموریال تبریز هم به مدد مردم پا به عرصه ی مخاطره آمیز مبارزه گذاشته بود و نتوانسته بود بی تفاوت بماند و در این راه جانش را فدا کرده بود مصدق تدارک سفر به اروپا را میدید.

این مرد که در اوج یاری خواهی وطن فقط برای رفتن به اروپا فکر میکرد همان مصدقی بود که بعدها مدعی مشروطه شد و با مهارت تمام با شور و هیجانی که همه آن را باور میکردند فریاد میزد که : تا هزار مثل من در راه آزادی فدا نشوند وطن عزیز ما ایران روی آزادی و استقلال را نخواهد دید.

مصدق

مصدق

تیر 1288 – فتح تهران توسط مشروطه خواهان و سقوط محمدعلی شاه

در تاریخ ۲۲ تیر ۱۲۸۸ هجری خورشیدی (۱۳ ژوئیه ۱۹۰۹ میلادی) محمدعلی‌شاه با فتح تهران توسط مشروطه‌خواهان، به سفارت روسیه در تهران پناهنده و در آن‌جا متحصن شد. نهایتاً توسط مجلس عالی از مقام سلطنت خلع و مجبور به ترک ایران شد. مجلس عالی پسر ۱۲ساله‌اش احمد را به سلطنت منصوب کرد و برای محمدعلی میرزا نیز مقرری برابر ۱۰۰ تومان در هر ماه در نظر گرفت

(در همین سال زمانیکه انقلابیون مشروطه برای فتح تهران فداکاری میکردند مصدق 27 ساله برای رفتن به اروپا تلاش میکرد و هیچ نقشی در مبارزات مشروطه به عهده نگرفت و همراهی نکرد و در نهایت 8 ماه بعد از فتح تهران راهی اروپا شد)

18 شهریور 1288 – اخراج محمد علی شاه از ایران

محمدعلی شاه کمی بیش از یک ماه در سفارت روس باقی ماند و هیئتی از طرف مشروطه‌خواهان با وی وارد مذاکره شدند و سرانجام پیمانی منعقد گردید که محمدعلی شاه املاک خود را به دولت واگذار کند و همچنین جواهرات سلطنتی را تحویل دهد و در عوض دولت ایران متعهد گردید سالیانه یکصد هزار تومان به محمدعلی میرزا و خانواده وی پرداخت کند. پس از امضای پیمان و پرداخت حقوق سه ماه، روز 18 شهریور در پناه عده‌ای سرباز روسی و هندی و ایرانی، تهران را به سوی روسیه ترک نمود. 

آبان 1288  تشکیل مجلس دوم شورای ملی

چهار ماه به اولین مسافرت مصدق به اروپا مانده بود که مجلس دوم در آبان ۱۲۸۸ گشایش یافت و بلافاصله به کابینه سپهدار رأی اعتماد داد و یپرم‌خان را رئیس نظمیه تهران قرار داد. مجلس دوم موفق شد وامی به مبلغ ۱،۲۵۰،۰۰۰ پوند از بانک شاهی برای بازسازی ساختار اداری وصول کند. همچنین یازده افسر سوئدی برای ایجاد نیروی ژاندارمری و شانزده متخصص مالی آمریکایی به ریاست مورگان شوستر برای سازماندهی مجدد نظام مالیاتی استخدام کرد

خط فاصل

مصدقخط فاصل

سال 1288 (27 سالگی) – اولین سفر به اروپا (7 ماه پس از شکست محمدعلیشاه از مشروطه)

محمد مصدق در اسفند سال 1288 خورشیدی در 27 سالگی برای تحصیل دبیرستان به فرانسه رفت ولی موفق به ثبت نام  رسمی در مدرسه سیاسی پاریس نشد و اجازه یافت تا بعنوان مستمع آزاد در هر کلاسی که مایل بود حاضر شود و به این ترتیب او در سال اول تحصیلی بعنوان مستمع آزاد در هر کلاسی که میخواست شرکت میکرد و به درسها گوش میداد. او علاقه داشت تا  در رشته علوم مالیه مشغول به تحصیل شود ((مصدق در خاطرات خود مینویسد :  من در مارس(اسفند) سال  1909 وارد پاریس شدم))

علی رغم سال اول در سال دوم او موفق شد در دبیرستان ثبت نام نماید ولی بیش از دوماه نتوانست تحصیل نماید و در نهایت با ناکامی در تحصیل و بدون اخذ مدرک دبیرستان با حالتی بیمار به ایران بازگشت. درمجموع ، او بعلت بیماری و ضعف جسمانی نتوانست بیش از یکسال و دو ماه در فرانسه بماند و درس بخواند و در بهار سال 1911 میلادی برابر با خرداد 1290 به تهران بازگشت و پس از استراحت دو ماهه در تهران و پس از بهبودی در مرداد همان سال دوباره به اروپا و این بار به سویس رفت 

خط فاصل

مصدق

خط فاصل

سال 1289 (28 سالگی مصدق و 25 سالگی کاشانی و خلع سلاح و زخمی شدن ستارخان)

وقتی مصدق برای تحصیل به پاریس رفته بود ستارخان که در باغ اتابک ساکن بود جهت خلع سلاح مورد حمله نیروهای دولتی قرار گرفت و زخمی شد و چهار سال بعد درگذشت

سید ابولقاسم کاشانی در عراق در 25 سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. در این سال مصدق برای تحصیل دبیرستان در سفر اول خود در فرانسه بسر میبرد

سید محمود علائی طالقانی معروف به آیت‌الله طالقانی در ۱۳اسفند ۱۲۸۹  به دنیا آمد و پس از 69 سال زندگی در شهریور ۱۳۵۸  درگذشت.

ستارخان

 

ستارخان - سردارملی

خط فاصل

 

کاشانی

آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی

خط فاصل

خرداد سال 1290 – بازگشت به ایران از سفر اول اروپا

در بهار سال 1911 میلادی برابر با خرداد 1290 به تهران بازگشت و پس از استراحت دو ماهه در تهران و پس از بهبودی در مرداد همان سال دوباره به اروپا و این بار به سویس رفت

 

تیر 1290 – لشکرکشی محمد علی شاه برای بازپس گیری سلطنت

در تیر ۱۲۹۰ شاه مخلوع با لشکری از عشایر ترکمن، شاهسون و کُرد برای بازپس گیری سلطنت در ایران ظاهر شد او پس از دوسال توقف در سر سودای سلطنت کرده بود و به اتفاق دو برادرش ملک منصور میرزا شعاع السلطنه و ابوالفتح میرزا سالارالدوله ، وارد ایران شد و گمش تپه را مرکز کار و ستاد خود قرار داد. مقادیری نیز اسلحه همراه داشت و در همان زمان شعاع السلطنه راه مازندران پیش گرفت و در بابل اردو زد و مشغول جمع‌آوری سپاه شد. در همین هنگام سالارالدوله که کرمانشاه را ساخلوی خود قرار داده بود، با مخابره تلگراف تندی به مجلس خواستار سلطنت محمدعلی شاه شد.

 اولین اقدامی که دولت انجام داد، قانونی از مجلس گذرانید بدین شرح که هر کس محمدعلی میرزا را دستگیر و یا اعدام نماید یکصدهزار تومان جایزه دریافت خواهد گرفت و کسانی که سالارالدوله یا شعاع‌السلطنه را اعدام یا دستگیر نمایند، برای هرکدام 25 هزار تومان پاداش داده خواهد شد.میرزاعلی خان ارشدالدوله طلایه‌دار سپاه محمدعلی میرزا، شاهرود را متصرف شد و با قوای خود به سمت تهران حرکت کرد و در امامزاده جعفر ورامین اردو زد و از تهران یپرم خان و جعفرقلی خان سردار بهادر با مجاهدین خود برای مقابله به سمت ورامین حرکت کرد و سرانجام ارشدالدوله از نیروی مجاهدین شکست خورده و دستگیر و اعدام شد. رشیدالسلطان فرمانده دیگر در فیروزکوه به قتل رسید و سالارالدوله در چند نبرد شکست خورد و هر سه برادر ایران را ترک کردند

 (در این زمان که کشور مورد حمله ی جدی استبداد واقع شد مصدق که تازه از اروپا برگشته بود به مدت 3 ماه به سوهانک و افجه رفت و در این منطقه خوش آب  وهوای تهران اقامت کرد و خود را از خطر دور نگه داشت. واین شیوه ی ثابت مصدق بود که هرگاه خدمت به وطن ، بیم به خطر افتادن جان و مال را داشت مصدق از آن خدمت صرف نظر میکرد و به منطقه ای امن رفته و به آسایش خود مشغول میشد و کشته شدن و صدمه دیدن در راه وطن را با سعه صدر و سخاوت تمام به دیگران وامیگذاشت ولی به محض اینکه خطرها برطرف میشد عشق خدمت به وطن در وجودش زنده میشد و به میان مردم می آمد و با شور و هیجان وصف ناپذیر ، وطن پرستی خود را به همه اعلام میکرد و در صف اول وطن پرستان قرار میگرفت . در جریان مشروطه هم همین اتفاق افتاد و مصدق در اوج هیجانات انقلاب مشروطه جانفشانی را به انقلابیون واگذار کرد و خود از کنج خلوت ییلاقی خود به اروپا رفت و پس از آنکه مشروطه به پیروزی رسید و طرفداری از مشروطه مخاطره آمیز نگردید به میان مردم آمد و خود را طرفدار مشروطه معرفی کرد و در سر سفره مشروطه در بالاترین مقام جلوس نمود . بطور کلی میتوان گفت مصدق دوکار را در حد حرفه ای بلد بود : یکی دورنگهداشتن جان و مال خود از خطرات وطن پرستی و دیگری دور نگهداشتن دیگران از دست آوردهای وطن پرستی  )

مصدق

مهر و آبان 1290 – ورود قوای انگلیس به بوشهر و روس به رشت و انزلی

در مهر ۱۲۹۰ قوای انگلیس در بوشهر پیاده شدند. در آبان همان سال در پی مصادره اموال شاهزاده شعاع‌السلطنه توسط مورگان شوستر، روس‌ها انزلی و رشت را تصرف کرده و با اعلام اولتیماتوم ، اخراج شوستر و اختیار تصمیم در مورد استخدام مستشاران خارجی را خواستار شدند. مجلس زیر بار این اولتیماتوم نرفت و منجر به تعطیلی مجلس دوم شد و سپس با شرایط روس‌ها موافقت گردید

سال 1291 (30 سالگی) – دومین سفر به اروپا

وقتیکه کشور به تازگی مورد هجوم محمدعلی شاه قرار گرفته و از شمال و جنوب مورد تحدید روس و انگلیس بود مصدق در سال 1912  برابر با مرداد 1291 شمسی برای دوره دوساله لیسانس حقوق در دانشگاه نوشاتل سوئیس امتحان داد. (در این زمان او 30 ساله و دارای 3 فرزند بود و خانواده و مادرش نیز با او رفته بود)

مصدقعکس دوران دانشجویی مصدق در کشور سوئیس

مصدق

نوشاتل، سوئیس،  1912(1291 شمسی در 30 سالگی). از چپ به راست: عباس نیکبخت، ضیااشرف مصدق، ابوالحسن دیبا، محمد مصدق، غلامحسین مصدق، عزت‌الله بیات، احمد مصدق

 

سال 1293 (32 سالگی) – بازگشت از دومین سفر اروپا

مصدق پس از 2 سال تحصیل در فرانسه به منظور تهیه تزپایان دوره در ابام نوروز سال 1292 به تهران برگشته و پس از سه ماه و  تهیه تز مجددا به سوئیس مراجعت مینماید در آنجا تزش را با کمک یکی از دوستانش ترجمه کرده و 9 ماه  هم به کارآموزی در سوئیس مشغول میشود. در مرداد سال ۱۲۹۳خورشیدی در 32 سالگی در حکومت احمد شاه به ایران بازگشت و به درخواست "دکتر ولی‌الله خان نصر" مدیر مدرسه  از 20 شهریور 1293 به تدریس در مدرسهٔ سیاسی پرداخت.

بازگشت مصدق به ایران با آغاز جنگ جهانی اول(1293  تا  1297) (  ۱۹۱۴تا نوامبر ۱۹۱۸ ) مصادف بود. یک سال بعد برای مدتی به عضویت حزب اعتدال و سپس حزب دموکرات درآمد؛ و در آبان ماه همین سال به عضویت کمیسیون تطبیق حوالجات (معادل با  دیوان محاسبات فعلی ) از طرف مجلس سوم به مدت ۲ سال انتخاب شد

خط فاصل

مصدق

مصدق

مصدق

مصدق

 

خط فاصل

سال 1293 – مجلس سوم شورای ملی

دوره سوم مجلس شورای ملی در ۱۴آذر ۱۲۹۳   توسط احمدشاه قاجارو با حضور شصت و هشت نماینده افتتاح شد. وقتی مجلس سوم شروع به کار کرد جنگ جهانی اول به تازگی آغاز شده بود. لاجرم با ورود قوای روس، انگلیس و عثمانی و تبدیل ایران به صحنه جنگ، این مجلس نیز بیش از یک سال دوام نکرد.

 

سال 1293 – درگذشت ستارخان

در روز ۲۵ آبان ۱۲۹۳ هجری شمسی ستارخان مشهور به سردار ملی از مبارزان مشروطه‌خواه درگذشت.

 

(در سال 1294 وقتی مصدق در سی وسه سالگی عمرش پس از دو سال تحصیل در سوئیس از دومین سفر اروپا به ایران برگشته و در مدرسه سیاسی به تدریس مشغول بود  رئیس علی دلواری در سی وسه سالگی در جنگ با انگلیسیها شهید شد)

(در سال 1296 وقتی مصدق 35 سال داشت  سید حسین فاطمی هدایتی معروف به دکتر فاطمی در نائین متولد شد. او 35 سال بعد وزیر خارجه مصدق شد و جزو رهبران نهضت ملی شدن صنعت نفت بود و بدست رژیم شاه اعدام شد)

 

 سال 1296 تا 1298  (35 تا 37 سالگی) -  قحطی بزرگ ایران

 قحطی بزرگ دو ساله ۱۲۹۶–۱۲۹۸ هجری شمسی (۱۹۱۷تا ۱۹۱۹ میلادی) قحطی بزرگی بود که تلفات جانی فراوانی را در ایران سبب شد. این قحطی در سال پایانی جنگ اول جهانی و یکسال بعد از آن اتفاق افتاد و عمده ترین باعث آن انگلیس بود. یکی از محتکران عمده غلات، احمدشاه بود که تن به پیشنهاد خرید منصفانه رئیس الوزرای خود نیز نمی‌داد و مقادیر زیادی گندم و جو در انبارها ذخیره کرده بود.

 

ژنرال دنسترویل درباره اقدام انگلیس در خرید غله در ایران می‌نویسد: «در اثر خریدهای ما قیمت غله بالاتر رفت و هر افزایش جزئی به معنای مرگ بسیاری از افراد بود» وی در تاریخ ۵ می ۱۹۱۸ (١۴ اردیبهشت ١٢٩٧)از همدان می‌نویسد: «قحطی در این جا اسفناک است... ما محصول را ۴۰ تومان می‌خریم و امیدواریم مقداری هم کمتر از این تهیه کنیم. هر روز بسیاری می‌میرند و بسیاری نیز در حال کمک‌رسانی مرده‌اند. اکنون که برف‌ها آب شده و بهار آغاز شده است، مردم می‌روند بیرون و مثل گاو در مراتع می‌چرند». بسیاری از این مردم نگون‌بخت در حال چریدن در مراتع مرده‌اند. میگویند در این قحظی وحشتناک 8 میلیون نفر از جمعیت 20 میلیونی ایران جان باختند.

 

سال 1298 (37 سالگی) –سفر سوم به اروپا

در سال 1298 پس از اتمام جنگ جهانی اول در حالیکه ایران بیش از یکسال با قحطی بزرگ دست به گریبان بود مصدق برای بار سوم به سوئیس برمیگردد تا ادامه کار اقامتش را که ناتمام مانده بود پی بگیرد وبرای همیشه به سوئیس برود ولی  بعلت اینکه پس از جنگ اول جهانی قانون افزایش سالهای توقف در سوئیس که از 4 سال به 10 سال افزایش یافته بود موفق به این کار نمیشود و فرزندانش را از سوئیس بازمیگرداند و اجبارا به ایران برمیگردد.

خط فاصل

مصدق

خط فاصل

(در ۱۲۹۸ وقتی مصدق 37ساله هنوز مشهور نشده بود و نقشی در سیاست ایران بازی نمیکرد و برای بار سوم به سوئیس رفته بود وثوق‌الدوله قرارداد ۱۹۱۹ را با انگلستان منعقد کرد که براساس آن اختیار امور مالی و نظامی دولت ایران در دست مستشاران انگلیسی قرار می‌گرفت وثوق‌الدوله تصمیم داشت تا این قرارداد را در مجلس به وسیله طرفداران و دست نشاندگان خود به تصویب برساند؛ اما براثر مخالفت‌های مدرس در مجلس و افکار عمومی، مجلس قرارداد مذکور را رد کرد و وثوق‌الدوله به ناچار از کار برکنار گردید.)

(در 4 آبان 1298  وقتی مصدق در سفر سوم خود در سوئیس بسر میبرد پسر اول رضاخان یعنی محمدرضا متولد گردید که بعدا شاه شد)

  

سال 1299 (38 سالگی) –بازگشت ازسفر سوم به اروپا و استانداری فارس بمدت 6 ماه

در اواسط مهرماه 1299 پنج ماه به کودتای رضاخانی مانده بود که مصدق از سمت بندربوشهر به ایران وارد شده  وبا درخواست انگلیسیها از دولت ایران به بجای دایی خود فرمانفرما با در خواست حقوق کلان ماهانه 2000 تومانی به ولایت فارس منصوب میشود و تا 3 فروردین 1300 به مدت 6 ماه در این مقام باقی میماند و یک ماه پس از کودتای رضاخان و سید ضیاء از مقام خود استعفا کرده و حدود سه ماه در ایل بختیاری مخفی میشود و پس از آرام شدن اوضاع به تهران میرود

خط فاصل

مصدق

خط فاصل

مصدق

خط فاصل

مصدق

خط فاصل

شهادت شیخ محمد خیابانی

(در سال 1299  شیخ محمد خیابانی در 40 سالگی در تبریز بدست مخبرالسلطنه  شهید شد.  خیابانی در سی سالگی به عنوان نماینده مردم تبریز راهی دوره دوممجلس شورای ملی گردید. او به نمایندگی مجلس چهارم نیز انتخاب شد ولی هرگز نتوانست در آن مجلس شرکت کند)

فرار کاشانی از دست انگلیس و ورود مخفیانه  به ایران 

(در دی ماه سال 1299 وقتی که مصدق از سه ماه پیش والی فارس بود سید ابوالقاسم کاشانی که اکنون 35 سال داشت و10 سال بود که  آیت الله کاشانی خوانده میشد شبانه از مرز کوههای لرستان وارد ایران شد زیرا در پی مبارزاتش با انگلیس، حکم اعدام او غیاباً از مرکز فرماندهی انگلیسی‌ها صادر شده بود و وی به ناچار به اتفاق «قاطع‌الفوادی»، یکی از رهبران ملی عراق، در لباس مبدل کُردی، شبانه به سوی ایران حرکت کرد و پس از راهپیمایی‌های شبانه و عبور از مناطق صعب‌العبور، در ۲ دی ۱۲۹۹ شمسی به مرزهای «پشتکوه لرستان» رسید. پس از چندی به قصد تهران به سوی کرمانشاه رفت و بعد از اقامت کوتاهی در همدان و قم در ۳۰ بهمن ۱۲۹۹ شمسی، سه روز قبل از کودتای رضاخان به تهران رسید. در خیابان پامنار ساکن شد و مورد تجلیل و احترام مردم و اولیای امور وقت قرار گرفت.)

 

سال 1300 (39 سالگی) – وزیر مالیه و والی آذربایجان

 مصدق‌ در کابینه‌ی‌ قوام‌ السلطنه‌ بمدت کوتاه 7 ماه  وزیر مالیه‌ گشت‌ (تیر ۱۳۰۰ – دی ۱۳۰۰)

 در دی ماه سال 1300  مصدق به دستور رضاخان به قصد والیگری آذربایجان به سمت تبریز حرکت میکند و در کمتر از 6 ماه بعلت عدم همکاری نظمیه  با او از سمت خود استعفا داده و به تهران باز میگردد.

خط فاصل

مصدق

خط فاصل

سال 1300  دوره چهارم مجلس شورای ملی 

دوره چهارم مجلس شواری ملی در اول تیرماه ۱۳۰۰ خورشیدیتوسط احمدشاه قاجار گشایش یافت و دو سال بعد در ۳۰خرداد ۱۳۰۲پایان یافت.

وقتی مجلس چهارم به پایان رسید مصدق 41 سال داشت و هنوز موفق به ورود به مجلس نشده بود او همچنان برای نشستن به کرسی های نمایندگی تلاش میکرد.

ادامه در قسمت بعدی

  نظرات ()
مطالب اخیر دوستی با خدا در خلوت و جلوت مجازات اعدام خوب یاد بد؟ آیا شاهدی برای ألستُ بربّکم وجود دارد؟ قانون شکار از خاک به خاک جواب به دفاع از صادق هدایت مسجد خیف آیا اطاعت از رئیس جمهور ایران اطاعت از خداست؟ زشت و زیبا دل شکسته
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱۸٠) آمریکا (۱٢٧) شعر (٧۸) پهلوی (٧٦) رفسنجانی (٦٥) امام حسین (٥٧) حدیث (٤٧) عاشورا (٤٦) امام علی (۳٥) روحانی (۳٥) دعا (۳٤) قرآن (۳۳) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٦) احمدی نژاد (٢٥) مصدق (٢۳) حکایت (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢٠) خاتمی (۱٩) خدا (۱٩) غرب (۱۸) ashura (۱٧) حجاب (۱٧) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) صادق هدایت (۱۳) امام خمینی (۱۳) میرحسین موسوی (۱۳) امام صادق (۱۱) شهریار (۱۱) جغرافیا (۱٠) شاه (۱٠) اصلاح طلبان (۱٠) امام زمان (۱٠) رضاشاه (۱٠) رمضان (٩) انسان (٩) زیارت عاشورا (٩) فساد (۸) فتنه (۸) شهید (۸) عشق (۸) سیاست (۸) امام رضا (۸) نجوم (٧) امام جواد (٧) جنگ (٧) سبک زندگی (٧) جمهوری اسلامی (٧) حضرت زهرا (٦) مصائب (٦) یارانه ها (٦) ترک (٦) داستانک (٦) اعمال (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) ایران (٦) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) هنر (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) یهود (٥) نوحه (٥) روزه (٥) محرم و صفر (٥) جمعیت (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) آل سعود (٤) امام هادی (٤) عیدفطر (٤) عید غدیر (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) عید (٤) خانه (٤) ازدواج (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) زندگی (۳) هاشمی (۳) خنده (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) گل (۳) دموکراسی (۳) تکنولوژی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) سلوک (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) غزه (۳) تورم (۳) عدالت (۳) سال نو (۳) راستگویی (۳) روحانیت (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) اقوام ایرانی (۳) قوم پارس (۳) عالمان بی عمل (٢) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) مذاکرات هسته ای (٢) حقوقهای نجومی (٢) خشونت علیه زنان (٢) جنبش سبز (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) سنائی (٢) عمل (٢) 5+1 (٢) علامه جعفری (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) تست شخصیت (٢) وام بانکی (٢) دریاچه اورمیه (٢) کشمیر (٢) لیبرال (٢) جنبش عدم تعهد (٢) زمین (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) توبه (٢) عبادت (٢) انفاق (٢) زبان (٢) تروریست (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) سوریه (٢) فیلترینگ (٢) پدر و مادر (٢) سوال (٢) مطهری (٢) نذر (٢) شیر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) شب قدر (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) کودک (٢) شریعتی (٢) تربیت (٢) زمان (٢) مناجات (٢) زینب (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) عباس (٢) عقل (٢) بهشت (٢) نیایش (٢) قانون (٢) تحریم (٢) عرفه (٢) کوروش (٢) بهمن (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) فیلم (٢) مسجد (٢) سینما (٢) انتظار (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) دنیا (٢) دانش (٢) دل (٢) فلسفه (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) طلا (۱) مجلس (۱) توکل (۱) قیامت (۱) باران (۱) قبله (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) بازی رایانه ای (۱) جوک (۱) رنگ (۱) سکوت (۱) ترس (۱) شادی (۱) دین (۱) نوکیا (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) سیاسی (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) اعدام (۱) المپیک (۱) عطار (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) چشم (۱) شجریان (۱) اصلاحات (۱) علی (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) فریب (۱) خشک و تر (۱) برکت (۱) عبدالله نوری (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) سانسور (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) زیبایی (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) انجمن حجتیه (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) دانستن (۱) امامت (۱) توسل (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) شیخ (۱) فتح (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) غضب (۱) تجارت الکترونیک (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) اطلاعات عمومی (۱) انرژی هسته ای (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) ادیسون (۱) حجامت (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) توحش (۱) حرز (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) دعای سمات (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) جام دیجیتال (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) نقض غرض (۱) کفش کتانی (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب