جوادزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جوادزاده
آرشیو وبلاگ
      راستگویی - دانایی - نظم (یادداشتهای روزانه)
آیا زبان اهل جهنم ترکی است؟ نویسنده: جوادزاده - ۱۳٩٤/۱٢/٢۸

ضرب المثل "انسان جایز الخطاست" برای آدمهای بد نیست زیرا آدمهای بد جایز الخطا نیستند بلکه دائم الخطا هستند اما انسانهای خوب دائما کار خوب میکنند ولی در عین حال از خظا کردن هم مصون نیستند و ممکن است گاهی دچار خطا و اشتباه  هم بشوند. این انسان خطاکار میتواند یک آدم معمولی ، یک دانشمند یا یک مجتهد هم باشد. یعنی مجتهدها هم معصوم نیستند و گاهی دچار اشتباه میشوند و کار خطایی انجام میدهند.

مرحوم آیت الله مجتهد تهرانی جزو افراد مورد علاقه ی من بود او معلم اخلاق و یک روحانی عارف مسلک و آدم بی شیله پیله و مخلصی بود. حرفهایش به دل می نشست و معلوم بود که خودش هم مرد عمل است و موعظه را فقط برای مردم نمیگوید بلکه خودش هم عمل میکند. ولی این مرد خوب نشان داد که او هم از دایره انسانیت خارج نیست و جایز الخطاست. او جایز الخطا بودن خودش را با یک حرفی که گفتنش  شاید 10 ثانیه بیشتر طول نکشید نشان داد.

این واعظ محبوب چنان حرف بی پایه ای زد که هیچ انتظار از او نمیرفت و یک روایت مجعولی را در میان جمع مطرح کرد که در هیچ کتاب حدیثی چنین چیزی نوشته نشده است.

اگر چه خیلی ها سعی میکنند که حرف ایشان را با توجه به لحن بیانشان حمل بر شوخی کنند ولی این برداشت درست نیست زیرا لحن ایشان به همین شیوه است و حرفهای جدی را نیز با همین لحن بیان میکنند. در ثانی ایشان در همان لحظه برای ادعای خود دلیل حدیثی  هم می آورد و این نشان میدهد که قصد شوخی نداشتند و کاملا جدی میگفتند. ایشان در جلسه درسشان چنین گفته اند که "زبان اهل جهنم ترکی است نه اینکه ترکها میرند جهنم ، ترکهای خوب عرب میشند و آدمهای عرب و فارس اگه جهنمی بشند اونجا ترک میشند به ترکها برنخوره "

  اگر صدای صحبتهای ایشان موجود نبود و بنده با گوشهای خودم نشنیده بودم هرگز باور نمیکردم که این فرد محترم و معلم اخلاق چنین حرف موهن و بی پایه ای زده باشند ولی متاسفانه سخنرانی ضبط شده ی ایشان موجود است و شکی در این خبر وجود ندارد.

 

 

به دلایلی که در ادامه ی همین  مطلب ذکر میشود روشن است که این مطلب از پایه و اساس غلط است و هیچ شکی در دروغ بودن آن نیست زیرا در روایاتی که در این مورد وارد شده است زبان اهل جهنم عجمی و مجوسی ذکر شده است که اگر بخواهیم آن را به ظاهر معنی کنیم اشاره به زبان فارسی دارد نه ترکی.  زیرا تردیدى نیست که امروز، مجوس به پیروان زردشت گفته مى‏شود، و یا لااقل پیروان زردشت بخش مهمى از آنان را تشکیل مى‏دهند، اگرچه تاریخ خود زردشت، زیاد روشن نیست اما زرتشتیان به نام های "مجوسی"، "گبر" و "پارسی" خوانده می شوند. در واقع پارسی و مجوسی دونام برای یک زبان محسوب میشود

 

 ×××××××××××××××××

که البته بنده با هیچکدام از این تعابیر عوامانه موافق نیستم.

در مورد بیان آقای مجتهدی نیز البته ممکن است منظور ایشان این نباشد ، ولی معنایی جز این ندارد که همه ی بدهای عالم نهایتا ترک میشوند وبه جهنم میروند... وچه حرف مزخرف و چه حرف نامحترمانه و نابخردانه ای است و نمیدانم آیا مخرب تر از این حرف را تا حالا کسی جرات کرده است به این آشکاری بگوید و دل میلیونها انسان مومن را بشکند یا نه؟ 

 

البته اگر کسی در مقابل بگوید زبان جهنمی ها فارسی است او هم اشتباه کرده است زیرا در اینصورت به این معنی خواهد بود که  بدترین انسانهای هر نژاد و زبانی که شنیده ایم یا نشنیده ایم مانند: روسی ، انگلیسی ، آلمانی ، چینی ، هندی ، هلندی ، اسپانیایی ، گینه ای ، نژادهای آفریقایی و . . .  نهایتا فارس میشوند و به جهنم میروند.!!!! یعنی بدترین آدمهای روی زمین حتما و حتما زبانشان در نهایت ترکی یا فارسی  خواهد بود. 

 آیا به نظر شما این حرف عاقلانه است که یک ملت چند صد میلیونی مومن و مسلمان را متهم کنیم که به زبان جهنمی ها صحبت میکنند؟ آیا این تحقیر و توهین از زبان یک عالم دینی یا هر کس دیگری پذیرفتنی است؟ آیا این با عدل و حکمت  خدای عادل متعال سازگار است که برای یک ملت خاص، بصورت پیش فرض و دیفالت یک آپشن مهم جهنمی بودن را داده باشد؟ آیا هیچ عاقلی این را می پذیرد؟

جا دارد مردم مومن ترک یا فارس زبان از این معلم اخلاق محترم یا کسانیکه زبان اهل جهنم را فارسی میدانند سوال کنند که مگر ما چه گناهی کرده ایم که باید به زبان جهنمی ها صحبت کنیم؟ آیا خداوند عادل متعال چنین مقرر کرده است یا این فقط ناشی از برداشت غلط یک معلم اخلاق یا یک مبلغ دینی از یک حدیث است؟ به نظر شما چرا باید مجوز ورود مثلا یک آمریکایی گنگستر یا انگلیسی جنایتکار یا یک صهیونیست جلاد به جهنم ، یادگیری زبان فارسی یا ترکی باشد؟

من حرفی ندارم که زبان بهشتیان عربی باشد زیرا این به نظر من هیچ ایرادی ندارد که بهشتیان به زبان قرآن با هم سخن بگویند ولی سوال ما اینجاست که چرا باید از میان اینهمه زبان زنده ی دنیا زبان فارسی یا ترکی را به جهنمیان اختصاص بدهید؟  چه لزومی دارد و کجای حکمت خداوندی این ضرورت را ایجاب کرده است که حتما باید در جهنم به زبان فارسی یا ترکی سخن گفته شود؟ 

روشن است که حکمت خداوندی چنین حکمی نکرده است و این برداشت غلط از احادیث ، از کج فهمی ما آدمها نشات میگیرد وگرنه خداوند عزیز ، مشخصات زبانی هیچ قومی را عینا به جهنمیان اختصاص نداده است.

بنده به دلیل احترامی که به ایشان و مبلغان مدهبی قائل هستم و میدانم که آدمهای خوب و خیرخواهی هستند شخصا از ایشان دلخور نیستم ولی شنیدن تعبیر غلط  روایات  از یک مجتهد یا مبلغ که توهین به میلیونها نفر انسان مومن را درپی دارد، غیر قابل قبول و باور نکردنی است. البته انسان موجود عجیبی است که میتواند حاصل یک عمر تلاش خود را در چند ثانیه ی کوتاه بر باد بدهد و بقول معروف هفتاد سال عبادت یک شب به باد میره.  البته من در مورد ایشان نمی گویم که هفتاد سال عبادتش بخاطر همین گناهش بر باد رفت ولی احتمال میدهم که چوب این هتاکی سهوی خود را یقینا میخورد.

البته ما نمیدانیم چوب زدن خدا چگونه است ولی همینکه پیامبر خدا بخاطر شکستن دل میلیونها مومن ترک یا فارس زبان از آدم روی برگرداند و اخم کند خسارتی جبران ناپذیر است و ما از کیفیت دقیق همه تنبیه های خدا آگاه نیستیم که اگر بودیم چنین گناهان کبیره ای مرتکب نمیشدیم.

 

 

درپی شنیدن این صحبت جستجوی زیادی کردم ولی چیزی بیشتر از این حدیث نیافتم که  شیخ صدوق در کتاب « علل الشرایع » و« عیون اخبار الرضاع» خبری را از علی ع نقل کند وبه تبع او مجلسی در بحار الانوار وبقیه محدثین هم از ایشان نقل می‌کنند. واما اصل خبر:

از علی( ع) سوال شد زبان اهل بهشت ودوزخ چیست؟

فرمود بهشتیان عربی حرف می‌زنند ودوزخیان، مجوسی.

«ساله عن کلام اهل الجنة: فقال: کلام اهل الجنة بالعربیة وساله عن کلام اهل النار؟ فقال: بالمجوسیة»

برفرض که حدیث فوق صحیح باشد. آیا در این حدیث اشاره ای به زبان ترکی شده است؟ در کدام فرهنگ لغت  مجوس را به ترکی معنا کرده اند؟ و آقای مجتهدی از کجا این کلمه ی مجوس را به ترکی نسبت میدهند برکسی معلوم نیست ودر هر حال هرچه که باشد کلمه مجوس ربطی به ترکها ندارد.

مطلبی که من در تحقیقها نیافتم و معتقدم که به حقیقت نزدیکتر است این است که  کلمه مجوس که در حدیث فوق آمده است نه به معنی فارس است نه به معنی ترک و نه به معنی غیر عرب است بلکه به معنی قوم آتش پرست است و معلوم است که منظور امام این بوده است که اهل جهنم به زبان آتش پرستان صحبت میکنند و این سخنی کاملا پذیرفته است و معلوم است که آن زبانیکه  ساکنان آتش با آن سخن میگویند، زبان آتش پرستی یا همان مجوسی گفته شود

به نظر می آید که زبان مجوسی که مد نظر امام بوده است یک استعاره است و در آن زمان یا این زمان ، مصداق خارجی نداشته و ندارد و فقط  در دوزخ وجود خارجی خواهد داشت. یعنی در جهنم ،  دوزخیان به زبانی با هم سخن خواهند گفت که با آتش سنخیت دارد و زبان آتش پرستان و مجوسان است و نمونه ای هم در این دنیا ندارد و هیچ کس نحوه ادای کلمات آن را نمیداند.

زبان ترکی زبانی زیبا و خوشایند است اما زبان جهنمیان به اندازه ای زشت و کثیف و نفرت انگیز است که اگر همین الان کسی از جهنم به این دنیا بیاید و با زبان جهنمی سخن بگوید هیچ کس آن را نخواهد فهمید زیرا کلمات آن با هیچ یک از زبانهای دنیا مشابهت ندارد. آنها به زبان مجوسی و آتش پرستی سخن خواهند گفت.

و در بعضی روایات کلمه عجمی بکار رفته است که آن هم ربطی به فارس ندارد و منظور از کلمه عجم که به معنی نامفهوم بودن تکلم است که اشاره به گنگ بودن زبان گنگ اهل جهنم است و طبیعی است که اهل جهنم از شدت عذاب قادر به سخن گفتن معمولی نخواهند بود و مثل افراد گنگ و لال ، بصورت نامهفومی تکلم خواهند کرد

حال سوال اینجاست که ما چرا باید این تعبیر قریب به حقیقت را رها کنیم و زبان هموطنان خویش را به زبان جهنمیان تشبیه نماییم و تخم  نفرت و نفاق و آشوب را در جامعه پراکنده نماییم. 

 

شاید برخی ها خرده بگیرند که پرداختن به این موضوع تفرقه انگیز کار دلچسبی نیست و البته حق با آنهاست و من هم از تکرار این موضوع خوشحال نیستم ولی عدم برخورد با اینگونه اهانتها ، چه عمدی باشد و چه سهوی اثرات مخربتری در جامعه ایرانی دارد.

شاید بخاطر علاقه ای که به ایشان داریم دلمان بخواهد این مسئله را مسکوت بگذاریم ولی این یک مواجهه غلط با موضوع است. زیرا سکوت در مقابل این سخن لغو و توهین آمیز به معنی تایید آن است. جامعه ی ما قبلا هم این اشتباه را مرتکب شده است و در برابر لغزش کسانیکه در لباس روحانیت مرتکب خطا شده اند به دیده اغماز نگریسته و این باعث شده است که آثار زیانبار اینگونه رفتارها به جامعه آسیب وارد نماید. زمانی بود که هیچ کس حق اعتراض به رئیس جمهور وقت را نداشت و بخش عمده ی این مصونیت هم بخاطر روحانی بودنش بود و زمانی هم که کسی اعتراض میکرد او را به دشمنی با اسلام و پیامبر متهم میکردند و جمعی در کمال تعجب و ناباوری  شعار میدادند که مخالف رئیس جمهور دشمن پیامبر است که سخنی کفرآلود و انحرافی بود و همه دیدیم که این گونه برخوردها چه بلایی به سر کشور آورد و هنوز هم نتوانسته ایم از دست آن خلاص شویم و دست به گریبان این بدبختی هستیم که افرادی برای خود مقامی همسطح پیامبر میبینند. بنابراین اگر ما بخاطر روحانی بودن یک شخص خطای او را توجیه کنیم این به ضرر اسلام و کشور می انجامد. این روشن است که در برابر خطای افراد باید موضع مناسب گرفت حتی اگر مجتهد و آدم خوبی باشد.

همانطور که خوبی افراد را میگوییم باید خطاهایشان را هم محکوم کنیم تا جامعه را به سمت تنش و نارضایتی نبریم زیرا نتیجه ی چشم پوشیدن به این خطاهای سهوی ویا عمدی این میشود که برخی عصبانیت خود را در  اجتماعات زرد بیرون میریزند و با کما تاسف شعار "مرگ بر فارس"  میدهند. وقتی که در مقابل صحبتهای اهانت آمیز و تحقیر کننده ی  آقای مجتهدی و امثال محترم ایشان سکوت کنیم نتیجه ای جز این نباید توقع داشت.


  نظرات ()
مطالب اخیر آیا مسئولان ما میتوانند از امام علی دم بزنند؟ محال آیا مخالفان دولت آقای روحانی جنگ طلب بودند سلطان بی وفایی - عکس نوشته شعر قانون محدودیت انتشار عکس در فرانسه انتخاب روحانی ، حاصل اتحاد یکروزه نظر سید محمد خاتمی در باره ولایت فقیه فاجعه ای بنام حسن روحانی سخن چیست؟
کلمات کلیدی وبلاگ حکمت (۱۸٦) آمریکا (۱٢٧) شعر (۸۳) پهلوی (٧٦) رفسنجانی (٦٥) امام حسین (٥٩) حدیث (٤٩) عاشورا (٤۸) روحانی (٤۱) امام علی (۳۸) دعا (۳٤) قرآن (۳۳) امام خامنه ای (٢٩) حضرت محمد (٢٧) احمدی نژاد (٢٥) مصدق (٢۳) حکایت (٢۳) انتخابات ریاست جمهوری (٢۱) خاتمی (٢٠) خدا (۱٩) ashura (۱٩) غرب (۱۸) حجاب (۱٧) نماز (۱٥) علم (۱٤) اسرائیل (۱٤) سیاست (۱۳) محرم (۱۳) اسلام (۱۳) صادق هدایت (۱۳) میرحسین موسوی (۱۳) امام خمینی (۱۳) امام زمان (۱۱) اصلاح طلبان (۱۱) امام صادق (۱۱) شهریار (۱۱) جغرافیا (۱۱) شاه (۱٠) رضاشاه (۱٠) انسان (٩) عشق (٩) رمضان (٩) زیارت عاشورا (٩) فساد (۸) فتنه (۸) امام رضا (۸) شهید (۸) داستانک (٧) نجوم (٧) جنگ (٧) امام جواد (٧) جمهوری اسلامی (٧) سبک زندگی (٧) مصائب (٦) یارانه ها (٦) حضرت زهرا (٦) ترک (٦) اعمال (٦) ایران (٦) هنر (٦) حقوق بشر (٦) انقلاب (٦) خامنه ای (٥) دروغ (٥) آزادی (٥) حج (٥) کربلا (٥) آذربایجان (٥) فلسطین (٥) نوحه (٥) روزه (٥) یهود (٥) جمعیت (٥) محرم و صفر (٥) بوز قورد (٥) بوزقورد (٥) زلزله تبریز (٥) ویروس فرهنگی (٤) گرگ خاکستری (٤) عیدفطر (٤) عید غدیر (٤) امام هادی (٤) آل سعود (٤) تبریز (٤) عید نوروز (٤) قدس (٤) عید (٤) اینترنت (٤) مادر (٤) خانه (٤) ماهواره (٤) ایمان (٤) انتخابات مجلس (٤) ازدواج (٤) سیاسی (۳) زن (۳) کامپیوتر (۳) خنده (۳) زندگی (۳) هاشمی (۳) گل (۳) تورم (۳) عدالت (۳) دموکراسی (۳) شیطان (۳) فناوری (۳) تکنولوژی (۳) روحانیت (۳) سلوک (۳) امام حسن (۳) انگلیس (۳) امام سجاد (۳) غزه (۳) سال نو (۳) راستگویی (۳) اقوام ایرانی (۳) عنایت خدا (۳) اجابت دعا (۳) قوم پارس (۳) فساد در سینما (٢) ملی-مذهبی (٢) حقوقهای نجومی (٢) 10 میلیارد تومان (٢) جنبش سبز (٢) 9 دی (٢) نا امیدی از خدا (٢) وام بانکی (٢) مذاکرات هسته ای (٢) عالمان بی عمل (٢) حقوق انسان (٢) قرآن سوزی (٢) تساوی زن ومرد (٢) خشونت علیه زنان (٢) لیبرال (٢) دریاچه اورمیه (٢) تست شخصیت (٢) کشمیر (٢) جنبش عدم تعهد (٢) جلیلی (٢) فضولی (٢) 5+1 (٢) سنائی (٢) عمل (٢) علامه جعفری (٢) قضاوت (٢) پیامبران (٢) شیر (٢) سوال (٢) زمین (٢) انفاق (٢) فیلترینگ (٢) زبان (٢) 29 بهمن (٢) جهان (٢) پدر و مادر (٢) عبادت (٢) سوریه (٢) مطهری (٢) شب قدر (٢) توبه (٢) نذر (٢) صهیونیسم (٢) صلوات (٢) هندوانه (٢) شعبان (٢) یاحسین (٢) ریا (٢) علوم تجربی (٢) زمان (٢) دزد (٢) معجـزه (٢) بهمن (٢) مناجات (٢) عباس (٢) عقل (٢) کودک (٢) اصلاحات (٢) زینب (٢) تربیت (٢) بهشت (٢) قانون (٢) تحریم (٢) تروریست (٢) نیایش (٢) کوروش (٢) شیعه (٢) خمینی (٢) منافق (٢) عرفه (٢) دانش (٢) فلسفه (٢) دل (٢) آرزو (٢) تمدن (٢) شریعتی (٢) فیلم (٢) مسجد (٢) دنیا (٢) سینما (٢) دین (٢) انتظار (٢) گرانی (٢) اندیشه (٢) سکوت (۱) ترس (۱) شادی (۱) نوکیا (۱) جوک (۱) صبر (۱) مسابقه (۱) تولد (۱) وبلاگ (۱) موبایل (۱) ورزش (۱) قلب (۱) نفرت (۱) طنز (۱) طلا (۱) باران (۱) مجلس (۱) توکل (۱) نگاه (۱) فوتبال (۱) قیامت (۱) قبله (۱) رنگ (۱) بازی رایانه ای (۱) المپیک (۱) ترافیک (۱) مهاجرت (۱) مجازات (۱) قم (۱) پزشک (۱) زرتشت (۱) عمر (۱) پیام کوتاه (۱) اعدام (۱) عطار (۱) ابلیس (۱) کافر (۱) چشم (۱) شجریان (۱) آقا (۱) آسمان (۱) قبر (۱) علی (۱) لذت (۱) روزی (۱) لطیفه (۱) هکر (۱) تخیل (۱) چمران (۱) سلیمانی (۱) بایاتی (۱) جبر (۱) تخصص (۱) استغفار (۱) بسیجی (۱) کهکشان (۱) قاضی (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) نسبیت (۱) امام حسن عسکری (۱) حیا (۱) سید احمد خمینی (۱) بیمارستان (۱) کلاهبرداری (۱) مشایی (۱) اصلاح طلبی (۱) کعبه دل (۱) انشتین (۱) گوش (۱) خرافه (۱) انبیا (۱) عزا (۱) ادیسون (۱) سرمایه داری (۱) اصول گرایی (۱) ذکر (۱) عبدالله نوری (۱) بودا (۱) تکلیف (۱) تفکر (۱) جوان (۱) الهی (۱) شناخت (۱) نظم (۱) ویکتورهوگو (۱) انجمن حجتیه (۱) خشک و تر (۱) فریب (۱) شبهات (۱) تعهد (۱) شاید وقتی دیگر (۱) شمس تبریزی (۱) برکت (۱) سلامتی (۱) میهن (۱) اختیار (۱) پیام نوروزی (۱) تناقض (۱) جوانی (۱) اهل سنت (۱) انیشتین (۱) نوشتن (۱) خیانت (۱) امتحان (۱) راه (۱) زیبایی (۱) سانسور (۱) غم (۱) مذاکره (۱) مسلمان (۱) ظهور (۱) حزب (۱) اربعین (۱) طبیعت (۱) روشنفکری (۱) سجده (۱) گناه (۱) احزاب (۱) اوباما (۱) غرور (۱) امامت (۱) توسل (۱) ابر (۱) گفتار (۱) مغز (۱) والدین (۱) تسلیت (۱) شرق (۱) ماسک (۱) تفسیر (۱) بحرین (۱) شجاعت (۱) پروین اعتصامی (۱) بدبختی (۱) دمکراسی (۱) وحی (۱) حماقت (۱) اوستا (۱) الله اکبر (۱) بهداشت (۱) دانستن (۱) وحدت (۱) سحر (۱) روسیه (۱) روح (۱) دوزخ (۱) نیما (۱) حکومت دینی (۱) فاتحه (۱) اطلاعات عمومی (۱) نیمه شعبان (۱) حزب الله (۱) امام محمد باقر (۱) رجب (۱) مبارزه با نفس (۱) حجامت (۱) بینایی (۱) روز جهانی قرآن (۱) چادر (۱) جوک ترکی (۱) فیس بوک (۱) اسم اعظم (۱) تجارت الکترونیک (۱) انرژی هسته ای (۱) قبرستان (۱) حضرت یحیی (۱) امام کاظم (۱) دانایی (۱) فرمانده (۱) حاج همت (۱) یوم الله (۱) حلزون (۱) فتح (۱) شیخ (۱) نبوغ (۱) برنارد شاو (۱) حقارت (۱) راه قدس (۱) یتیم نوازی (۱) جهانی سازی (۱) جزیره برمودا (۱) 14 معصوم (۱) حضرت ابوالفضل (۱) اصول دین (۱) حضرت نوح (۱) جبر و اختیار (۱) فرومایه (۱) امام موسی کاظم (۱) مختارنامه (۱) حضرت ابراهیم (۱) حق الناس (۱) طرح ولایت (۱) امداد غیبی (۱) هاوایی (۱) گردن بند (۱) غضب (۱) بهشت احمقها (۱) ساده لوحی (۱) آفتاب پرست (۱) فتح ایران (۱) مدیرکل (۱) نقض غرض (۱) راهزن (۱) زمزمه های تنهایی (۱) دعای سمات (۱) سال پول (۱) بانوی شعر ایران (۱) توحش (۱) حرز (۱) ضداسلام (۱) خواب و بیدار (۱) تعویذ (۱) بیداری اسلامی (۱) نداآقاسلطانی (۱) چهارده معصوم (۱) میکروسکوپ افکار (۱) سود بانکی (۱) علم غیب (۱) خواستن توانستن (۱) تقلید سیاسی (۱) فراماسون (۱) sms تبریز (۱) اس ام اس تبریز (۱) استاد عالی نسب (۱) نشانه برای فردا (۱) توافق نامه ژنو (۱) شهبد (۱) حضرت زکریا (۱) خوض در باطل (۱) آدمخواری (۱) وضوی صفر و یکها (۱) لاحول (۱) جهنمہ (۱) جام دیجیتال (۱) کفش کتانی (۱) خسرو زارع فرید (۱) کارتهای بانکی (۱) شرکت انیاک (۱) شبکه شتاب (۱) تنگه برینگ (۱) سیلی ایام (۱) شعار سال (۱) امام نقی (۱) سوره کوثر (۱)
دوستان من برهان سایت زیبای قرآن شیعه 24 ندیم ܔگروه سایبرے مهندس میرزابیگیܔ داهول حرفهایی از جنس ناچاری نقد مدرنیته اسکالپل حکایتهای آموزنده صدای مجری مشاوره کسب و کار مدیرمالی یادداشتهای بیداری ثامن تـــــم مرجع قالب و ابزار مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir حامیان ولایت سیّد علی نماز ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب