جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
ماجرای مدرک دکترای مصدق چیست؟ نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٥/٢/۱٠

 مصدق

ماجرای مدرک دکترای مصدق چیست؟

دیروز چهارشنبه  8 اردیبهشت 1395 در حال مطالعه خاطرات دکتر مصدق بودم. این کتاب به قلم خود مصدق نوشته شده و توسط فرزندش برای اولین بار 20 سال پس از درگذشت مصدق در سال 1364 انتشار یافته است. در هنگام مطالعه کتاب به نکته ای برخورد کردم که به نظرم کمی تامل برانگیز بود. این مطالب مربوط به تحصیلات و مدرک دکترای ایشان مربوط میشود زیرا باتوجه به خاطراتی که مصدق در این کتاب به رشته تحریر درآورده در باره تحصیلات و مدرک دکترایش اطلاعاتی بدست میدهد که با برداشتهای ذهنی و معلومات فعلی ما در تضاد است و این تضاد باعث میشود که در صحت مدرک دکترای ایشان تردید حاصل شود.

البته علت این تردید شاید از عدم اطلاع بنده از نحوه ی طی مراحل سطوح مختلف دانشگاهی و نحوه ی تحصیل مدارک عالی کشورهای غربی در آن زمان باشد. اما به هر حال این تردید در من حاصل شد و مرا به دقت و کنکاش بیشتر واداشت. منبع این تردید هم که برای اولین بار برای بنده مطرح شد فقط از خاطرات خود مصدق میباشد و از قبل چیزی در این مورد به گوشم نخورده بود. به همین خاطر در فضای مجازی جستجو کرده و متوجه شدم که در برخی سایتها نیز این مورد طرح شده است. به دقت سایتها را مورد بررسی قرار دادم تا شاید مطالب دقیقتری حاصل شود ولی مطالب فوق را عاری از بی طرفی نیافتم و دریافتم که بهترین منبع همین خاطرات خود مصدق است که باید مورد استناد قرار گیرد. البته بیشتر منظور من از جستجوی فضای مجازی این بود که بتوانم تصویری از مدرک دکترای ایشان بیابم که متاسفانه چنین مدرکی یافت نشد و تنها تصویری که در این ارتباط یافتم یک تصویر ناواضح از صفحه اول تز ایشان بود ولی از مدرک تحصیلی که معمولا با الصاق تصویر دانشجو و با مشخصات معینی صادر میشود اثری نیافتم. این مطلب را درحالی  منتشر میکنم که مدرکی برای اثبات خلاف این مطالب در دسترس ندارم ولی در آینده اگر مدرکی پیدا کردم حتما آن را ذکر خواهم کرد. از خوانندگان محترم این مطلب نیز درخواست میکنم که اگر تصویری از مدرک ایشان یا هر مدرک مثبت دیگری اطلاع داشتند لطف کرده و بنده را نیز باخبر نمایند

مصدقتنها مدرکی که از تحصیل مصدق در اروپا از اینترنت به دست آوردم که مربوط به صفحه اول تز (لیسانس=دکتری) ایشان است

حال مطالبی را که از کتاب استنباط نموده ام و بدین وسیله سعی کرده ام تردیدهای خودم را برطرف نمایم بعرض میرسانم. دکتر مصدق در خاطرات خود مواردی را عنوان کرده است که حقایق زیر را روشن می نماید:

1- اولین سفر ایشان به اروپا در دومین سال حکومت محمدعلی شاه و سومین سال استقرار مشروطه و در 26 سالگی بوده و ایشان قبل از رفتن به اروپا هیچ مدرک تحصیلی رسمی نداشته است زیرا در داخل ایران در هیچ مدرسه ای تحصیل رسمی نکرده است بنابراین او در اروپا اول باید مدرک تحصیلی دبیرستان (دیپلم) بگیرد تا بتواند در دانشگاه تحصیل نماید.  (در زمان مصدق مدارسی در کشور ایجاد شده بود و دارالفنون و مدرسه سیاسی تهران از مشهورترین آنهاست) او فقط توانسته بود مفاد درسی مدرسه را بصورت معلم خصوصی در منزل یاد بگیرد. زیرا به گفته ی خودش او به دلیل اشتغال به کار دولتی اجازه نداشت تا در مدارس تحصیل نماید. (دلیل این که چرا این محدودیت را قائل شده بودند قابل درک نست)

2- ایشان از 14 سالگی به دلیل آقازاده بودنش و انتصاب به ایل قاجار و با اینکه تخصصی نداشت به شغل بسیار مهم مستوفی خراسان منصوب میشود و چون از نحوه انجام این کار مطلع نبوده است یکی از سررشته داران باتجربه مدتی کارهای مربوط به مسئولیت او را انجام میدهد و در عین حال به او هم آموزش میدهد تا خودش به کار مسلط شود. به نظر میرسد او در حدود 11 سال  یعنی از 14 سالگی تا 25 سالگی به این مسئولیت مشغول بوده است.

تصاویر زیر که از کتاب خاطرات ایشان برداشته شده است موارد یاد شده را مستند می سازد.

 مصدق

مصدق

 

3- در روز 14 مهرماه 1285 شمسی انتخابات نخستین دوره مجلس شواری ملی درایران انجام شد و مصدق از طبقه اشراف اصفهان بعنوان نماینده انتخاب شد ولی بعلت کمی سن که 24  سال داشت و به سی سال نمیرسید اعتبار نامه ی او رد شد و از ورود به مجلس باز ماند.

4- در روز شنبه 7 آذر سال 1287 در 26 سالگی  در اولین جلسه شورای مشورتی محمدعلی شاه معروف به شورای کبرای دولتی که متشکل از درباریان و اعیان و بازرگانان بود و محمدعلی شاه آن را در مقابل وضدیت با مجلس شورای ملی تشکیل داده بود شرکت کرد و بعد از همان جلسه اول از عضویت در آن عذر خواست و  سپس با وساطت  برادرناتنی اش در خواست گذرنامه کرد و برای رفتن به اروپا خود را آماده کرد.

5-ایشان از طریق باکو – تفلیس – باطوم  واز آنجا با کشتی آلمانی که هر پانزده روز به باطوم می آمد در عرض 14 روز به فرانسه میرود و در کشورهای مسیر هم در مدتی که کشتی مشغول بارگیری میشد به گشت و گذاری چند ساعته میپردازد که گردش در استامبول و آتن را نام میبرد که بالاخره به بندر مارسی فرانسه رسیده و عازم پاریس میشوند.

6-در مارس سال 1909 میلادی (اسفند 1287 شمسی – 2 سال بعد از پیروزی انقلاب مشروطه) در سن 26 سالگی وارد پاریس میشود و قصد میکند که در مدرسه سیاسی پاریس ثبت نام کند ولی موفق به ثبت نام رسمی در مدرسه نمیشود زیرا فقط 4 ماه به پایان سال تحصیلی باقی مانده بود. بنابر این او توانست بعنوان مستمع آزاد در کلاسها حضور یابد. سپس با یکی از دانش آموزان زرنگ آشنا میشود و بصورت تدریس خصوصی از او و سپس از یک نفر دیگر استفاده کرده و تمام تعطیلات را مشغول به درس خواندن میشود خود را برای امتحانات آماده میکند و در همه ی دروس امتحانات سال اول بجز یکی قبول میشود.

 

مصدق

مصدق

مصدق

 

 

7-     در سال دوم تحصیل بعلت بیماری بیش از دو ماه نمیتواند در سرکلاسها حاضر شود و در اوائل ماه سوم سال تحصیلی جدید یعنی در  10 ژانویه به دکتر مراجعه میکند و دکتر برایش استراحت مطلق تجویز میکند و او کل زمستان 1910  (1288) را در یک آپارتمان اجاره ای و تحت مراقبت یک خانم پرستار به استراحت مشغول میشود. و بهار سال 1911 (1289) به یک بیمارستان منتل شده و در آنجا با یک طبیب ایرانی آشنا که در تهران همسایه شان بود و عازم وطن بود آشنا شده و با او از طریق قطار و کشتی از مسیر اطریش – روسیه – بندرانزلی به ایران بازمیگردد و در آخرین روزهای خرداد  1289  به تهران میرسد.

8-     بنابراین ایشان در سال اول بعنوان داوطلب آزاد امتحان میدهد و در سال دوم تحصیلی فقط دو ماه بصورت رسمی بعنوان دانش آموز در این مدرسه مشغول به تحصیل میشود و سپس به ایران مراجعت میکند.

9-     ایشان در مجموع یکسال و دو ماه در فرانسه اقامت میکند که اغلب این مدت را در حالت بیماری سپری مینماید.

 

(نکته ای که به نظرم جالب بود : اجاره محل اقامت مصدق درپاریس که یک آپارتمان مستقل دوخوابه بود ماهیانه 11 تومان بود. در حالیکه مقرری ثابت او که از زمان ناصرالدین شاه برقرار شده بود 120 تومان بود. یعنی مصدق میتوانست فقط با حقوق یک ماهه اش تقریبا اجاره یکسال را پرداخت نماید.)

مصدق

10-     پس از بهبودی در تهران مجددا با مادر و خانواده اش به اروپا و اینبار به سوئیس میرود و در ژوئیه 1912 مطابق با تیر 1291 امتحان دوره دو ساله لیسانس را میدهد و قبول میشود

 

مصدق

 

11-     دکتر مصدق بلافاصله بعد از اینکه قبولی خود در ورودی دوره دوساله لیسانس را شرح میدهد بلافاصله به سراغ شرح تز دکترای خود میرود و ما که خواننده هستیم برای ما سوال پیش می آید که آیا در انتهای دوره لیسانس بلافاصله تز دکتری مینویسد ویا اینکه بعد از آن مدتی در مقطع دکتری تحصیل میکند وسپس اقدام به نوشتن تز دکتری میکند؟  هرچه هست هیچ سخنی از قبولی در امتحان یا تحصیل در مقطع دکتری به میان نمی آورد و به نظر میرسد که ایشان در پایان دوره دوساله ی لیسانس به کشور برمیگردد و با تهیه یک مقاله راجع به احکام فقهی اسلام به سوئیس برگشته و آن را توسط یکی از دوستانش ترجمه و ارائه میدهد و از همان بعنوان مدرک دکتری یاد میکند.

اگر چنین باشد به نظر میرسد که مدرک دکترای مصدق همان معادل دوره دو ساله لیسانس بوده است یعنی معادل فوق دیپلم امروزی است.

با توضیحی که مصدق در زیر میدهد معلوم میشود که برداشت ما درست بوده و تز دوره دوساله لیسانس ایشان همان تز دکتری ایشان است.مصدق

 

12-     ایشان برای تهیه تز لیسانس (بقول خودشان تزدکتری خود) از یکی از علما بنام علی اصغر ماجدی استفاده کرده و مفاد احکام حقوق اسلامی را یادداشت میکند.

13-     البته برای بنده مشخص نیست که آیا درآن زمان تزلیسانس همان تز دکتری بوده یا خیر. یعنی برای ما معلوم نیست که در آن زمان آیا کسانیکه دوره دوساله لیسانس را میگذراندند یک تز میدادند و همان تز بعنوان مدرک دکتری آنها محسوب میشد؟  در این صورت اگر چنین چیزی صحت داشته باشد پس مدرک مهندسی چه مفهومی داشت؟

 

اینها حقایقی هستند که در این مورد برای ما حاصل گردید و با بی طرفی عرض شد و نتیجه گیری به خواننده گرامی واگذار میگردد.


  نظرات ()
مطالب اخیر آیا مخالفان دولت آقای روحانی جنگ طلب بودند سلطان بی وفایی - عکس نوشته شعر قانون محدودیت انتشار عکس در فرانسه انتخاب روحانی ، حاصل اتحاد یکروزه نظر سید محمد خاتمی در باره ولایت فقیه فاجعه ای بنام حسن روحانی سخن چیست؟ آیا دولت آقای روحانی توان حل مشکلات اقتصادی را ندارد؟ وقتی خدا امر کند ...
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱۸٦) آمریکا (۱٢٧) شعر (۸۳) پهلوی (٧٦) رفسنجانی (٦٥) امام حسین (٥٩) حدیث (٤٩) عاشورا (٤۸) روحانی (٤۱) امام علی (۳٧) دعا (۳٤) قرآن (۳۳) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٧) احمدی نژاد (٢٥) مصدق (٢۳) حکایت (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢۱) خاتمی (٢٠) خدا (۱٩) ashura (۱٩) غرب (۱۸) حجاب (۱٧) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱٤) سیاست (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) صادق هدایت (۱۳) میرحسین موسوی (۱۳) امام خمینی (۱۳) امام زمان (۱۱) اصلاح طلبان (۱۱) امام صادق (۱۱) شهریار (۱۱) جغرافیا (۱۱) شاه (۱٠) رضاشاه (۱٠) انسان (٩) عشق (٩) رمضان (٩) زیارت عاشورا (٩) فساد (۸) فتنه (۸) امام رضا (۸) شهید (۸) داستانک (٧) نجوم (٧) جنگ (٧) امام جواد (٧) جمهوری اسلامی (٧) سبک زندگی (٧) مصائب (٦) یارانه ها (٦) حضرت زهرا (٦) ترک (٦) اعمال (٦) ایران (٦) هنر (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) نوحه (٥) روزه (٥) یهود (٥) جمعیت (٥) محرم و صفر (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) عیدفطر (٤) عید غدیر (٤) امام هادی (٤) آل سعود (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) عید (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) خانه (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) ازدواج (٤) سیاسی (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) خنده (۳) زندگی (۳) هاشمی (۳) گل (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) تکنولوژی (۳) روحانیت (۳) سلوک (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) غزه (۳) سال نو (۳) راستگویی (۳) اقوام ایرانی (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) قوم پارس (۳) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) حقوقهای نجومی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) جنبش سبز (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) وام بانکی (٢) مذاکرات هسته ای (٢) عالمان بی عمل (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) خشونت علیه زنان (٢) لیبرال (٢) دریاچه اورمیه (٢) تست شخصیت (٢) کشمیر (٢) جنبش عدم تعهد (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) 5+1 (٢) سنائی (٢) عمل (٢) علامه جعفری (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) شیر (٢) سوال (٢) زمین (٢) انفاق (٢) فیلترینگ (٢) زبان (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) پدر و مادر (٢) عبادت (٢) سوریه (٢) مطهری (٢) شب قدر (٢) توبه (٢) نذر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) زمان (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) بهمن (٢) مناجات (٢) عباس (٢) عقل (٢) کودک (٢) اصلاحات (٢) زینب (٢) تربیت (٢) بهشت (٢) قانون (٢) تحریم (٢) تروریست (٢) نیایش (٢) کوروش (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) عرفه (٢) دانش (٢) فلسفه (٢) دل (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) شریعتی (٢) فیلم (٢) مسجد (٢) دنیا (٢) سینما (٢) دین (٢) انتظار (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) سکوت (۱) ترس (۱) شادی (۱) نوکیا (۱) جوک (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) طلا (۱) باران (۱) مجلس (۱) توکل (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) قیامت (۱) قبله (۱) رنگ (۱) بازی رایانه ای (۱) المپیک (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) اعدام (۱) عطار (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) چشم (۱) شجریان (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) علی (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) ادیسون (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) عبدالله نوری (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) انجمن حجتیه (۱) خشک و تر (۱) فریب (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) برکت (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) زیبایی (۱) سانسور (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) امامت (۱) توسل (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) دانستن (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) اطلاعات عمومی (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) حجامت (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) تجارت الکترونیک (۱) انرژی هسته ای (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) فتح (۱) شیخ (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) غضب (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) نقض غرض (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) دعای سمات (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) توحش (۱) حرز (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) جام دیجیتال (۱) کفش کتانی (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب