جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
ماجرای مدرک دکترای مصدق چیست؟ نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٥/٢/۱٠

 مصدق

ماجرای مدرک دکترای مصدق چیست؟

دیروز چهارشنبه  8 اردیبهشت 1395 در حال مطالعه خاطرات دکتر مصدق بودم. این کتاب به قلم خود مصدق نوشته شده و توسط فرزندش برای اولین بار 20 سال پس از درگذشت مصدق در سال 1364 انتشار یافته است. در هنگام مطالعه کتاب به نکته ای برخورد کردم که به نظرم کمی تامل برانگیز بود. این مطالب مربوط به تحصیلات و مدرک دکترای ایشان مربوط میشود زیرا باتوجه به خاطراتی که مصدق در این کتاب به رشته تحریر درآورده در باره تحصیلات و مدرک دکترایش اطلاعاتی بدست میدهد که با برداشتهای ذهنی و معلومات فعلی ما در تضاد است و این تضاد باعث میشود که در صحت مدرک دکترای ایشان تردید حاصل شود.

البته علت این تردید شاید از عدم اطلاع بنده از نحوه ی طی مراحل سطوح مختلف دانشگاهی و نحوه ی تحصیل مدارک عالی کشورهای غربی در آن زمان باشد. اما به هر حال این تردید در من حاصل شد و مرا به دقت و کنکاش بیشتر واداشت. منبع این تردید هم که برای اولین بار برای بنده مطرح شد فقط از خاطرات خود مصدق میباشد و از قبل چیزی در این مورد به گوشم نخورده بود. به همین خاطر در فضای مجازی جستجو کرده و متوجه شدم که در برخی سایتها نیز این مورد طرح شده است. به دقت سایتها را مورد بررسی قرار دادم تا شاید مطالب دقیقتری حاصل شود ولی مطالب فوق را عاری از بی طرفی نیافتم و دریافتم که بهترین منبع همین خاطرات خود مصدق است که باید مورد استناد قرار گیرد. البته بیشتر منظور من از جستجوی فضای مجازی این بود که بتوانم تصویری از مدرک دکترای ایشان بیابم که متاسفانه چنین مدرکی یافت نشد و تنها تصویری که در این ارتباط یافتم یک تصویر ناواضح از صفحه اول تز ایشان بود ولی از مدرک تحصیلی که معمولا با الصاق تصویر دانشجو و با مشخصات معینی صادر میشود اثری نیافتم. این مطلب را درحالی  منتشر میکنم که مدرکی برای اثبات خلاف این مطالب در دسترس ندارم ولی در آینده اگر مدرکی پیدا کردم حتما آن را ذکر خواهم کرد. از خوانندگان محترم این مطلب نیز درخواست میکنم که اگر تصویری از مدرک ایشان یا هر مدرک مثبت دیگری اطلاع داشتند لطف کرده و بنده را نیز باخبر نمایند

مصدقتنها مدرکی که از تحصیل مصدق در اروپا از اینترنت به دست آوردم که مربوط به صفحه اول تز (لیسانس=دکتری) ایشان است

حال مطالبی را که از کتاب استنباط نموده ام و بدین وسیله سعی کرده ام تردیدهای خودم را برطرف نمایم بعرض میرسانم. دکتر مصدق در خاطرات خود مواردی را عنوان کرده است که حقایق زیر را روشن می نماید:

1- اولین سفر ایشان به اروپا در دومین سال حکومت محمدعلی شاه و سومین سال استقرار مشروطه و در 26 سالگی بوده و ایشان قبل از رفتن به اروپا هیچ مدرک تحصیلی رسمی نداشته است زیرا در داخل ایران در هیچ مدرسه ای تحصیل رسمی نکرده است بنابراین او در اروپا اول باید مدرک تحصیلی دبیرستان (دیپلم) بگیرد تا بتواند در دانشگاه تحصیل نماید.  (در زمان مصدق مدارسی در کشور ایجاد شده بود و دارالفنون و مدرسه سیاسی تهران از مشهورترین آنهاست) او فقط توانسته بود مفاد درسی مدرسه را بصورت معلم خصوصی در منزل یاد بگیرد. زیرا به گفته ی خودش او به دلیل اشتغال به کار دولتی اجازه نداشت تا در مدارس تحصیل نماید. (دلیل این که چرا این محدودیت را قائل شده بودند قابل درک نست)

2- ایشان از 14 سالگی به دلیل آقازاده بودنش و انتصاب به ایل قاجار و با اینکه تخصصی نداشت به شغل بسیار مهم مستوفی خراسان منصوب میشود و چون از نحوه انجام این کار مطلع نبوده است یکی از سررشته داران باتجربه مدتی کارهای مربوط به مسئولیت او را انجام میدهد و در عین حال به او هم آموزش میدهد تا خودش به کار مسلط شود. به نظر میرسد او در حدود 11 سال  یعنی از 14 سالگی تا 25 سالگی به این مسئولیت مشغول بوده است.

تصاویر زیر که از کتاب خاطرات ایشان برداشته شده است موارد یاد شده را مستند می سازد.

 مصدق

مصدق

 

3- در روز 14 مهرماه 1285 شمسی انتخابات نخستین دوره مجلس شواری ملی درایران انجام شد و مصدق از طبقه اشراف اصفهان بعنوان نماینده انتخاب شد ولی بعلت کمی سن که 24  سال داشت و به سی سال نمیرسید اعتبار نامه ی او رد شد و از ورود به مجلس باز ماند.

4- در روز شنبه 7 آذر سال 1287 در 26 سالگی  در اولین جلسه شورای مشورتی محمدعلی شاه معروف به شورای کبرای دولتی که متشکل از درباریان و اعیان و بازرگانان بود و محمدعلی شاه آن را در مقابل وضدیت با مجلس شورای ملی تشکیل داده بود شرکت کرد و بعد از همان جلسه اول از عضویت در آن عذر خواست و  سپس با وساطت  برادرناتنی اش در خواست گذرنامه کرد و برای رفتن به اروپا خود را آماده کرد.

5-ایشان از طریق باکو – تفلیس – باطوم  واز آنجا با کشتی آلمانی که هر پانزده روز به باطوم می آمد در عرض 14 روز به فرانسه میرود و در کشورهای مسیر هم در مدتی که کشتی مشغول بارگیری میشد به گشت و گذاری چند ساعته میپردازد که گردش در استامبول و آتن را نام میبرد که بالاخره به بندر مارسی فرانسه رسیده و عازم پاریس میشوند.

6-در مارس سال 1909 میلادی (اسفند 1287 شمسی – 2 سال بعد از پیروزی انقلاب مشروطه) در سن 26 سالگی وارد پاریس میشود و قصد میکند که در مدرسه سیاسی پاریس ثبت نام کند ولی موفق به ثبت نام رسمی در مدرسه نمیشود زیرا فقط 4 ماه به پایان سال تحصیلی باقی مانده بود. بنابر این او توانست بعنوان مستمع آزاد در کلاسها حضور یابد. سپس با یکی از دانش آموزان زرنگ آشنا میشود و بصورت تدریس خصوصی از او و سپس از یک نفر دیگر استفاده کرده و تمام تعطیلات را مشغول به درس خواندن میشود خود را برای امتحانات آماده میکند و در همه ی دروس امتحانات سال اول بجز یکی قبول میشود.

 

مصدق

مصدق

مصدق

 

 

7-     در سال دوم تحصیل بعلت بیماری بیش از دو ماه نمیتواند در سرکلاسها حاضر شود و در اوائل ماه سوم سال تحصیلی جدید یعنی در  10 ژانویه به دکتر مراجعه میکند و دکتر برایش استراحت مطلق تجویز میکند و او کل زمستان 1910  (1288) را در یک آپارتمان اجاره ای و تحت مراقبت یک خانم پرستار به استراحت مشغول میشود. و بهار سال 1911 (1289) به یک بیمارستان منتل شده و در آنجا با یک طبیب ایرانی آشنا که در تهران همسایه شان بود و عازم وطن بود آشنا شده و با او از طریق قطار و کشتی از مسیر اطریش – روسیه – بندرانزلی به ایران بازمیگردد و در آخرین روزهای خرداد  1289  به تهران میرسد.

8-     بنابراین ایشان در سال اول بعنوان داوطلب آزاد امتحان میدهد و در سال دوم تحصیلی فقط دو ماه بصورت رسمی بعنوان دانش آموز در این مدرسه مشغول به تحصیل میشود و سپس به ایران مراجعت میکند.

9-     ایشان در مجموع یکسال و دو ماه در فرانسه اقامت میکند که اغلب این مدت را در حالت بیماری سپری مینماید.

 

(نکته ای که به نظرم جالب بود : اجاره محل اقامت مصدق درپاریس که یک آپارتمان مستقل دوخوابه بود ماهیانه 11 تومان بود. در حالیکه مقرری ثابت او که از زمان ناصرالدین شاه برقرار شده بود 120 تومان بود. یعنی مصدق میتوانست فقط با حقوق یک ماهه اش تقریبا اجاره یکسال را پرداخت نماید.)

مصدق

10-     پس از بهبودی در تهران مجددا با مادر و خانواده اش به اروپا و اینبار به سوئیس میرود و در ژوئیه 1912 مطابق با تیر 1291 امتحان دوره دو ساله لیسانس را میدهد و قبول میشود

 

مصدق

 

11-     دکتر مصدق بلافاصله بعد از اینکه قبولی خود در ورودی دوره دوساله لیسانس را شرح میدهد بلافاصله به سراغ شرح تز دکترای خود میرود و ما که خواننده هستیم برای ما سوال پیش می آید که آیا در انتهای دوره لیسانس بلافاصله تز دکتری مینویسد ویا اینکه بعد از آن مدتی در مقطع دکتری تحصیل میکند وسپس اقدام به نوشتن تز دکتری میکند؟  هرچه هست هیچ سخنی از قبولی در امتحان یا تحصیل در مقطع دکتری به میان نمی آورد و به نظر میرسد که ایشان در پایان دوره دوساله ی لیسانس به کشور برمیگردد و با تهیه یک مقاله راجع به احکام فقهی اسلام به سوئیس برگشته و آن را توسط یکی از دوستانش ترجمه و ارائه میدهد و از همان بعنوان مدرک دکتری یاد میکند.

اگر چنین باشد به نظر میرسد که مدرک دکترای مصدق همان معادل دوره دو ساله لیسانس بوده است یعنی معادل فوق دیپلم امروزی است.

با توضیحی که مصدق در زیر میدهد معلوم میشود که برداشت ما درست بوده و تز دوره دوساله لیسانس ایشان همان تز دکتری ایشان است.مصدق

 

12-     ایشان برای تهیه تز لیسانس (بقول خودشان تزدکتری خود) از یکی از علما بنام علی اصغر ماجدی استفاده کرده و مفاد احکام حقوق اسلامی را یادداشت میکند.

13-     البته برای بنده مشخص نیست که آیا درآن زمان تزلیسانس همان تز دکتری بوده یا خیر. یعنی برای ما معلوم نیست که در آن زمان آیا کسانیکه دوره دوساله لیسانس را میگذراندند یک تز میدادند و همان تز بعنوان مدرک دکتری آنها محسوب میشد؟  در این صورت اگر چنین چیزی صحت داشته باشد پس مدرک مهندسی چه مفهومی داشت؟

 

اینها حقایقی هستند که در این مورد برای ما حاصل گردید و با بی طرفی عرض شد و نتیجه گیری به خواننده گرامی واگذار میگردد.


  نظرات ()
مطالب اخیر آیت الکرسی آیت الکرسی دست مرا بگیر دست مرا بگیر داستانک - آرایش دختر از خاطرات تولستوی مرغ باغ ملکوت تحدید ایمیلی بوزقورد نور و تاریکی فساد اخلاقی شاه در آیینه خاطرات عَلَم
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱٦٦) آمریکا (۱٢٦) پهلوی (٧٦) شعر (٦٩) رفسنجانی (٦۱) امام حسین (٥٧) عاشورا (٤٦) حدیث (٤٥) روحانی (۳٥) امام علی (۳٥) دعا (۳۳) قرآن (۳۱) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٦) حکایت (٢۳) مصدق (٢٢) احمدی نژاد (٢٢) انتخابات ریاست جمهوری (٢٠) غرب (۱۸) خدا (۱۸) ashura (۱٧) حجاب (۱٧) خاتمی (۱٦) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) امام خمینی (۱۳) صادق هدایت (۱٢) امام صادق (۱۱) شاه (۱٠) شهریار (۱٠) جغرافیا (۱٠) میرحسین موسوی (۱٠) اصلاح طلبان (۱٠) رضاشاه (۱٠) امام زمان (٩) زیارت عاشورا (٩) رمضان (٩) انسان (٩) شهید (۸) عشق (۸) امام رضا (۸) فساد (۸) فتنه (۸) امام جواد (٧) نجوم (٧) جنگ (٧) جمهوری اسلامی (٧) سبک زندگی (٧) مصائب (٦) یارانه ها (٦) حضرت زهرا (٦) اعمال (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) سیاست (٦) ایران (٦) ترک (٦) نوحه (٥) یهود (٥) روزه (٥) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) هنر (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) جمعیت (٥) محرم و صفر (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) عیدفطر (٤) آل سعود (٤) عید غدیر (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) خانه (٤) داستانک (٤) ازدواج (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) روحانیت (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) غزه (۳) سال نو (۳) زندگی (۳) هاشمی (۳) خنده (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) گل (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) تکنولوژی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) راستگویی (۳) اقوام ایرانی (۳) امام هادی (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) قوم پارس (۳) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) مذاکرات هسته ای (٢) 10 میلیارد تومان (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) جنبش سبز (٢) عالمان بی عمل (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) جنبش عدم تعهد (٢) تست شخصیت (٢) 5+1 (٢) سنائی (٢) عمل (٢) علامه جعفری (٢) خشونت علیه زنان (٢) وام بانکی (٢) لیبرال (٢) دریاچه اورمیه (٢) کشمیر (٢) کودک (٢) شریعتی (٢) تربیت (٢) زمان (٢) مناجات (٢) زینب (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) عباس (٢) عقل (٢) بهشت (٢) تروریست (٢) عرفه (٢) نیایش (٢) کوروش (٢) بهمن (٢) عید (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) فیلم (٢) سینما (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) انتظار (٢) دنیا (٢) دانش (٢) دل (٢) فلسفه (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) شیر (٢) زمین (٢) انفاق (٢) فیلترینگ (٢) زبان (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) تحریم (٢) سوریه (٢) عبادت (٢) پدر و مادر (٢) سوال (٢) امام سجاد (٢) مطهری (٢) شب قدر (٢) توبه (٢) نذر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) ادیسون (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) عبدالله نوری (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) انجمن حجتیه (۱) خشک و تر (۱) فریب (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) برکت (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) سانسور (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) امامت (۱) توسل (۱) زیبایی (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) دانستن (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) طلا (۱) مجلس (۱) توکل (۱) قیامت (۱) باران (۱) قبله (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) بازی رایانه ای (۱) جوک (۱) رنگ (۱) شادی (۱) دین (۱) نوکیا (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) سیاسی (۱) سکوت (۱) ترس (۱) مسجد (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) عطار (۱) المپیک (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) قانون (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) چشم (۱) شجریان (۱) اصلاحات (۱) علی (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) فتح (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) شیخ (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) اطلاعات عمومی (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) حجامت (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) انرژی هسته ای (۱) تجارت الکترونیک (۱) حاج همت (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) نقض غرض (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) توحش (۱) حرز (۱) غضب (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) جام دیجیتال (۱) کفش کتانی (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب