جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
آیا زبان اهل جهنم ترکی است؟ نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٤/۱٢/٢۸

ضرب المثل "انسان جایز الخطاست" برای آدمهای بد نیست زیرا آدمهای بد جایز الخطا نیستند بلکه دائم الخطا هستند اما انسانهای خوب دائما کار خوب میکنند ولی در عین حال از خظا کردن هم مصون نیستند و ممکن است گاهی دچار خطا و اشتباه  هم بشوند. این انسان خطاکار میتواند یک آدم معمولی ، یک دانشمند یا یک مجتهد هم باشد. یعنی مجتهدها هم معصوم نیستند و گاهی دچار اشتباه میشوند و کار خطایی انجام میدهند.

مرحوم آیت الله مجتهد تهرانی جزو افراد مورد علاقه ی من بود او معلم اخلاق و یک روحانی عارف مسلک و آدم بی شیله پیله و مخلصی بود. حرفهایش به دل می نشست و معلوم بود که خودش هم مرد عمل است و موعظه را فقط برای مردم نمیگوید بلکه خودش هم عمل میکند. ولی این مرد خوب نشان داد که او هم از دایره انسانیت خارج نیست و جایز الخطاست. او جایز الخطا بودن خودش را با یک حرفی که گفتنش  شاید 10 ثانیه بیشتر طول نکشید نشان داد.

این واعظ محبوب چنان حرف بی پایه ای زد که هیچ انتظار از او نمیرفت و یک روایت مجعولی را در میان جمع مطرح کرد که در هیچ کتاب حدیثی چنین چیزی نوشته نشده است.

اگر چه خیلی ها سعی میکنند که حرف ایشان را با توجه به لحن بیانشان حمل بر شوخی کنند ولی این برداشت درست نیست زیرا لحن ایشان به همین شیوه است و حرفهای جدی را نیز با همین لحن بیان میکنند. در ثانی ایشان در همان لحظه برای ادعای خود دلیل حدیثی  هم می آورد و این نشان میدهد که قصد شوخی نداشتند و کاملا جدی میگفتند. ایشان در جلسه درسشان چنین گفته اند که "زبان اهل جهنم ترکی است نه اینکه ترکها میرند جهنم ، ترکهای خوب عرب میشند و آدمهای عرب و فارس اگه جهنمی بشند اونجا ترک میشند به ترکها برنخوره "

  اگر صدای صحبتهای ایشان موجود نبود و بنده با گوشهای خودم نشنیده بودم هرگز باور نمیکردم که این فرد محترم و معلم اخلاق چنین حرف موهن و بی پایه ای زده باشند ولی متاسفانه سخنرانی ضبط شده ی ایشان موجود است و شکی در این خبر وجود ندارد.

 

 

به دلایلی که در ادامه ی همین  مطلب ذکر میشود روشن است که این مطلب از پایه و اساس غلط است و هیچ شکی در دروغ بودن آن نیست زیرا در روایاتی که در این مورد وارد شده است زبان اهل جهنم عجمی و مجوسی ذکر شده است که اگر بخواهیم آن را به ظاهر معنی کنیم اشاره به زبان فارسی دارد نه ترکی.  زیرا تردیدى نیست که امروز، مجوس به پیروان زردشت گفته مى‏شود، و یا لااقل پیروان زردشت بخش مهمى از آنان را تشکیل مى‏دهند، اگرچه تاریخ خود زردشت، زیاد روشن نیست اما زرتشتیان به نام های "مجوسی"، "گبر" و "پارسی" خوانده می شوند. در واقع پارسی و مجوسی دونام برای یک زبان محسوب میشود

 

 ×××××××××××××××××

که البته بنده با هیچکدام از این تعابیر عوامانه موافق نیستم.

در مورد بیان آقای مجتهدی نیز البته ممکن است منظور ایشان این نباشد ، ولی معنایی جز این ندارد که همه ی بدهای عالم نهایتا ترک میشوند وبه جهنم میروند... وچه حرف مزخرف و چه حرف نامحترمانه و نابخردانه ای است و نمیدانم آیا مخرب تر از این حرف را تا حالا کسی جرات کرده است به این آشکاری بگوید و دل میلیونها انسان مومن را بشکند یا نه؟ 

 

البته اگر کسی در مقابل بگوید زبان جهنمی ها فارسی است او هم اشتباه کرده است زیرا در اینصورت به این معنی خواهد بود که  بدترین انسانهای هر نژاد و زبانی که شنیده ایم یا نشنیده ایم مانند: روسی ، انگلیسی ، آلمانی ، چینی ، هندی ، هلندی ، اسپانیایی ، گینه ای ، نژادهای آفریقایی و . . .  نهایتا فارس میشوند و به جهنم میروند.!!!! یعنی بدترین آدمهای روی زمین حتما و حتما زبانشان در نهایت ترکی یا فارسی  خواهد بود. 

 آیا به نظر شما این حرف عاقلانه است که یک ملت چند صد میلیونی مومن و مسلمان را متهم کنیم که به زبان جهنمی ها صحبت میکنند؟ آیا این تحقیر و توهین از زبان یک عالم دینی یا هر کس دیگری پذیرفتنی است؟ آیا این با عدل و حکمت  خدای عادل متعال سازگار است که برای یک ملت خاص، بصورت پیش فرض و دیفالت یک آپشن مهم جهنمی بودن را داده باشد؟ آیا هیچ عاقلی این را می پذیرد؟

جا دارد مردم مومن ترک یا فارس زبان از این معلم اخلاق محترم یا کسانیکه زبان اهل جهنم را فارسی میدانند سوال کنند که مگر ما چه گناهی کرده ایم که باید به زبان جهنمی ها صحبت کنیم؟ آیا خداوند عادل متعال چنین مقرر کرده است یا این فقط ناشی از برداشت غلط یک معلم اخلاق یا یک مبلغ دینی از یک حدیث است؟ به نظر شما چرا باید مجوز ورود مثلا یک آمریکایی گنگستر یا انگلیسی جنایتکار یا یک صهیونیست جلاد به جهنم ، یادگیری زبان فارسی یا ترکی باشد؟

من حرفی ندارم که زبان بهشتیان عربی باشد زیرا این به نظر من هیچ ایرادی ندارد که بهشتیان به زبان قرآن با هم سخن بگویند ولی سوال ما اینجاست که چرا باید از میان اینهمه زبان زنده ی دنیا زبان فارسی یا ترکی را به جهنمیان اختصاص بدهید؟  چه لزومی دارد و کجای حکمت خداوندی این ضرورت را ایجاب کرده است که حتما باید در جهنم به زبان فارسی یا ترکی سخن گفته شود؟ 

روشن است که حکمت خداوندی چنین حکمی نکرده است و این برداشت غلط از احادیث ، از کج فهمی ما آدمها نشات میگیرد وگرنه خداوند عزیز ، مشخصات زبانی هیچ قومی را عینا به جهنمیان اختصاص نداده است.

بنده به دلیل احترامی که به ایشان و مبلغان مدهبی قائل هستم و میدانم که آدمهای خوب و خیرخواهی هستند شخصا از ایشان دلخور نیستم ولی شنیدن تعبیر غلط  روایات  از یک مجتهد یا مبلغ که توهین به میلیونها نفر انسان مومن را درپی دارد، غیر قابل قبول و باور نکردنی است. البته انسان موجود عجیبی است که میتواند حاصل یک عمر تلاش خود را در چند ثانیه ی کوتاه بر باد بدهد و بقول معروف هفتاد سال عبادت یک شب به باد میره.  البته من در مورد ایشان نمی گویم که هفتاد سال عبادتش بخاطر همین گناهش بر باد رفت ولی احتمال میدهم که چوب این هتاکی سهوی خود را یقینا میخورد.

البته ما نمیدانیم چوب زدن خدا چگونه است ولی همینکه پیامبر خدا بخاطر شکستن دل میلیونها مومن ترک یا فارس زبان از آدم روی برگرداند و اخم کند خسارتی جبران ناپذیر است و ما از کیفیت دقیق همه تنبیه های خدا آگاه نیستیم که اگر بودیم چنین گناهان کبیره ای مرتکب نمیشدیم.

 

 

درپی شنیدن این صحبت جستجوی زیادی کردم ولی چیزی بیشتر از این حدیث نیافتم که  شیخ صدوق در کتاب « علل الشرایع » و« عیون اخبار الرضاع» خبری را از علی ع نقل کند وبه تبع او مجلسی در بحار الانوار وبقیه محدثین هم از ایشان نقل می‌کنند. واما اصل خبر:

از علی( ع) سوال شد زبان اهل بهشت ودوزخ چیست؟

فرمود بهشتیان عربی حرف می‌زنند ودوزخیان، مجوسی.

«ساله عن کلام اهل الجنة: فقال: کلام اهل الجنة بالعربیة وساله عن کلام اهل النار؟ فقال: بالمجوسیة»

برفرض که حدیث فوق صحیح باشد. آیا در این حدیث اشاره ای به زبان ترکی شده است؟ در کدام فرهنگ لغت  مجوس را به ترکی معنا کرده اند؟ و آقای مجتهدی از کجا این کلمه ی مجوس را به ترکی نسبت میدهند برکسی معلوم نیست ودر هر حال هرچه که باشد کلمه مجوس ربطی به ترکها ندارد.

مطلبی که من در تحقیقها نیافتم و معتقدم که به حقیقت نزدیکتر است این است که  کلمه مجوس که در حدیث فوق آمده است نه به معنی فارس است نه به معنی ترک و نه به معنی غیر عرب است بلکه به معنی قوم آتش پرست است و معلوم است که منظور امام این بوده است که اهل جهنم به زبان آتش پرستان صحبت میکنند و این سخنی کاملا پذیرفته است و معلوم است که آن زبانیکه  ساکنان آتش با آن سخن میگویند، زبان آتش پرستی یا همان مجوسی گفته شود

به نظر می آید که زبان مجوسی که مد نظر امام بوده است یک استعاره است و در آن زمان یا این زمان ، مصداق خارجی نداشته و ندارد و فقط  در دوزخ وجود خارجی خواهد داشت. یعنی در جهنم ،  دوزخیان به زبانی با هم سخن خواهند گفت که با آتش سنخیت دارد و زبان آتش پرستان و مجوسان است و نمونه ای هم در این دنیا ندارد و هیچ کس نحوه ادای کلمات آن را نمیداند.

زبان ترکی زبانی زیبا و خوشایند است اما زبان جهنمیان به اندازه ای زشت و کثیف و نفرت انگیز است که اگر همین الان کسی از جهنم به این دنیا بیاید و با زبان جهنمی سخن بگوید هیچ کس آن را نخواهد فهمید زیرا کلمات آن با هیچ یک از زبانهای دنیا مشابهت ندارد. آنها به زبان مجوسی و آتش پرستی سخن خواهند گفت.

و در بعضی روایات کلمه عجمی بکار رفته است که آن هم ربطی به فارس ندارد و منظور از کلمه عجم که به معنی نامفهوم بودن تکلم است که اشاره به گنگ بودن زبان گنگ اهل جهنم است و طبیعی است که اهل جهنم از شدت عذاب قادر به سخن گفتن معمولی نخواهند بود و مثل افراد گنگ و لال ، بصورت نامهفومی تکلم خواهند کرد

حال سوال اینجاست که ما چرا باید این تعبیر قریب به حقیقت را رها کنیم و زبان هموطنان خویش را به زبان جهنمیان تشبیه نماییم و تخم  نفرت و نفاق و آشوب را در جامعه پراکنده نماییم. 

 

شاید برخی ها خرده بگیرند که پرداختن به این موضوع تفرقه انگیز کار دلچسبی نیست و البته حق با آنهاست و من هم از تکرار این موضوع خوشحال نیستم ولی عدم برخورد با اینگونه اهانتها ، چه عمدی باشد و چه سهوی اثرات مخربتری در جامعه ایرانی دارد.

شاید بخاطر علاقه ای که به ایشان داریم دلمان بخواهد این مسئله را مسکوت بگذاریم ولی این یک مواجهه غلط با موضوع است. زیرا سکوت در مقابل این سخن لغو و توهین آمیز به معنی تایید آن است. جامعه ی ما قبلا هم این اشتباه را مرتکب شده است و در برابر لغزش کسانیکه در لباس روحانیت مرتکب خطا شده اند به دیده اغماز نگریسته و این باعث شده است که آثار زیانبار اینگونه رفتارها به جامعه آسیب وارد نماید. زمانی بود که هیچ کس حق اعتراض به رئیس جمهور وقت را نداشت و بخش عمده ی این مصونیت هم بخاطر روحانی بودنش بود و زمانی هم که کسی اعتراض میکرد او را به دشمنی با اسلام و پیامبر متهم میکردند و جمعی در کمال تعجب و ناباوری  شعار میدادند که مخالف رئیس جمهور دشمن پیامبر است که سخنی کفرآلود و انحرافی بود و همه دیدیم که این گونه برخوردها چه بلایی به سر کشور آورد و هنوز هم نتوانسته ایم از دست آن خلاص شویم و دست به گریبان این بدبختی هستیم که افرادی برای خود مقامی همسطح پیامبر میبینند. بنابراین اگر ما بخاطر روحانی بودن یک شخص خطای او را توجیه کنیم این به ضرر اسلام و کشور می انجامد. این روشن است که در برابر خطای افراد باید موضع مناسب گرفت حتی اگر مجتهد و آدم خوبی باشد.

همانطور که خوبی افراد را میگوییم باید خطاهایشان را هم محکوم کنیم تا جامعه را به سمت تنش و نارضایتی نبریم زیرا نتیجه ی چشم پوشیدن به این خطاهای سهوی ویا عمدی این میشود که برخی عصبانیت خود را در  اجتماعات زرد بیرون میریزند و با کما تاسف شعار "مرگ بر فارس"  میدهند. وقتی که در مقابل صحبتهای اهانت آمیز و تحقیر کننده ی  آقای مجتهدی و امثال محترم ایشان سکوت کنیم نتیجه ای جز این نباید توقع داشت.


  نظرات ()
مطالب اخیر دوستی با خدا در خلوت و جلوت مجازات اعدام خوب یاد بد؟ آیا شاهدی برای ألستُ بربّکم وجود دارد؟ قانون شکار از خاک به خاک جواب به دفاع از صادق هدایت مسجد خیف آیا اطاعت از رئیس جمهور ایران اطاعت از خداست؟ زشت و زیبا دل شکسته
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱۸٠) آمریکا (۱٢٧) شعر (٧۸) پهلوی (٧٦) رفسنجانی (٦٥) امام حسین (٥٧) حدیث (٤٧) عاشورا (٤٦) امام علی (۳٥) روحانی (۳٥) دعا (۳٤) قرآن (۳۳) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٦) احمدی نژاد (٢٥) مصدق (٢۳) حکایت (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢٠) خاتمی (۱٩) خدا (۱٩) غرب (۱۸) ashura (۱٧) حجاب (۱٧) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) صادق هدایت (۱۳) امام خمینی (۱۳) میرحسین موسوی (۱۳) امام صادق (۱۱) شهریار (۱۱) جغرافیا (۱٠) شاه (۱٠) اصلاح طلبان (۱٠) امام زمان (۱٠) رضاشاه (۱٠) رمضان (٩) انسان (٩) زیارت عاشورا (٩) فساد (۸) فتنه (۸) شهید (۸) عشق (۸) سیاست (۸) امام رضا (۸) نجوم (٧) امام جواد (٧) جنگ (٧) سبک زندگی (٧) جمهوری اسلامی (٧) حضرت زهرا (٦) مصائب (٦) یارانه ها (٦) ترک (٦) داستانک (٦) اعمال (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) ایران (٦) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) هنر (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) یهود (٥) نوحه (٥) روزه (٥) محرم و صفر (٥) جمعیت (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) آل سعود (٤) امام هادی (٤) عیدفطر (٤) عید غدیر (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) عید (٤) خانه (٤) ازدواج (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) زندگی (۳) هاشمی (۳) خنده (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) گل (۳) دموکراسی (۳) تکنولوژی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) سلوک (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) غزه (۳) تورم (۳) عدالت (۳) سال نو (۳) راستگویی (۳) روحانیت (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) اقوام ایرانی (۳) قوم پارس (۳) عالمان بی عمل (٢) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) مذاکرات هسته ای (٢) حقوقهای نجومی (٢) خشونت علیه زنان (٢) جنبش سبز (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) سنائی (٢) عمل (٢) 5+1 (٢) علامه جعفری (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) تست شخصیت (٢) وام بانکی (٢) دریاچه اورمیه (٢) کشمیر (٢) لیبرال (٢) جنبش عدم تعهد (٢) زمین (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) توبه (٢) عبادت (٢) انفاق (٢) زبان (٢) تروریست (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) سوریه (٢) فیلترینگ (٢) پدر و مادر (٢) سوال (٢) مطهری (٢) نذر (٢) شیر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) شب قدر (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) کودک (٢) شریعتی (٢) تربیت (٢) زمان (٢) مناجات (٢) زینب (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) عباس (٢) عقل (٢) بهشت (٢) نیایش (٢) قانون (٢) تحریم (٢) عرفه (٢) کوروش (٢) بهمن (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) فیلم (٢) مسجد (٢) سینما (٢) انتظار (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) دنیا (٢) دانش (٢) دل (٢) فلسفه (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) طلا (۱) مجلس (۱) توکل (۱) قیامت (۱) باران (۱) قبله (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) بازی رایانه ای (۱) جوک (۱) رنگ (۱) سکوت (۱) ترس (۱) شادی (۱) دین (۱) نوکیا (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) سیاسی (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) اعدام (۱) المپیک (۱) عطار (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) چشم (۱) شجریان (۱) اصلاحات (۱) علی (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) فریب (۱) خشک و تر (۱) برکت (۱) عبدالله نوری (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) سانسور (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) زیبایی (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) انجمن حجتیه (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) دانستن (۱) امامت (۱) توسل (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) شیخ (۱) فتح (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) غضب (۱) تجارت الکترونیک (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) اطلاعات عمومی (۱) انرژی هسته ای (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) ادیسون (۱) حجامت (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) توحش (۱) حرز (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) دعای سمات (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) جام دیجیتال (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) نقض غرض (۱) کفش کتانی (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب