جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
رضا شاه 50 سال ایران را عقب نگهداشت نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٥/٢/٥

روند آشنایی ایران با علم و تکنولوژی اروپا 115 سال قبل از شروع حکومت رضاخان(1304) یعنی از سال 1189 شمسی مصادف با 1810 میلادی توسط عباس میرزا آغاز شده بود. عباس میرزا برخلاف پدر بی لیافتش ، فتحعلیشاه فردی متعهد و دلسوز بود و در دوران ولیعهدی خود خدمات ارزنده ای به کشور نمود و عمر کوتاه 44 ساله ی خود را با این خدمات ارزنده پربار ساخت.

اعزام دانشجو به اروپا ، انجام اصلاحات در ارتش و نظم بخشی و ایجاد لباس متحدالشکل نظامی و دعوت از اروپائیان برای سفر به ایران از جمله ی اقدامات اصلاحی عباس میرزا بود.

ارنست ژوبر که از سوی ناپلئون بناپارت به ایران اعزام شده بود، در سال 1184 هـ. ش در اردوگاه جنگی عباس میرزا با روس‌ها، از او دیدار می‌کند. او می‌گوید: در مدت زمان کوتاهی که در خدمت عباس میرزا بودم همواره به مسائل مهم می‌پرداخت. او از امور پوچ و یاوه‌گویی خودداری و همواره نکته‌های دقیقی را مطرح می‌کرد

پهلوی

 

در آن سالها که عباس میرزا به فکر ارتباط علمی با اروپا بود حدود 41 سال از شروع اولین جرقه های انقلاب صنعتی در اروپا میگذشت (عمدتا از سال 1769 میلادی زمانی که جیمز وات ماشین بخار را بهبود قابل ملاحظه ای بخشید بعنوان آغاز انقلاب صنعتی یاد میشود ولی در برخی منابع سال آغاز تحولات صنعتی را 1760 قرار داده اند. عدد دقیقی در این مورد وجود ندارد و اغلب برای نشان دادن آغاز انقلاب صنعتی از عبارت میانه های قرن 18 استفاده میکنند) ولی این تحولات علمی و صنعتی هنوز به کمال نرسیده بود و در میانه ی راه پیشرفت خود قرارداشت و عقب ماندگی ایران نسبت به اروپا چندان عمیق نشده بود که قابل جبران نباشد

 

(((توضیح : انقلاب صنعتی (1760 تا 1850 میلادی ) – (1139 تا 1229 شمسی)  نقطه تحولی در تاریخ جهان بود؛ زیرا اختراعات صنعتی متعدد ، عصری از رشد اقتصادی پایدار را به روی جهان گشود و زندگی انسان را به کلی دگرگون ساخت)))

 

زمانیکه انقلاب صنعتی در سال 1139 شمسی (1760 میلادی)  در اروپا آغاز میشد 13 سال بود که کریم‌خان زند در ایران فرمانروایی میکرد (1126 تا 1156 ه‍. ش) او بنیان‌گذار حکومت زندیه بود. اما سرنوشت اجازه نداد او بیش از 30 سال حکومت عادلانه اش را قوام ببخشد و در اثر بیماری درگذشت و بامرگش بار دیگر کشور را به دست ناآرامیها سپرد.  از مرگ کریمخان در سال 1156 تا سال 1173 به مدت 17 سال حکومت ایران بین 8 تن دیگر از خاندان زند دست به دست شد. تا بالاخره به لطفعلی خان زند رسید و او در مقابل آغا محمدخان قاجار شکست خورد و به این ترتیب حکومت صد و سی ساله سلسله ی نکبت بار قاجار که منتهی به حکومت رضاخان گردید آغاز شد.

 

وقتی انقلاب صنعتی در اوائل حکومت زندیه در حال آغاز بود 38 سال از انقراض سلسله صفویان سپری شده بود. صفویان در سال‌های ۸۸۰ تا ۱۱۰۱ هجری خورشیدی ( ۱۷۲۲–۱۵۰۱ میلادی ) به مدت 221 سال  بر ایران  فرمانروایی کردند آنها حکومت خود را از تبریز آغاز و سپس مرکز حکومت را به اصفهان برده و  بناهای عظیمی در این شهر ساختند که تا الان نیز پابرجا مانده اند و سی وسه پل و میدان نقش جهان نمونه ای از این معماری قدرتمند است. اما در آن سال هنوز دوربین عکاسی اختراع نشده بود تا از مراحل ساخت این بناهای عظیم عکس تهیه شود زیرا دوربین عکاسی صد سال بعد از انقراض صفویه درسال 1201 شمسی (1822 میلادی) در فرانسه اختراع شد.

 

پس از انقراض صفویه کشور به مدت 13 سال تحت تاثیر آشوب افغانها درنابسامانی کامل قرار داشت و محمود و اشرف افغان به حکومتداری مشغول بودند تا اینکه نادر شاه به حکومت رسید نادرشاه افشار   از  ۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶ خورشیدی به مدت 12  سال حکومت کرده بود.

 

واکنون بعد از اینهمه تحولات یعنی انقراض صفویان و آشوب  13 ساله ی افغانها و حکومت 12 ساله ی نادرشاه، کریمخان زند بعد از نادرشاه افشار به حکومت رسیده بود و سعی داشت تا کشور را به سمت حکومتی عدالت پیشه راهنمایی کند. میتوان گفت که تا زمان حکومت زندیه ، اوضاع صنعتی ایران فرق زیادی با کشورهای اروپایی نداشت. اما تحولات عظیمی در اروپا در حال  شکل گیری بود که سرنوشت آینده ی دنیا را رقم میزد و با کمال تاسف در همان حالیکه تحولات عمیقی در حال اجرا بود در ایران حکومتهای منطقه ای حاکم بود و مردم در خدمت خودکامگانی بودند که به حکومتهای چند ساله دلخوش کرده بودند و قدرت را دست به دست میکردند تا اینکه بالاخره نوبت به قاجاریه رسید که از حدود سال ۱۱۷۴ تا ۱۳۰۴ بر ایران به مدت صد و سی سال فرمان راندند. بنیانگذار این سلسله آقامحمدخان است. وی تهران را که دهکده‌ای بود، به عنوان پایتخت انتخاب کرد.آخرین پادشاه قاجار، احمدشاه است که در سال ۱۳۰۴ برکنار شد و رضاشاه پهلوی جای او را گرفت

 

میتوان گفت که عمده ترین فاصله گیری صنعت اروپا از ایران در طول 130 سال حکومت قاجار بر ایران بود.

 

چند تحول عمده در 90 سالی که انقلاب صنعتی در اروپا  در جریان بود عبارت بودند از :

 

1769  میلادی

1147 شمسی

مصادف با 21 امین سال کریمخان زند

جیمز وات (  james watt)  مهندس اسکاتلندی، موتور بخار پیشرفته ای را اختراع می کند که قادر است بطور موثری برای راندن ماشین ها بکار رود. 

 

1779  میلادی

1158 شمسی

مصادف با دوسال بعداز مرگ کریمخان

در شهر کلبروگدال ( Coalbrookdale ) انگلستان اولین پل آهنی ساخته می شود. 

  

1785  میلادی

1164 شمسی

مصادف باحکومت خاندان زند

ادموند کارترایت (Edmund Cartwright) کشیش و مخترع انگلیسی به منظور بافت پارچه پنبه ای، نوعی ماشین بافندگی را معرفی می کند که با استفاده از نیروی محرکه سوختی کار می کند. 

  

1793  میلادی

1172 شمسی

مصادف با آخرین سالهای لطفعلیخان زند

الی ویتنگ Eli whitney آمریکایی دستگاهی را برای جدا سازی فیبرهای کتانی از دانه ها و مواد زائد دیگر اختراع می کند. 

  

1804  میلادی

1183 شمسی

مصادف با 11 امین سال از حکومت 36 ساله فتحعلیشاه قاجار

ریچارد ترویتیک برای اولین بار لوکوموتیو مجهز به موتور بخار خود را روی ریل‌های فولادی به حرکت در آورد و عصر قطارهای امروزی اغاز گردید. این اقذام در سال ۱۸۰۴ میلادی و در ولز جنوبی (انگلستان) انجام شد

  

1822  میلادی

1201 شمسی

مصادف با 25 امین سال از حکومت 36 ساله فتحعلیشاه قاجار

اولین دوربین عکاسی توسط ژوزف نیسفور نیپس مخترع فرانسوی ساخته شد و اولین عکس دائمی توسط او ثبت شد

  

1825  میلادی

1204 شمسی

مصادف با 28 امین سال از حکومت 36 ساله فتحعلیشاه قاجار

اولین خط آهن عمومی بین شهرهای استاکتون Stockton و دارلینگتون    darlington   در شمال انگلستان افتتاح می شودو اولین خط آهن در آمریکا دو سال بعد مورد بهره برداری قرار می گیرد. 
کشتی کانادایی رویال ویلیام royal William اولین کشتی بخاری است که اقیانوس اطلس را با نیروی محرکه خود می پیماید. 

   

1856  میلادی

1235 شمسی

مصادف با هشتمین سال حکومت ناصرالدین شاه قاجار(5 سال بعد از تاسیس دارالفنون توسط امیرکبیر)

اختراع کوره آهن بوسیله «بسمر»، تولید انبوه فولاد را ممکن می سازد. 

   

1859  میلادی

1238شمسی

مصادف با دهمین سال حکومت ناصرالدین شاه

اولین چاه نفت در «تیتو سویل» در ایالت پنسیلوانیا حفر می گردد. 

  

1884  میلادی

1263 شمسی

مصادف با سی وپنجمین سال حکومت ناصرالدین شاه

میتوان قدیمی‌ترین خودروی دنیا که هنوز هم حرکت می‌کند را La Marquise نامید. محصولی فرانسوی که توسط شرکت قطارسازی Dion-Bouton در سال ۱۸۸۴ ساخته شده بود. با دیگ بخار حرکت میکرد و حداکثر 26 کیلومتر در ساعت سرعت داشت.

 پهلوی

1901 میلادی

1279شمسی

مصادف با حکومت مظفرالدین شاه

اولین اتومبیل به سفارش مظفرالدین شاه به کشور وارد میشود .

این اتومبیل نفت سوز مدل 1900 میلادی از نمایشگاه بین المللی فرانسه به قیمت چهار هزار تومان خریداری شد. این اتومبیل به وسیله وزیر مختار ایران به ایران فرستاده شد. رنگ این اتومبیل آبی آسمانی تیره و راننده آن یک مهندس به نام مسیو وارونه فرانسوی بود

 

نقل قول دیگری به اینشرح نیز آمده است:

مظفرالدین شاه در سفر دوم خود به اروپا در سال ۱۲۷۹ هـ ش در بروکسل بلژیک یک دستگاه اتومبیل کالسکه ای خریداری کرد و در سال ۱۲۸۰ برابر با ۱۹۰۱ میلادی، به ایران آمد که با ذغال سنگ کار می کرد. پهلوی

         

 

 در همان سالهایی که انقلاب صنعتی داشت به ثمر می نشست و انگلیس را به ثروتمندترین کشور دنیا تبدیل میکرد (1850 میلادی) امیرکبیر در ایران در حال ساخت دارالفنون بود، تاسیس دارالفنون در اوائل سلطنت ناصرالدین شاه در سال 1230 و آشنایی تدریجی ایرانیان با تغییرات و تحولات جهانی، اندیشه تغییر شیوه حکومت و لزوم حکومت قانون و ضرورت پایان حکومت استبدادی را نیرو بخشید. در آن سالها هنوز نفت کشف نشده بود و هیچ چاه نفتی در جهان حفر نشده بود و  اتومبیل نفت سوز اختراع نشده بود ولی کشتی بخار و راه آهن ساخته شده بود.

دارالفنون.جمعی از معلمین دارالفنون 10 سال بعد از تاسیس

 

 41 سال قبل از حکومت رضاخان در سال 1263 ه.ش  سیدجمال که کشورهای هند و مصر و انگلیس را گشته بود درپاریس مجله عروه الوثقی را منتشر و به دهها کشور آسیایی و آفریقایی ارسال میکرد. او با سیاستمداران مشهور و تراز اول جهان از جمله چرچیل دیدار و با آنها مباحثه میکرد و آنها را مبهوت دانش و اراده ی خود کرده بود بطوریکه پیشنهاد پادشاهی سودان را به او کردند که برآشفت و نپذیرفت. او در سالهای منتهی به 1275 آن تحرکات روشنگرانه خود را سامان داد. وترور ناصرالدین شاه در سال 1275 نشان از عزم و اراده ی مردم برای تغییر شیوه ی حکومت در کشور بود.این نشریه که در باب مبارزه با استعمار و خودباوری مسلمین بوده، تاثیر شگرفی بر مردم گذاشت. این نشریه پس از انتشار ۱۸ شماره توقیف گردید

.سید جمال الدین اسدآبادی

 36 سال قبل از حکومت رضاخان در سال  1268 شمسی میرزا حس رشدیه اولین مدرسه ابتدایی به سبک نوین را در محله ششگلان تبریز افتتاح کرده بود. 


 میرزا حسن رشدیه

بالاخره جنبش مشروطه که در سالهای منتهی به 1285 هجری شمسی سرتاسر ایران را فراگرفت و تحول عظیمی در کشور ایجاد کرد نشان دهنده ی وجود اندیشه های بزرگ در میان نخبگان جامعه ایران بود.

 19 سال قبل از حکومت رضاخان با پیروزی انقلاب مشروطه نخستین جلسه اولین مجلس شورای ملی در 14 مهر 1285 در کاخ گلستان و در حضور مظفرالدین شاه قاجار گشایش یافت

 ساختمان و نمایندگان اولین دوره مجلس شورای ملی 

پس از به ثمر نشستن مشروطیت و تشکیل مجلس شورای ملی افرادی با مشخصات زیر در میان نمایندگان مجلس حضور داشتند:

- 4 نفر با مدرک دکتری

- 15 نفر با مدرک لیسانس

- 5 نفر با تحصیلات اجتهاد

- 20 نفر مدرس حوزه

حضور چنین افراد باسوادی در مجلس نشان میداد که ظرفیت قابل قبولی از ترکیب تخبگان گرد هم آمده است که میتواند کشور را به مرحله جدیدی از کشور داری رهنمون سازد. و به گواهی تاریخ در آن مقطع زمانی موضوع حکومت جمهوری با جدیت مطرح شده بود. حتی رضا خان هم بعد از کودتای 1299  مدتی به قصد ایجاد جمهوریت فعالیت میکرد اما وقتی فرصت را مناسب دید ، جمهوری را فراموش کرده و مهر سلطنت را به نام خویش زد و استبداد جدیدی را پایه گذاری نمود که 50 سال کشور را در سایه رعب و وحشت و فساد فرو برد.

پهلوی

 نمایندگان اولین دوره مجلس شورای ملی

.

در آن زمان به دلیل اتفاقات جهانی که متاثر از پایان جنگ جهانی اول و همچنین پیروزی انقلاب بالشویکی در روسیه و فروپاشی حکومت استعمارگر تزاری بود کشور ایران زیر نفوذ کامل دولت انگلیس قرار داشت و قدرت تغییر حکومت در دست این استعمارگر پیر بود. بالاخره در میان آنهمه مردان نخبه ی تحصیلکرده ، قرعه حکومت به نام  مردی بیسواد افتاد تا مجری خوبی برای دستورات ارباب انگلیسی باشد. رضا خان که مرد بیسوادی بود با اشاره و حمایت انگلیس کشور را در دست گرفت و بر تمامی ارکان آن مسلط گشت .

در میان آنهمه افراد تحصیلکرده و باسوادی که در مجلس شورای ملی گرد هم آمده بودند فرد بیسوادی مثل رضاخان قزاق فقط به درد ریاست اداره نگهبانان مجلس میخورد اما سلطه انگلیس تاثیر خودش را گذاشت و از این آدم با این خصوصیات ، یک شاه درست کرد و به سلطنت گماشت. اگرچه در میان تحصیلکردگان مجلس افرادی بودند که انگلیس را بهتر از رضا شاه میپرستیدند اما صلاح دولت استعمارگر همان بود که واقع گردید و کشور ایران مجبور شد که یک قزاق عربده کش و بد دهن بیسوادی را که بدمستی ها و الواتی هایش را خیابانهای تهران هنوز هم بروشنی به خاطر داشت را اعلی حضرت شاهنشاه خطاب نماید.

 پهلوی

از عباس میرزا تا رضاخان در مدت این 115 سالی که از شروع بیداری نخبگان ملت و ارتباط علمی ایران با اروپا میگذشت تعداد قابل توجهی از تحصیلکردگان علم جدید به عرصه رسیده و به کشور بازگشته بودند تا در اختلاط با دانش آموختگان داخلی ، بینش های مترفی را در جهت ایجاد تحولات اجتماعی بوجود آورند و این امتزاج ها به نوبه خود زمینه ساز جنبشهای مردمی در یکصدسال مذکور شده بود.

بالاخره قبل از اینکه در سال 1300 در اوائل کودتای رضاخان سر میرزاکوچک خان جنگلی در پیش پای رضاخان بر زمین افتد حکومت تازه تاسیس جمهوری که توسط میرزا کوچک خان منعقد شده بود توسط نیروهای کودتا از هم گسیخته شده و نابود گشته بود.

پهلوی

واکنون کشور که از همه لحاظ آماده ی پیشرفت و ترقی بود به دست قزاق بیسواد و قلدری افتاده بود که به هیچ عنوان حاضر نبود از مرکب قدرتی که برایش مهیا کرده بودند چشم پوشی کند.

و به این ترتیب رضاخان بر اریکه قدرت سوار گشت و حکومت را به دست آورد و در جاده ی پیشرفت ملت ایران پیشتر از همه قرار گرفت. اما از یک قزاق بیسوادی که بغیر از نظامی گری چیزی نمیدانست در جاده ی پیشرفت و علم و صنعت چه انتظاری میتوان داشت؟

اما او مانند یک کامیون پنج تنی قراضه ای که تمام عرض جاده را گرفته باشد همه ی ماشینهای سریع السیر را پشت سر خود ردیف کرد و به هیچ کس اجازه ی عرض اندام نداد. هرکسی هم که قصد سبقت داشت زیرچرخهای این غول آهنی له میشد و از جاده به عمق دره سقوط میکرد و صدای خرد شدنش به گوش دیگران میرسید و بقیه حساب کار خودشان را میکردند. ماجرای له شدن نصرت الدوله و تیمورتاش و علی اکبر داور و میرزاده عشقی و فرخی یزدی و مدرس را همه بخاطر داشتند

این ماشین قراضه با سروصدای بسیار و قار و قور زیاد در جاده به پیش میرفت و از اینکه جلوتر از او کسی نیست احساس پیروزی میکرد. او عقب نمیرفت بلکه حقیقتا به پیش میرفت اما در عین حال جلوی پیشرفت ملت را نیز گرفته بود.

هنوز هم متاسفانه افرادی هستند که از پیش روی رضاخان در جاده ی علم و صنعت تمجید میکنند اما معنای این پیشرفت را فقط کسانی میدانند که 20 سال تمام پشت سر این ماشین قراضه صف کشیده بودند و لحظه به لحظه ترمز میزدند و از شدت خشم دندان به هم میساییدند که اگر الان زنده بودند قصه پرغصه شان شنیدنی بود.

رضاخان مجبور بود که راه پیشرفت را بپیماید زیرا تحول در اوضاع اجتماعی و اشتیاق نخبگان و به تبع آنها عموم مردم به پیشرفت و ترقی ، راه برگشت به عقب را مسدود کرده و حکومت به روش شاهان قبل را نا ممکن ساخته بود. اگر حاکم جدید قصد میکرد که شیوه ای شبیه به قاجاریه اتخاذ کند یا به علم و صنعت بی توجهی نشان دهد سرنوشت شوم ناصرالدین شاه و محمدعلی شاه و احمدشاه در انتظارش بود.

اشتیاق و اراده و خیزش مردم ایران برای حرکت در جاده ی پیشرفت همه جانبه به حدی بود که در مدت 25 سال منتهی به سال 1300 (1275 تا 1300) چهار پادشاه قاجار را سرنگون کرده بودند. ناصرالدین شاه بی لیاقت را کشته بودند ، مظفرالدین شاه را مجبور به پذیرش مشروطه و امضای فرمان مشروطیت کرده بودند ، محمدعلی شاه را از کشور بیرون کرده بودند و احمد شاه قاجار را از سلطنت خلع کرده بودند.

(امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه و پذیرش دولت مشروطه چیزی شبیه سرنگونی بود)

مردمی که در گذشته ی نه چندان دور دانشمندانی نظیر شیخ بهایی و خواجه نصیر طوسی و خیام نیشابوری و رازی و ابن هیثم و خوارزمی و بوعلی سینا و فارابی را در دامن خود پرورانده بودند و در طول 100 سال اخیر افرادی مانند عباس میرزا و امیرکبیر و سیدجمال و میرزاحسن رشدیه و ستارخان و باقرخان و میرزاکوچک خان و مدرس و هزاران مرد مبارز و دانشمند را به عرصه تحولات عظیم اجتماعی تحویل داده بودند و جنگهای وحشتناک را سپری کرده و رنجها کشیده و بارشادت و جانفشانی وصف ناپذیر ، شاهان را سرنگون کرده بودند آیا به مسیری غیر از مسیر پیشرفت و تمدن و ترقی رضایت میدادند؟ آیا خیل عظیم این نخبگان ممتاز کاری بلد نبودند و منتظر مانده بودند که قزاق بیسوادی بیاید و دستشان را بگیرد و مشق تمدن را به ایشان بیاموزد؟ چه کسی این دروغ بزرگ را باور میکند؟

واقعیت این است که مردمی را که خودشان داوطلبانه به سوی تمدن حقیقی با اشتیاق راه افتاده بودند ، رضا خان میخواست به زور شلاق متمدن کند. او میگفت طوری که من میگویم باید متمدن شوید. ولی واقعیت این بود که یک قزاق عربده کش بدمست تریاکی چه فهمی میتواند از تمدن داشته باشد؟ او دکترها و مهندس ها و روحانیون و مجتهدها و مردم باسواد و مردم بیسواد ولی با فهم و بافرهنگ و آبرودار ، همه را حکم میداد که همانطور که او میفهمد متمدن شوند در حالیکه  مردم میدانستند که  او از تمدن هیج نفهمیده است.

تنها خدمتی که رضاخان میتوانست انجام دهد همان بود که رئیس امنیه شود (البته زیر نظر یک مافوق باسواد و بافرهنگی که بتواند او را با تعالیم فرهنگی تربیت نماید و رفتارهای ناهنجارش را با درایت و تحکم اصلاح نماید) و با تکیه بر قوای جسمانی و روحیه مهاجم و خصلتهای نظامیگری و شخصیت سرکوبگری خود به قوای نظامی سروسامان دهد و نظم و امنیت را برقرار نماید. که متاسفانه چنین تقدیری رقم نخورد و این قزاق افسار گسیخته بر مصدر حکومت تکیه زد و شد آنچه نباید میشد.

مع الاسف پس از آنکه دیکتاتور به سرنوشت شوم خود سر تسلیم فرود آورد و با خفت و خواری از کشور اخراج گردید فریادهای شوق فرصت خروج از گلوهای مردم را نیافت و بالافاصله پس از او پسر بی وجودش حکومت را به ارث برد که بقول مادرش (زن رضاخان) که در خاطراتش میگوید از سلطنت فقط به عیاشی و بی ناموسی اهمیت میداد. او که از پدرش قلدری و جذبه را کم داشت مانند یک عروسک جلف و خوشرقص دستخوش سفیران آمریکا و انگلیس شد و شخصیت مملکت را زیر پای این دو کشور پایمال کرد و خودش فقط به عیاشی پرداخت و بالاخره  کمر کشور در زیر فشار سنگین تحقیر و تحکم آمریکا خم شد و ملت را مجبور به واکنش کرد و ملت ایران با فداکاریهای بسیار و تحمل سالها رنج و شکنجه و زندان ، بالاخره در 22 بهمن سال 1357 بساط 50 سال شاهنشاهی بی وجود پهلوی را درهم پیچید و استقلال کشور را تضمین نمود و راه برای پیشرفت کشور هموار گردید. 

و الان بعد از گذشت 38 سال از سرنگونی رژیم شاه همان کشوری که بقول نخست وزیر شاه قادر به تولید لولهنگ یا آفتابه نبود و فقط بعنوان کارگر مونتاژ کارخانه های اتومبیل سازی آمریکا و انگلیس مطرح بود و از خودش کوچکترین اختیاری برای تولید نداشت. اکنون ماهواره به فضا میفرستد و کشورهای غربی برای اینکه مقابل پیشرفتش را بگیرند به بهانه هسته ای او را تحریم میکنند و 6 کشور قدرتمند اروپایی و آمریکا مجبور میشوند پای میز مذاکره ایران بیایند و تن به معامله بدهند.

  نظرات ()
مطالب اخیر آیا مخالفان دولت آقای روحانی جنگ طلب بودند سلطان بی وفایی - عکس نوشته شعر قانون محدودیت انتشار عکس در فرانسه انتخاب روحانی ، حاصل اتحاد یکروزه نظر سید محمد خاتمی در باره ولایت فقیه فاجعه ای بنام حسن روحانی سخن چیست؟ آیا دولت آقای روحانی توان حل مشکلات اقتصادی را ندارد؟ وقتی خدا امر کند ...
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱۸٦) آمریکا (۱٢٧) شعر (۸۳) پهلوی (٧٦) رفسنجانی (٦٥) امام حسین (٥٩) حدیث (٤٩) عاشورا (٤۸) روحانی (٤۱) امام علی (۳٧) دعا (۳٤) قرآن (۳۳) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٧) احمدی نژاد (٢٥) مصدق (٢۳) حکایت (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢۱) خاتمی (٢٠) خدا (۱٩) ashura (۱٩) غرب (۱۸) حجاب (۱٧) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱٤) سیاست (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) صادق هدایت (۱۳) میرحسین موسوی (۱۳) امام خمینی (۱۳) امام زمان (۱۱) اصلاح طلبان (۱۱) امام صادق (۱۱) شهریار (۱۱) جغرافیا (۱۱) شاه (۱٠) رضاشاه (۱٠) انسان (٩) عشق (٩) رمضان (٩) زیارت عاشورا (٩) فساد (۸) فتنه (۸) امام رضا (۸) شهید (۸) داستانک (٧) نجوم (٧) جنگ (٧) امام جواد (٧) جمهوری اسلامی (٧) سبک زندگی (٧) مصائب (٦) یارانه ها (٦) حضرت زهرا (٦) ترک (٦) اعمال (٦) ایران (٦) هنر (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) نوحه (٥) روزه (٥) یهود (٥) جمعیت (٥) محرم و صفر (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) عیدفطر (٤) عید غدیر (٤) امام هادی (٤) آل سعود (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) عید (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) خانه (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) ازدواج (٤) سیاسی (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) خنده (۳) زندگی (۳) هاشمی (۳) گل (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) تکنولوژی (۳) روحانیت (۳) سلوک (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) غزه (۳) سال نو (۳) راستگویی (۳) اقوام ایرانی (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) قوم پارس (۳) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) حقوقهای نجومی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) جنبش سبز (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) وام بانکی (٢) مذاکرات هسته ای (٢) عالمان بی عمل (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) خشونت علیه زنان (٢) لیبرال (٢) دریاچه اورمیه (٢) تست شخصیت (٢) کشمیر (٢) جنبش عدم تعهد (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) 5+1 (٢) سنائی (٢) عمل (٢) علامه جعفری (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) شیر (٢) سوال (٢) زمین (٢) انفاق (٢) فیلترینگ (٢) زبان (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) پدر و مادر (٢) عبادت (٢) سوریه (٢) مطهری (٢) شب قدر (٢) توبه (٢) نذر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) زمان (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) بهمن (٢) مناجات (٢) عباس (٢) عقل (٢) کودک (٢) اصلاحات (٢) زینب (٢) تربیت (٢) بهشت (٢) قانون (٢) تحریم (٢) تروریست (٢) نیایش (٢) کوروش (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) عرفه (٢) دانش (٢) فلسفه (٢) دل (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) شریعتی (٢) فیلم (٢) مسجد (٢) دنیا (٢) سینما (٢) دین (٢) انتظار (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) سکوت (۱) ترس (۱) شادی (۱) نوکیا (۱) جوک (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) طلا (۱) باران (۱) مجلس (۱) توکل (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) قیامت (۱) قبله (۱) رنگ (۱) بازی رایانه ای (۱) المپیک (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) اعدام (۱) عطار (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) چشم (۱) شجریان (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) علی (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) ادیسون (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) عبدالله نوری (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) انجمن حجتیه (۱) خشک و تر (۱) فریب (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) برکت (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) زیبایی (۱) سانسور (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) امامت (۱) توسل (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) دانستن (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) اطلاعات عمومی (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) حجامت (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) تجارت الکترونیک (۱) انرژی هسته ای (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) فتح (۱) شیخ (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) غضب (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) نقض غرض (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) دعای سمات (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) توحش (۱) حرز (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) جام دیجیتال (۱) کفش کتانی (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب