جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
نشستی با دکتر منادی نماینده مردم تبریز نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٥/٢/٥

لحظاتی قبل در جلسه دفتر مرکزی جامعه اسلامی کارگران در خدمت آقای دکتر منادی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی بودیم . ایشان کاندیدای دور جدید انتخابات مجلس هستند و دراین انتخابات به دور دوم راه یافته اند و در چند روز آینده ، دور دوم انتخابات مجلس نیز انجام شده و تکلیف بقیه کرسی های مجلس مشخص خواهد شد. اگر چه نشست فوق یک جلسه انتخاباتی بود و طبیعتا در اینگونه مجالس ، جنبه احساسی بر جنبه عقلانیت غلبه میکند و پرداخت عقلانی به موضوعات این نوع جلسه ها شاید دور از انتظار باشد ولی در هر حال از باب انجام تکلیف فرصت را غنیمت میشمارم و به امید تاثیرات مثبت آتی اگر چه جزئی باشد اشاره ای به موضوعات میکنم و فکر میکنم چنین اظهار نظرهایی از این گونه خالی از فایده نخواهد بود. البته در همین ابتدا از کم بضاعتی علمی خود پوزش میطلبم.


همچنین از خدمات ارزنده آقای دکتر منادی در راستای گسترش طرحهای عمرانی و اجتماعی در سطح منطقه و کشور تشکر میکنم و امیدوارم ایشان با پیروزی در این دوره از انتخابات راه پرتلاش خود را در مسیر پیشرفت کشور همچنان ادامه دهند. 

در جلسه فوق مسائلی مطرح گردید که در دو بخش مهم قابل طبقه بندی است : یک بخش از صحبتهای  جلسه مذکور مربوط به موضوعات استانی و منطقه ای و بخش دیگر آن از جمله ی مسائل اساسی کشور بود و مباحث هر دو بخش از موضوعات بسیار مهم اجتماعی بشمار میرود.

سر فصل مسائل مورد بحث عبارت بودند از : انتقال آب رودخانه ارس و راه سازیهای جدید و ایجاد دانشگاهها و دانشکده دندانپزشکی دوم تبریز و مسئله برجام و پسا برجام و نظایرآن که همه این موارد از اهمیت فراوانی برخوردارند.

در لابلای صحبتها اشاره ی کوتاهی هم به بحث احزاب شد که  این اشاره ، عامل اصلی نوشتن مطلب حاضر شد  در این فرصت کوتاه بنده کمی به این موضوع میپردازم و نکاتی را بعنوان نقطه نظر شخصی معروض میدارم.

آقای دکتر منادی در خلال صحبتهای خود به حق اشاره ای داشتند به نقص شیوه های جاری مبارزات انتخاباتی که در ایران حاکم است و به دنبال آن از سیستم حزبی بعنوان شیوه بهتر یاد کردند و اشاره کردند که قانون جدید احزاب در مجلس در حال تدوین است. به همین مناسبت و به دلیل  اهمیت فوق العاده ی این موضوع  خواستم  در این مورد چند نکته را که به نظرم مهم جلوه میکند عرض کنم.  البته ممکن است این موضوع ارتباط معناداری با رسالت جلسه و حتی موقعیت فعلی آقای دکتر منادی بعنوان کاندیدای نمایندگی مجلس نداشته باشد. اما در صورتی که ایشان موفق به ورود مجدد به مجلس شوند در این صورت ایشان میتوانند یکی از مخاطبان محترم این مطلب باشند.

اجازه میخواهم مطالبم را در قالب سه نکته بعرض برسانم.

نکته اول : بیماری پولدار پرستی

ز نامردان علاج درد خود جستن ، بدان ماند

که خار از پا برون آرد کسی با نیش عقرب ها

 

با کمال تاسف قشر عظیمی از ملت ما به  بیماری پولدار پرستی دچار هستند. این بیماری در اندازه ی کوچک آن در نوع نگرش  افراد جامعه نسبت به طبقه مرفه نمود پیدا میکند و در اندازه ی بزرگتر در نحوه نگرش مردم کشور نسبت به کشورهای ثروتمند خود را نشان میدهد.

در یک عبارت کلی میتوان این بیماری را چنین توصیف کرد که در نظر کسانیکه به این بیماری مبتلا هستند ثروتمندان  همیشه و در همه چیز کلا مورد تایید هستند و رفتارشان خوشایند و مقبول است. اگر فرد ثروتمندی در جمع با صدای بلند بخندد میگویند جمع را به شوق آورد ولی اگر فرد دیگری همان رفتار را از خود نشان دهد میگویند شان مجلس را رعایت نکرد. اینگونه افراد در ضمیر ناخودآگاهشان ، ثروتمندان را بصورت پکیج و یک محصول به هم پیوسته میپندارند. در نظر آنها یک فرد ثروتمند ، یک بسته ی باکیفیت است. آنها در ذهن خود میپذیرند که همه چیز این بسته دارای گواهی تضمین کیفیت است. بعبارت دیگر مبتلایان به این بیماری میپذیرند که یک فرد ثروتمند یک آدم ایزو دار است.

در مورد کشورهای ثروتمند هم همین استنباط غلط حاکم است و مبتلایان به این بیماری در مورد تایید همه جانبه رفتارهای اینگونه کشورها یک لحظه هم تردید به خود راه نمیدهند. اینگونه افراد پذیرفته اند که همه چیز آنها خوب است و متاسفانه با پذیرش این تفکر ، خود را از هر اندیشه ی سازنده و تفکر پیشرو  و هر گونه خلاقیتی کاملا خلع سلاح کرده اند. از نمونه های بارز افرادی که به این بیماری دچار شده بود میتوان از رضاخان پهلوی نام برد که با خودباختگی تمام و تصمیمات غلط خود ، نیروهای ملت را تحلیل برد و کشور را به سمت آشوب و خودکامگی کشانید و صدمات زیادی را به کشور تحمیل کرد.

 

خطر مهلک نگرش "پکیج پنداری ثروتمندان" این است که در نظر این افراد رفتارهای اشتباه و مخاطره آمیز ثروتمندان نیز موجه و درست جلوه میکند و این سرآغاز سرنوشت نافرجام چنین افرادی است زیرا این بیماران ممکن است معجونی  را از جعبه داروها انتخاب کنند که اصلا خاصیت درمانی ندارد بلکه ممکن است مضر و کشنده باشد. و همواره احتمال وقوع این انتخاب غلط بسیار بالاست زیرا ثروتمندان عوامل ثروتمندی خویش را در باطن خویش پنهان میکنند و آنچه که در ظاهرشان نمود مییابد عموما ربطی به افزایش ثروتشان ندارد و چه بسا برخلاف نیات باطنی خود رفتار میکنند.

عده ای میگویند ژاپن عالی است ، دیگرانی میگویند آمریکا بهترین است ، برخی آلمان و برخی فرانسه را مورد ستایش قرار میدهند وبرخی دیگر در کمال تعجب چنان از کشورهای اسکاندیناوی افسانه ی هفت بهشت میسازند که عقل و هوش از سر شنونده میربایند. اخیرا هم در مورد کشورهای آسیای شرقی غلوهای زیادی میشود.  یاد دارم یکی از دوستانی که در حال حاضر هم پست مدیریتی استانی دارد سالها پیش میگفت : اگر بتوانیم آلمان را در ایران شبیه سازی کنیم دیگر بیش از این چیزی نمی خواهیم.

پس بنابراین اگر بپذیریم که این نوع نگرش یک بیماری فکری است آنگاه همانگونه که ذکر شد علت موجبه ی این بیماری "پکیج پنداری ثروتمند" است. یکی از وظایف ما اصلاح این تفکر است. و اصلاح این تفکر بهتر است از میان نمایندگان ملت آغاز شود و توجه به این امر وظیفه نمایندگان خوشفکر و متعهد مجلس را نمایان میکند.

 نکته دوم : مدل غربی انتخابات

از این صحرا مگر راهی به شهر آرزوها هست؟

در اشاره به مدل غربی انتخابات عموما مدل آمریکایی مد نظر گویندگان است. مدلی که در آن دو حزب با هم به رقابت میپردازند و یکی از این احزاب پیروز انتخابات میشود. این مدل بیش از دویست سال است که در آمریکا اجرا میشود.

در حالت خوشبینانه علت انتخاب چنین روشی این بود که قانونگذاران آمریکایی تلاش داشتند تا هر چه بیشتر عرصه انتخاب رییس جمهور را از توده گرایی و پوپولیسم به دور نگاه دارند. در این صورت کمتر فردی می توانست با عوام فریبی رئیس جمهور شود

اظهار نظر کارشناسانه در مورد اینکه این نوع نگرش به انتخابات چه اثراتی داشته و خواهد داشت از صلاحیت این نوشتار خارج است ولی آنچه که روشن است این است که چنین روشی در آمریکا به اینجا ختم شده است که حاکمیت آمریکا در اختیار دو حزب جمهوری خواه و دموکرات قرار گرفته است. اگر عضو این نباشی باید عضو آن باشی و اگر هیچ کدام را تایید نکنی در واقع هیچ حقی برای انتخاب نخواهی داشت.

نتیجه ی چنین مدلی این است که به اعتراف کارشناسان غربی 20% از مردم آمریکا برای 80% تصمیم میگیرند و احساس مشارکت در میان مردم آمریکا در تعیین سرنوشت کشور بسیار کمرنگ است. به نظر میرسد که تحت تاثیر چنین مدلی 80% مردم آمریکا به صورت خیلی محترمانه و البته بر اساس مبانی علمی از تصمیمات اساسی کشور دور نگهداشته شده اند و تقریبا هیچ قدرتی برای تغییر موثر جامعه خویش در راستای اصلاح الگوی زندگی ندارند.

به نظرم لازم است در تصمیم گیری های مجلس مراقب تاثیر پذیری های منفی از مدل غربی باشیم و فکر نکنیم که این مدل میتواند عینا یک مدل ایده آل برای کشور ما باشد و مجددا توجه نمایندگان را به موضوع خطرات مهلک "پکیج ثروتمندان" جلب میکنم و امیدوارم که بطور جد مورد عنایت قرار گیرد.

نکته سوم  : گنج درون

گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است      طلب از گمشدگان لب دریا میکرد

 

یک ساختمان معمولی که بخواهد ساخته شود ازاقلیمی به اقلیم دیگر سازه ای متفاوت خلق میگردد حال چگونه ممکن است که اساسی ترین سازه های مدیریتی یک کشور عینا از کشور دیگر وارد و مونتاژ شود؟

هر ساختمانی بر روی ستونهایی بنا میشود که در عمق زمین فرو رفته اند که اگر ساختمانی بر سطح زمین بنا شود در واقع گوری برای ساکنین آن ساخته شده است. باور های عمیق مردم مثل ستونهای فرو رفته در زمینند و هر سازه ای که بر روی آن بنا نشود بر سر مردم خراب خواهد شد. پایه های یک مدل مدیریتی اگر بر باورهای عمیق یک ملت استوار نشود مثل خانه ای خواهد بود که بر روی شنزار ساخته شود

نظام جمهوری اسلامی ، پدیده ای نوین و محصول پیشرفته ی انقلاب اسلامی ملت ایران است. این پدیده ی شگرف ثمره ی خون شهیدانی است که در طول بیش از هزار سال در خاک و خون غلطیده اند.  فرصتی بی نظیر که شاید آخرین پنجره امید به روی ملت ستمدیده ی ایران باشد و اینک گنجینه ای بی نظیر از پیشرفته ترین معارف الهی و انسانی در اختیار ملت ایران است.

هر مدلی که برای مدیریت جامعه ایرانی برگزیده میشود باید گوهر اصلی خویش را از درون این گنجینه ی بی پایان برگزیند و آنگاه باکی نیست که برای پیرایه بستن به آن از زیور آلات سایر ملل نیز بهره برداری شود. شایسته است سرلوحه تصمیمات مجلس این باشد که گوهر اصلی هر مدلی باید از گنج درون باشد.

  نظرات ()
مطالب اخیر خوبی یا بدی ؟ شروع جهان با یک آواز بوده نه با انفجار اسم اعظم به کسی ندارم الفت زجهانیان مگر تو بلندیهای مقدس در رحمت خدا را بکوبید بی تو ای صاحب زمان توسل عجیب و خالصانه حاج فیروز زیرک کار کتاب اقتدا به محمد این دعای زیبای پرشور
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱٦٤) آمریکا (۱٢٦) پهلوی (٧٥) شعر (٦۳) رفسنجانی (٦٠) امام حسین (٥٧) عاشورا (٤٦) حدیث (٤٤) روحانی (۳٥) امام علی (۳۳) دعا (۳۱) امام خامنه ای (٢٩) قرآن (٢۸) حضرت محمد (٢٦) حکایت (٢۳) مصدق (٢٢) احمدی نژاد (٢٢) انتخابات ریاست جمهوری (٢٠) غرب (۱۸) ashura (۱٧) حجاب (۱٧) خاتمی (۱٦) نماز (۱٥) خدا (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱۳) اسلام (۱۳) محرم (۱۳) امام خمینی (۱۳) صادق هدایت (۱٢) امام صادق (۱۱) شهریار (۱٠) جغرافیا (۱٠) میرحسین موسوی (۱٠) اصلاح طلبان (۱٠) رضاشاه (۱٠) امام زمان (٩) زیارت عاشورا (٩) رمضان (٩) انسان (٩) شاه (٩) شهید (۸) عشق (۸) امام رضا (۸) فساد (۸) فتنه (۸) امام جواد (٧) نجوم (٧) جنگ (٧) جمهوری اسلامی (٧) سبک زندگی (٧) مصائب (٦) یارانه ها (٦) حضرت زهرا (٦) اعمال (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) سیاست (٦) ایران (٦) ترک (٦) نوحه (٥) روزه (٥) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) هنر (٥) یهود (٥) آذربایجان (٥) حج (٥) کربلا (٥) فلسطین (٥) جمعیت (٥) محرم و صفر (٥) بوز قورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) بوزقورد (٤) عید غدیر (٤) عیدفطر (٤) آل سعود (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) ازدواج (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) روحانیت (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) غزه (۳) سال نو (۳) خنده (۳) زندگی (۳) هاشمی (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) تکنولوژی (۳) خانه (۳) گل (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) امام هادی (۳) راستگویی (۳) اقوام ایرانی (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) قوم پارس (۳) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) مذاکرات هسته ای (٢) جنبش سبز (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) عالمان بی عمل (٢) نا امیدی از خدا (٢) 9 دی (٢) خشونت علیه زنان (٢) وام بانکی (٢) لیبرال (٢) دریاچه اورمیه (٢) کشمیر (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) تست شخصیت (٢) جنبش عدم تعهد (٢) سنائی (٢) عمل (٢) 5+1 (٢) علامه جعفری (٢) بهشت (٢) زبان (٢) تروریست (٢) کوروش (٢) نیایش (٢) شیعه (٢) منافق (٢) خمینی (٢) عرفه (٢) زمان (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) عباس (٢) عقل (٢) مناجات (٢) بهمن (٢) عید (٢) کودک (٢) زینب (٢) تربیت (٢) فیلم (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) سینما (٢) انتظار (٢) دنیا (٢) دانش (٢) فلسفه (٢) دل (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) شریعتی (٢) پیامبران (٢) توبه (٢) شیر (٢) انفاق (٢) زمین (٢) قضاوت (٢) فیلترینگ (٢) تحریم (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) عبادت (٢) پدر و مادر (٢) سوال (٢) سوریه (٢) امام سجاد (٢) مطهری (٢) صلوات (٢) نذر (٢) صهیونیسم (٢) شب قدر (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) ادیسون (۱) حجامت (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) برکت (۱) عبدالله نوری (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) فریب (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) خشک و تر (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) سانسور (۱) زیبایی (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) دانستن (۱) امامت (۱) توسل (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) انجمن حجتیه (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) طلا (۱) باران (۱) مجلس (۱) توکل (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) قیامت (۱) قبله (۱) رنگ (۱) بازی رایانه ای (۱) جوک (۱) دین (۱) نوکیا (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) سیاسی (۱) شادی (۱) قلب (۱) سکوت (۱) ترس (۱) نفرت (۱) طنز (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) چشم (۱) شجریان (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) اصلاحات (۱) علی (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) داستانک (۱) عطار (۱) المپیک (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) قانون (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) اطلاعات عمومی (۱) انرژی هسته ای (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) تجارت الکترونیک (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) شیخ (۱) فتح (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) غضب (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) توحش (۱) حرز (۱) راهزن (۱) نقض غرض (۱) کفش کتانی (۱) زمزمه های تنهایی (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) جام دیجیتال (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب